Gerilim Düşümü ve Kablo Kesit Formülleri

Selam arkadaşlar
ekteki dökümanda, alternatif akım için bakır iletken (70 °C sıcaklık için) 44,44 m/Ω.mm2 değeri yazmaktadır.
alüminyum iletken kullanılmaya başlandığı için, alüminyum iletken için bu değeri kaç almalıyız ?
baya bir aradım konuyla ilgili veri bulamadım.

Ekli dosyalar

• EMO gerilim düşümü.pdf
    978.5 KB · Görüntüleme: 48
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yeni hesaplama yöntemine göre programı oluşturdum.
Görüş ve önerilerinizi alabilirmiyim lütfen.

Ekli dosyalar

• Gerilim Düşümü Hesaplama.zip
    15.7 KB · Görüntüleme: 51
Selam arkadaşlar
ekteki dökümanda, alternatif akım için bakır iletken (70 °C sıcaklık için) 44,44 m/Ω.mm2 değeri yazmaktadır.
alüminyum iletken kullanılmaya başlandığı için, alüminyum iletken için bu değeri kaç almalıyız ?
baya bir aradım konuyla ilgili veri bulamadım.

27,77/m OHM.mm2 olarak girmelisin nereden geldiği ise 1000/27,77 = 36 ohm

bakıri ile aleminyum arası yaklaşık 1,6 katı fark var 44,44/1,6 =27,77 (iletkenlik katsayısı)

alüminyumun km deki değeri 36 ohm oluyor yani iletkenlik katsayısı da 27,77 olur

27,77/m OHM.mm2 olarak girmelisin nereden geldiği ise 1000/27,77 = 36 ohm

bakıri ile aleminyum arası yaklaşık 1,6 katı fark var 44,44/1,6 =27,77 (iletkenlik katsayısı)

alüminyumun km deki değeri 36 ohm oluyor yani iletkenlik katsayısı da 27,77 olur
Hakan Bey vermişti bu bilgiyi. buna istinaden programı oluşturdum Emrullah hocam.

Hakan Bey vermişti bu bilgiyi. buna istinaden programı oluşturdum Emrullah hocam.

Sn. @ikayserili programla hesaplamada aleminyum hesabını da dahil ettiniz mi programa ? Birde sanki hesaplamada çok ufak bir endüktif reaktansı hesaba katmıyor sanki sadece 70 derece deki iletkenliği ve direnç değeri üzerinden hesaplıyor.Bildiğiniz gibi gerilim düşümüne endüktif reaktansın da dahil edilmesi gerekir acaba dökümandaki hali reaktansın dahil edilmiş hali mi yoksa sadece direnç değeri mi?

Endüktif reaktanslı halini hesaplayan program var bende sizin programla karşılaştırdığımda çok yaklaşık olarak sonuçlar çıkıyor fakat her zaman sizin program gerilim düşümünü biraz daha düşük çıkarıyor.O yüzden yazma gereği duydum siz reaktansı da hesaba kattınız mı programı yazarken ?

Aslında eski klasik formülü şu şekilde düzenlemek gerekir. 3 faz bakır için

Eski gerilim düşümü 0,0124 x L x P/S = % e gerilim düşümü

yeni formül 0,0156 x L x P /S = %e gerilim düşümü

Bir faz bakır için

Eski formül 0,074 x L x P/ S = %e gerilim düşümü

Yeni formül 0,093 x L x P/S = %e gerilim düşümü

Birde aleminyum için hesaplayalım

3 faz aleminyum için 0,0250 x L x P/S = %e gerilim düşümü

1 faz aleminyum için 0,149 x L x P/ S= %e gerilim düşümü

Formülde L =uzunluk P= güç %e= gerilim düşümü S= ise iletken kesiti

Son düzenleme:
Emrullah Hocam
Programa rapor verme butonu eklemiştim geçen hafta
yaptığınız hesabı raporlayıp karşılaştırabilirsiniz ;)

Ekli dosyalar

• Gerilim Düşümü Hesaplama.zip
    20 KB · Görüntüleme: 28
Emrullah Hocam
Programa rapor verme butonu eklemiştim geçen hafta
yaptığınız hesabı raporlayıp karşılaştırabilirsiniz ;)

Aslında şunuda yapabilirseniz çok iyi olur.Boyuna gerilim düşümünün yanında bir enine gerilim düşümü yani bağıl gerilim düşümü örnek verirsek dağıtım şebekeleri, aydınlatma şebekeleri v.s gibi mesela programda bağıl gerilim düşümünü seçtiğimizde ana dağıtım panosundan belirli mesafelerdeki direklere yada box panolara mesafe ve toplam güç ve hangi fazda kaç lamba oalcak şekilde değer girerek toplam gerilim düşümünü hesaplatabilirseniz 10 numara olur.Yani girilecek değerler ana panodan kaç noktaya enerji taşınacak güç azalarak düşeceği için minimum kesit ne olacak dengeli dengesiz durumdaki gerilim düşümleri ne olur gibi.

Emrullah Hocam
İsa Hocanın hazırladığı PDF'de AG'de enine gerilim düşümü dikkate alınmaz yazdığı için, programı bu şekilde hazırladım.
Yayılı gerilim düşümü hesabı ile alakalı bir çalışma yapmıştım daha önce.
Müsait bir zamanda da yeni formül'e göre, kablo kesit hesaplama programını güncellemeyi hedefliyorum.

Ekli dosyalar

• Yayılı Gerilim Düşümü Hesaplama.zip
    32.2 KB · Görüntüleme: 16

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri