tnunu

Üye
merhaba arkadaşlar
inşaat mühendisiyim gerilim düşümü hesabını benim anlayabileceğim dilden anlatabilir misiniz? bu hesabın yapılabilmesi için gerekli parametreler nelerdir? teşekkürler...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
teşekkür ederim teknikadam_41... ama ben gönderdiğiniz linke daha önce bakmıştım fazla birşey anlamadım o yüzden sordum ??? yine de teşekkür ederim ;)

Olması gereken gerilim düşümü yüzdelerini verdim dosyadada hesabı var ama meslek dışından birinin anlamaması gayet doğal. pratik olarak şöyle izah edeyim ;
L:Kablo mesafesi birimi metre
N:Talep güç birimi kilowatt
S:Kablo kesiti birimi mm²
%e=0,0124xLxN / S üç fazda gerilim düşümü formülü
%e=0,074xLxN / S tek fazda gerilim düşümü formülü
Amacınız kesit tayini ise daha önceden belirttiğim gibi ısınma kontrolüde(çekilen akımla kablo kesitinin maksimum akım taşıma kapasitesi mukayesesi) yapmanız gerekir.

sn enerji elektirik konunun tarihine bakmadın herhalde konu açıldığından beri 3 kış 2 yaz geçmiş üzerinden

kardeş gerilim düşümünün bir formülü var ve o formül e bakarak yaparsın burda biraz zor olcak ama ben yazayım formül bu 3 faz için 100.L.P bölü k.s.380 karesi 1 faz için 200.L.P bölü K.S.220 kare si formül bu takıldıgın bir yer varsa yazarsın

park bahçe aydınlatması için gerilim düşümü sınırı ne olmalıdır.normal bina tesisatında olduğu gibi 1,5 mu yoksa daha fazlamı acil bilen varsa cevplarsanız çok sevnrm

%1,5 olmalıdır.Kendinize ait trafonuz varsa %5 ilave edebilirsiniz

bir faz için 200/(56*kablo kesidi*220 karesi) bu işlemden sonra (uzunluk*watt)
üç faz için 100/(56*kablo kesidi*380 karesi)bu işlemden sonra(mesafe*watt) böyle hatırlıyorum siz yinede iyice araştırın yanlışlık olmasın

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri