Gerilim Düşümü yardım

utquick

Üye
Merhaba,

Mevcut trafodan

1500 metre hat üzerinde toplamda 20-30 adet led aydınlatma yı hat üzerinde eşit aralıklar ile dağıtacağım.

Tüm ledlerin toplam çekeceği güç 250 Watt kadar

kaçlık kablo kullanmalıyım ki enejisa proje müsaadesinde sıkıntı çıkarmasın ?

Ayrıca uygunluk bakımından hattı bakır yerine alüminyum kullansam nasıl olur?

Bir diğer soru hattı tek faz yerine üç faz taşısam maliyet açısından daha mı uygun olur.

Bu hesapları nasıl yaparım.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba,

Mevcut trafodan

1500 metre hat üzerinde toplamda 20-30 adet led aydınlatma yı hat üzerinde eşit aralıklar ile dağıtacağım.

Tüm ledlerin toplam çekeceği güç 250 Watt kadar

kaçlık kablo kullanmalıyım ki enejisa proje müsaadesinde sıkıntı çıkarmasın ?

Ayrıca uygunluk bakımından hattı bakır yerine alüminyum kullansam nasıl olur?

Bir diğer soru hattı tek faz yerine üç faz taşısam maliyet açısından daha mı uygun olur.

Bu hesapları nasıl yaparım.

Bağıl gerilim düşümü yapmanız lazım (Enine gerilim düşümü) direkler arası 50 metre ve üç faz yapmazsanız gerilim düşümü ve güç kaybı çok büyük çıkar.Yükler monofaz çekilen hat trifaz olmak zorundadır.Toplam yükünüz 7500 watt buna lambanın karakteristiğini de dikkate alarak yani reaktif olayını da hesaba katarak incelenmesi lazım.

Direk başına yaklaşık 10w bu ne aydınlatması. Bahçe aydınlatma falan mı ? Bahçe yolu dekoratif aydınlatma falan mı?

wattın düşüklüğüne şaşırdığınızı anlayabiliyorum fakat
aynen led 10w.
25 tanesi,
25x10 250 watt ediyor
sinyalize flaş lambası
1500 metrede 25 adet eşit aralıklı koyulacak.

wattın düşüklüğüne şaşırdığınızı anlayabiliyorum fakat
aynen led 10w.
25 tanesi,
25x10 250 watt ediyor
sinyalize flaş lambası
1500 metrede 25 adet eşit aralıklı koyulacak.

Belediye işi mi bu?
Sarı flaşörler için en yakın yerden enerji alınıyor ve dağıtım şirketine sanal abone olunuyor.

Sn.kral kobranın bu işler için özel programları var.Bu vesile ile,yeniden edinsek makbule geçerdi.

Son düzenleme:
Sn.kral kobranın bu işler için özel programla-
rı var.Bu vesile ile,yeniden edinsek makbule
geçerdi.
Üç faz dağılımda Nötr iletkenindeki gerilim düşümünü ayrı hesaplayan excel program var abi evet ama sonucu etkileyecek değiştirecek bir hesaplama değil. Dengeli yüklenmede nötr akımı sıfır alınan detaylı bir hesap. İşteki PC'imde olanları ekledim.

Ekli dosyalar

• 40direk-ÇİFTLİ.xls
    59.5 KB · Görüntüleme: 40
  • gerilim düşümü.xls
    628 KB · Görüntüleme: 51
  • GERİLİM DÜŞÜMÜ.xlsx
    16.4 KB · Görüntüleme: 36
  • Gerilimdüsümü.xls
    5.9 MB · Görüntüleme: 38
Bir fazlı hesabı da bu şekilde olur fakat çok mantıklı değil sadece kafanızda canlandırmanız açısından hesapladım.Burada hattın reaktansı ihmal edilmiştir kesit daha da büyük çıkabilir.3 fazlı yapmanız gerilim düşümünü çok aza indirir.Buna ek olarak RST-TSR-RST-TSR şekilnde dengeli dağıtırsanız gerilim düşümünüz minimum seviyeye düşer.Zaten sn.Kral kobra gerekli programları vermiş.Sadece değerleri girmeniz yeterli

53692

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri