Gerilim Düşümü Linye Kolon Hattı Ve Besleme Hattı için Yardım...

bicik433

Üye
öncelikle merhabalar gerilim düşümü hakkında yardım istiyorum
talep gücüm 5630w
en uzun linye hattım 17mt
3x2.5 kablo kullanacağım
220 Şebeke voltajım 1 fazlı yani

elimdeki projede linye hattı için %e=0,44
kolon hattı için %e=0,96

toplam %e=1.4<1,5 uygundur denmiş benim yaptığım formule göre
%e=kx(LxP)/Sx100
k=56 bakır
L=uzunluk
P=talep güç
S=kablo kesiti

bu duruma göre %e lerde problem yaşıyorum yardımcı olursanız sevinirim cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
1 Faz için;
%e=0.074xLxP/s bakır kablo için
L=metre
P=kW
s=mm2 kesit

linye hattının gerilim düşümünü hesaplarken 4 tane linye hattım war bunların en uzunu olanı mı alacağız yoksa toplam uzunluğu mu alacağız benim yaptığım heasba göre ikiside projedeki değere uymuyor ne yapmam lazım ?

En uzun ve güçlüsü alınır... En uzun linye gücü 1000 W fakat eb güçlü linye 1500 W ise 1500 W olan alınır... Fakat linye güçleri birbirine yakın ise en uzun olan alınır...

mesut bey merhaba,
kolon hattı için gerilim düşümü %kaç alınıyor? Besleme kablosu monofaze olacak
En uzun ve güçlüsü alınır... En uzun linye gücü 1000 W fakat eb güçlü linye 1500 W ise 1500 W olan alınır... Fakat linye güçleri birbirine yakın ise en uzun olan alınır...

iç tesisatta % 1.5 alınır
motorlarda %3 alınır
trafolarda %5 alınır

yukarıda kı degerler monofaze ve trıfaze içinde aynıdır

Sn ampera anladığım kadarıyla iç tesisatta faz önemli değil gerilim düşümü %1,5 olacak
bişey daha sormak istiyorum ana dağıtım ile sayaç panosu arasında gerilim düşümü hesabı yaparken %1,5 mu? %3 mü alıcaz?
iç tesisatta % 1.5 alınır
motorlarda %3 alınır
trafolarda %5 alınır

yukarıda kı degerler monofaze ve trıfaze içinde aynıdır

ewet % 1.5 alınıyor.şu durumda oolabılır eger trafo dan ana panoya kablo cekeceksenız % 5 alacaksınız..

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri