Gerilim Düşümü ve Kablo Kesit Formülleri

Emrullah hocam
doğru bir yaklaşımda bulunmuşsunuz. yanlış anlamayın da şimdiye kadar çok proje kontrol ettim sizin dediğiniz gibi bir hesaplama görmedim.
Ama ilk cümlemde yazdığım üzere, tespit doğrudur.
Diğer hocalar da aynı düşüncede ise bu yönde düzeltme yapılabilir bence.

Bende aslında sizin gibi düşünüyordum fakat uygulamalı yapınca öyle olmadığını farkettim.şönt reaktör bağlamıştım gerilim düşümü hesabını kıyaslamak için etiket değerinde 230 volr 45 amper yazıyordu hat akımı 39 amper oldu.O anda yük akımın gerilim düşümü oranında düştüğünü farkettim bu nedenle sizi uyarma gereği duydum.Yoksa bize yıllarca eski gerilim düşümü hesabını dayattılar uygulama ile teorik bilginin çoğu zaman uyuşmadığını sahada çalışırken gördük.İnsanlar masa başı mühendisi olunca maalesef böyle oluyor bunun yanında forumda bir çok kaliteli mühendis arkadaşlarımız abimiz var hepsinin geçmişini dinleyin sahadan yetişip gelmişlerdir.Örnek verirsek (sn.Sami inci ve sn.kral kobra)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba Arkadaşlar

Daha önce yazdığım Kablo Kesit hesaplama programını yeniledim. Daha ayrıntılı hale getirmeye çalıştım.
Görüş ve Öneriniz olursa beklerim.

Ekli dosyalar

• Kesit Hesaplama.zip
    142.6 KB · Görüntüleme: 22
programın kesit kısmına değer girilemiyor
Emrullah Hocam
NLmP2Q.jpg

kırmızı ile işaretlediğim alana verileri giriniz lütfen.
Aşağıya hesaplanan değeri gösteriyor. Combobox ile değişiklik yaparak farklı kesitler içinde gerilim düşümü sonucunu görebilirsiniz.
belirttiğim alanı görebilmek için yukarıdaki ileri butonları ile hesaplama yapmak istediğiniz seçebilirsiniz.
neden böyle seçenekleri yaptın derseniz program ekranda çok yer kaplamaması için.

kırmızı ile işaretlediğim alana verileri giriniz lütfen.
Aşağıya hesaplanan değeri gösteriyor. Combobox ile değişiklik yaparak farklı kesitler içinde gerilim düşümü sonucunu görebilirsiniz.
belirttiğim alanı görebilmek için yukarıdaki ileri butonları ile hesaplama yapmak istediğiniz seçebilirsiniz.
neden böyle seçenekleri yaptın derseniz program ekranda çok yer kaplamaması için.

pardon ben alt tarafa değer girmeye çalışmışım

Programda ciddi hesap hatası var sayın ikayserili ben mi yanlış hesaplıyorum hesap hatası iki katı neredeyse

monofaze 3000 watt cosfisi 1 olan yük için 100 metre mesafe ile hesap ettiğimizde gerilim düşümü 2,5 mm kare için program % 5,10 hesap ederken hesap makinesi ile yaptığımızda % 10 civarı çıkıyor.

60173

Programda ciddi hesap hatası var sayın ikayserili ben mi yanlış hesaplıyorum hesap hatası iki katı neredeyse

monofaze 3000 watt cosfisi 1 olan yük için 100 metre mesafe ile hesap ettiğimizde gerilim düşümü 2,5 mm kare için program % 5,10 hesap ederken hesap makinesi ile yaptığımızda % 10 civarı çıkıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 60173
Emrullah Hocam
Seçilen kablo kesit yazan yerden anladığım kadarıyla Trifaze seçeneği ile monofaze hesaplama yapmışsınız.
Yukarıdaki seçenekleri lütfen dikkatli seçelim. Volt kısmını değiştirerek trifaze veya monofaze hesaplaması değişmiyor. çünkü formülleri farklı olduğu için bunu seçenek yoluna gittim. peki voltajı niye manuel elle girme kısmını açık bıraktınız dersen kimisi 220 kimisi 230 veya 380 veya 400 volt ile hesaplamak ister.

hesapla kısmına tekrar basınca kesiti resetliyor direk 10 luk kabloyu atıyor yeni farkettim ondan dolayı yanlış algıladım :) genel olarak çok iyi elinize sağlık

Şu soruma kimse cevap vermedi halen

60174

burada hat akımı 16,3 olmaz 11,74 olur daha önceki mesajlarımda belirtmiştim hatırlarsanız

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri