Gerilim düşümü hesabı yardımcı olursanız sevinirim..

caqdas

Üye
Arkadaşlar tarımsal sulamda kullanmak üzere trafomdan 550m uzaklıkta 37000w'lık dalgıç kullanacağım, (aynı dalgıç pompa aynı derinlikte 60-65 amper çekiyor trafonun dibinde )
550 metre sonra kablo kesiti ne kadar olmalıdır.Alimünyum kablo kullanacağım maliyet açısından 95lik kablo yeterlimi acaba teşekkürler....

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
65 Amper Akıma Göre 3x185+95mm2 NAYY (Alüminyum Kablo) uygun
37kW Güce Göre 3x185+95mm2 NAYY (Alüminyum Kablo) Sınırda Bence 3x240+120mm2 NAYY daha iyi olur sanki.

hesaplamaları kendin yapmak istersen imzadaki programı incele

kardeş verdiğin proğram çok işe yaradı çok teşekkürler yanlız gelirim düşümü %4.1 çıktı çok büyük sorun teşkil ederimi
çekilecek amper 60-65 civarı kablo 211 ampere kadar dayanıyor çok teşekkür ederim
(elimde 95lik aliminyum kablo var o yuzden)

Aşağıda yazdığım bilgilerin yardımdı olacağını düşünüyorum şimdiden iyi çalışmalar...

MÜSAADE EDİLEN GERİLİM DÜŞÜMÜNÜN %DEĞERLERİ
3- Alçak gerilim şebekelerine ,Şebeke irtibat hattı (branşman hattı) yani sayaç ile enerjinin alındığı şebeke arasında %1,5 alınır.
4- Alçak gerilimli şebekelere ait hatlarda ,dağıtım panosu ile uzaklık veya yük yönünden en kötü şartlı nokta arasında kalan yerde %5 dir.
5- Orta gerilimli hatlar ve şebekelerde % 10 a kadar alınabilir.
6- Yüksek gerilimli hatlarda ve şebekelerde ise % (2,5-5)arasındadır.
7- Donanma ve bahçe aydınlatmasının beslenişi ,müstakil olarak yerleştirilen bir trafo postasına ait dağıtım panosundan yapılıyorsa,en kötü şartlı lambaya kadar olan yerde %5,binalardan herhangi birine ait tablodan yapılıyorsa %1,5 olarak alınmalıdır.
GERİLİM DÜŞÜM TABLOSU
%e 380 volt için 100xLxN / KxSxU kare( 380 nin karesi)
%e 220 volt için 200xLxN / KxSxU kare( 220 nin karesi) aynı formülleri 24 ve 42 vol içinde kullanabilirsin...
%e: Gerilim düşümü (yüzde) S: İletken kesiti (mm2)
L: Hat mesafesi (m) U: Gerilim (Volt)
N: Güç (kW) K: İletkenlik Katsayısı (m / mm2)(56)
şimdi dostum. 95mm2 kablo ile baktığımızda:
16 volt düşüş olmaktadır. yani 380-16=364 volt olur.
bu kadar düşüş cihaz için ne kadar sıkıntı olur benim tecrübem yok.
program'da Alçak Gerilim Hesaplamaları içerisinde Kablolu Hatlarda gerilim Düşümünden ne kadar bi düşüş olacağına bakabilirsin.

Kalkış anında gerilim düşümünün ne kadar olacağını da hesaplamalısınız , aksi taktirde yeterli gerilim olmadığından motor kalkış yapamayacak yada yüksek akımlar çekecek ve bu kısa sürede termik röle kesme yaptırmayacağından çeşitli arızalar oluşacaktır.
16 V sürekli zaman için bile yüksek bir gerilm düşümü ki 550 metrede kalkış anında çok daha fazla gerilim düşüşü olur.bence siz gerilim düşümü limitinizi seçip(trafodan itibaren maksimum %5) hesabını yapın ve çıkan kesitten istediğiniz kadar artırın ama azaltırsanız bu gün olmazsa yarın sorun çıkacaktır.

Son düzenleme:
3*70-35lik kablo isini görür veyada3*35-16 çekip regülatörlede çaliştıra bilirsin

3*70-35lik kablo isini görür veyada3*35-16 çekip regülatörlede çaliştıra bilirsin
regülatörün burada faydası olcağını sanmıyorum .çünkü yük yokken gerilim düşümü de yok dolayısıyla motorun kalkışıyla düşecek gerilimi regülatörün hemen telafi etmesi mümkün değil çözüm optimum kablo kesitini tain etmekle sağlanacaktır, çünkü sorunun kaynağı o.
Ayrıca bu güçte bir regülatör bu iki kablo fiyatları arasındaki farkdan ucuz bi cihaz değil.

sanırım hesaplama bakır iletken için yapılmış ancak cağdaş arkadaşımız maliyet açısından aleminyum iletkeni tercih edeceğini belirtmiş. başka meselede motorun nasıl sürüleceği eğer bir sürücü vasıtasıyla çalıştırılacaksa kalkış akımınızın bahsettiğim tesiri ortadan kalkar ve nominal akıma göre hesap yapabilirsiniz.birde pompanın kumanda panosuna motor cosfi sini karşılayacak güçte kondansatörü motorla paralel çalışacak şelikde bağlarsanız gerilim gerilim düşümünde büyük oranda etkili olacaktır bunu hesaplardan da çıkarabilirsiniz.

şimdi dostum. 95mm2 kablo ile baktığımızda:
16 volt düşüş olmaktadır. yani 380-16=364 volt olur.
bu kadar düşüş cihaz için ne kadar sıkıntı olur benim tecrübem yok.
program'da Alçak Gerilim Hesaplamaları içerisinde Kablolu Hatlarda gerilim Düşümünden ne kadar bi düşüş olacağına bakabilirsin.
Dostum çok teşkkür ederim...
trafodan kademe düşürsem 410v civarı gerilim elde edince sıkıtıntı olurmu sence...

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri