Gerilim düşümü ve faz dengesizliği

chan86

Üye
İyi günler.3 fazlı bir sistemde iki faz 10MW diğer faz ilse 3MW olarak görülmektedir.Sistemde geirlim düşümü ve faz dengesizliği vardır.Bunu nasıl giderebilirim?

Saygılarımla.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sistem 34.5 kV'tur.Yani AG de değil sorunum.

Çözüm yöntemleri olarak bunlar

Solution Costs:
Control System (Must appear in every dynamic project) 10000 EUR
Increase in Source SCCT MVA 5000 EUR / MVA
Additional Transformer (Uk should be >8%, ) 5000 EUR / MVA
Passive compensation component 10 EUR/kVAr
Additional Circuit Breaker 20000 EUR
STATIC SYSTEM 100 EUR/kVAr
Other Equipment To be decided by the instructor

Bu kadar anormalliğe sebep olan yükün cinsi nedir ? onu öğrenmek istemiştim.

Undervoltage + Unbalance
154kV, SCCT MVA: 650MVA
154/34,5kV 25 MVA, Uk=10%
Phase A 10 MW 0.98pf (ind.), Phase B 10 MW 0.98pf (ind.), Phase C 3MW 0.98pf (ind.)

Elimdeki tüm veriler bunlar.154kv kaynakla üretilerek 154/34.5 trafo ile dağıtılıyor.Sadece bu veriler veriliyor.Bu sorunun nasıl giderileceği isteniyor.Trafoların verileri üsttedir.

Kardeş pek açıklayıcı olmamış. Sistemin nasıl bir sistem olduğunu bilmeden yorum yapmak zor. Ne amaçla kullanıyorsun bu yükü, bu kadar dengesizlik ilginç.
Yazdığınız çözümler arasında kompanzasyon yapmak, trafoyu büyütmek, şalter eklemek gibi şeyler var ama bunlar tabiiki yükleri dengelemekle pek alakalı değil. Yükleri dengeli dağıtma şansınız yok mu?

Elimizdeki çözüm seçenekleriyle sonuçlandırmamız isteniyor.Başka hiç bir verimiz yok.Gerilim düşümünü kapasitörlerle gidermeyi düşündüm.Ancak fazdaki dengesizlik için bir fikir yürütemedim.

bu trafo üçgen-üçgen mi?

Onun hakkında bir bilgi verilmemiş.O yüzden Benim inisiyatife bırakılmış gibi gözüküyor.Veriler çok eksik dimi?

Bu değerlere,müşteri yüklerinin sebep olduğu anlaşılıyor.Bu dengesizliğe,hangi müşterilerin
sebep olduğu araştırılarak,kaynağından çözüm bulunmaya çalışılmalıdır.Bazı müşteriler,2
fazdan yük çeken ( mesela ) ve bu müşteriler birden fazla ise,besleme fazları değiştirilerek
deneme yapılabilir.Çok spesiyal bir durumla karşı karşıya olduğunuzu tahmin ediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri