Gerilim Düşümü ve Kablo Kesit Formülleri

Emrullah Hocam
İsa Hocanın hazırladığı PDF'de AG'de enine gerilim düşümü dikkate alınmaz yazdığı için, programı bu şekilde hazırladım.
Yayılı gerilim düşümü hesabı ile alakalı bir çalışma yapmıştım daha önce.
Müsait bir zamanda da yeni formül'e göre, kablo kesit hesaplama programını güncellemeyi hedefliyorum.

Gerçi çok lazım olan bir uygulama değil ama aydınlatma hesapları için faydalı olabilir bence programınıza ekleyin faydalı olur.Bunun yanında o.g gerilim düşümü ve güç kaybı hesabınıda eklersenin hiç fena olmaz.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bazı sekmeler çalışıyor bazılarına tıklayınca hata veriyor veridiniz linktekini tekrar indirdim sorun devam etti

TABCTL32.OCX dosyasını sytem32 klasörüne atınca sorun düzeldi çok emek vermişsiniz ellerinize sağlık güzel faydalı bir çalışma olmuş.

Sn. @ikayserili sanırım programda bir hata daha var.Akımı hatalı hesaplıyor.Altta sonuç kısmında kablo üzerinden çekilen akım kısmında akımı gerilim düşümsüz hesaplıyor oysa hesaplanan sonuçta bir gerilim düşümü söz konusu buda yük tarafında voltajın düşmesi aynı zamanda akımında düşmesi anlamına gelir.

56885

Resimdeki örnek için konuşursak 21,74 hat akımı gerilim düşümsüz halidir.Yani uygulamada bu akım geçmeyecektir çünkü 39,13 volt gerilim farkı oluşacak yük üzerine 190 volt gerilim düşecek hat akımı 17,94 olacak arada 3,79 amperfark oluşacaktır.Yani hat başında da hat sonunda da akım 17,94 olacak

Emrullah hocam
doğru bir yaklaşımda bulunmuşsunuz. yanlış anlamayın da şimdiye kadar çok proje kontrol ettim sizin dediğiniz gibi bir hesaplama görmedim.
Ama ilk cümlemde yazdığım üzere, tespit doğrudur.
Diğer hocalar da aynı düşüncede ise bu yönde düzeltme yapılabilir bence.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri