Gerilim Düşümü ve Kablo Kesit Formülleri

Sizin paylaştığınız tablonun sağındada belirtildiği gibi kabloların öz iletkenlik değerleri vardır bunlar kablonun cinsine göre belli sağbit değeri vardır.Alpek kablonun anlamı ASKI TELLİ, DEMET BİÇİMLİ, ALÜMİNYUM İLETKENLİ HAVA HATTI KABLOSU dur.yani maddesi aleminyumdur.Formülde c sağbitinin değeri, tablodan bakarak 35 olduğunu görünüyor.Geri kalan formül aynıdır.

ya dostum aslında sormak istediğimi aktaramadım.

SAYFA 82.jpg

resimde görüldüğü üzere havai hatlar'da kullanılan formül ve bunda kullanılan sabit değerler var.
bunda böyle bir durum varmı ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kablo endüktif reaktanlarıyla ilgili; (Gerilim düşümü hesaplarında kablo endüktif reaktansı ve endüktif yük (cosfi) ihmal edilmemeli hesaba katılmalıdır.)

E.M.O Kütüphanesinde P.V.C ve XLPE izoleli kabloların 50Hz'deki endüktif reaktans tablosu var. Burdan faydalanılabilirsiniz. Xl=2xpixfxL olduğundan kablo endüktif reaktans değeri frekans ve L endüktans değerine bağlı değişir. Bu nedenle dikkat ederseniz çok damarlı kablolarda bu değer 0,07X 'dir sadece x değeri değişir yani bindelik bir hata ile 0,07 alınır. Kısadevre hesaplarındaki 0,07 değeri burdan gelir.

293.jpg
575.jpg

Alpek İle İlgili El Kitabı Buldum.

İçerisinde Alpekle ilgili herşey ve benim için gerekli olan Gerilim Düşümü Hesabıda var.
indirmek isteyenler:

Ekli dosyalar

• Alpek-el-kitabi.pdf.rar
    522.4 KB · Görüntüleme: 87
Kablonun akım taşıma kapasitesini hesaplama diye birşey söz konusu değil,hazır tabloya bakacaksın. Verdiğin formülden talep güçte ne kadar akım çekildiğini bulursun. Kablolardan havada ve toprakta ayrıca döşeme şekline göre çekilebilecek akım değerlerini veren tablo vardır. Yük akımın kablonun taşıyabileceği akımdan küçük olması gerekir. Bunun mukayesesi yapılır. Diyeceksin ki hangi kesitte? gerilim düşümünde bulduğun kesite bakacaksın önce hangi kesit kurtarıyorsa onu seçeceksin.
Hocam çok özür dilerim. Hani 1,73 varya, akım kontrol yaparken ki hesapda. O nerden geliyor ???

Fazlar arası gerilim faz-nötr geriliminin √3 katıdır. Üç fazda akım kontrolü hesabında √3=1,732 burdan gelir.
Hah ok. hatırladım. Bir kez daha yazmıştınız hocam. Ya varya çok hakkınız geçiyor valla. Hakkınızı helal edin. Monofazede yazmıycaz değilmi yani Akım= GüçW / 220*cosq değilmi buydu....

Hah ok. hatırladım. Bir kez daha yazmıştınız hocam. Ya varya çok hakkınız geçiyor valla. Hakkınızı helal edin. Monofazede yazmıycaz değilmi yani Akım= GüçW / 220*cosq değilmi buydu....

Hak geçmekte ne demek ben meslektaşlarıma ne kadar faydalı olabiliyorsam o derecede memnun olurum. Evet tek fazda formül dediğiniz gibi P=UxIxcosfi
Ama sizden ricam bu tür temel bilgileri mesajla sormadan önce biraz araştırınız. Bunlar çok kolay ulaşabileceğiniz temel bilgiler.

Benim Programı Geliştirmek için Gerilim Düşümü Bölümüne neler yapabilirim diye araştırma içine girdim. :)
neyse internette Gerilim Düşümü ve Kablo Kesit Formülleri ile ilgili formülleri buldum.
kendimce düzenledim bir tablo haline getirdim. bu konuda bilgisi olanlar incelerse inşallah yanlışım yoktur.
tabloyu linke ekledim.

belki forumda binlerce kez sorulmuşturda. kusura bakmazsanız.
Kablo Kesit Hesabındaki e değerini hesaplama mı yapıyoruz yoksa örnek olarak %3 gerilim düşümü için 3'mü giriyoruz ?

U kare nedir 200 , 100 bunları neden kullanırız ? Birde bildiğimiz 0,0124 lü formül gerilim düşümü formülü değilmi zaten. Bu tablo da ne ?

U kare nedir 200 , 100 bunları neden kullanırız ? Birde bildiğimiz 0,0124 lü formül gerilim düşümü formülü değilmi zaten. Bu tablo da ne ?

Forumda bu konular defalarca açıklandı biraz araştırırsanız istediğiniz bilgilere ulaşırsınız.

100 değeri % 'deden gelir gücü kw olarak girdiğinizden 1000 gelir. 100x1000 / kxSx380² bu formülde k=56 bakır sabitini girersen 100x1000 / 56x380² = 0,0124 sabit değerini bulursun formülün sadeleşmiş olur... %e=0,0124xLxP/S
Tek fazda 2 değeri de 2 iletken olduğundan faz-nötr'den dolayı gelen rakamdır.

Programımda OG Gerilim Düşümü Hesabı bölümünü Elektrik Mühendisleri odası ajandasının (EMO ajandası) 12 sayfasındaki verilerden yararlanarak yaptım. bazen bu konuda mail aldığım oluyor. bunu nasıl yaptığımı açıklıyorum:

bana derseniz ki yukarıdaki K ve C katsayılarında sadece 15.8kV ile 34.5kV var programında ekstradan 31.5 ve 33 kV değerleri var.

İstediğiniz herhangi bir katsayıyı önce (15.8 veya 34.5) üssü ile yani iki kere çarpıp sonra aynı şekilde bölerek istediğimi gerilim seçeneğinin K ve C katsayısını buluyorum.

örnek yapmak gerekirsem:
Mesnet İzalatörlü Swallow İletkenli 15.8kV değerindeki K Katsayısı: 4.542 C Katsayısı: 4.303 ise 6.3 değerindeki K ve C Katsayısı kaçtır ?
K Katsayısı: 4.542^15,8=1133,86488/6,3^2=28,568
C Katsayısı: 4.303^15,8=1074,20092/6,3^2=27,064
Sonuçlara göre Mesnet İzalatörlü Swallow İletkenli 6.3kV değerindeki K Katsayısı: 28.568 C Katsayısı: 27.064 değeridir.

bu şekilde istediğiniz k ve c katsayısını hesaplayabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri