Gerekli Üniversite bölümü ?

Merhabalar Abilerim , Arkadaşlarım
Ben bu sene meslek lisesinin elektrik-elektronik bölümünden mezun oldum.Son senemin 2 dönemindede 6 ders saati PLC gördüm.Kendimi övmek gibi olmasın ama olayında püf noktasını çözdüğümü düşünüyorum.Aynı zamanda üniversite sınavınada girdim , hedefim mühendislikti fakat sınav pek öyle demiyor.2 senelik gibi bir düşüncem var ileriki hayatımdada PLC ile ilgili bir işletmede çalışmak istediğimden kendimide geliştirmek istiyorum 2 senelik üniversite bölümlerinden hangisi benim kendimi geliştirmemde bana öncü olur bunu sizlerden öğrenmek istiyorum.Şimdiden cevaplaranız için teşekkür ederim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yeni mezunsan yaşın genç, bir sene daha sağlam çalış, mühendislik kazan.

İlla iki senelik dersen mekatronik olabilir. Yada elektrik oku, zorlanmadan bitirirsin. Elektrik diploması her yere uyar. Bir yandanda piyasada istediğin alanda çalışıp tecrübe ve referans kazanırsın.

Mekatoronik-otomasyon veya Bakım-onarım oku derim ben en son elektrik oku
Yeni mezunsan yaşın genç, bir sene daha sağlam çalış, mühendislik kazan.

İlla iki senelik dersen mekatronik olabilir. Yada elektrik oku, zorlanmadan bitirirsin. Elektrik diploması her yere uyar. Bir yandanda piyasada istediğin alanda çalışıp tecrübe ve referans kazanırsın.
bildiğim kadarıyla elektrik bölümü pano,tesisat gibi başka bölümlere ayrılmış diye duydum.Plc konusunda temel bilgin varsa bu konuda kendini geliştir okul harici otomasyon firmaların da çalış okulda öğrendiklerin temel bilgi olur üstüne ekleyebilirsen senin için daha iyi olur!
Meslek lisesi mezunu olup PLC de program yazarak binlerce dolar veya euro kazabilen biriyle tanışmıştım daha önce!

PLC ile en yakın bölüm arkadaşlarında söylediği üzere "Mekatronik"

Lakin okullarda (MYO) gerek PLC gerek mekanik gerekse elektronik üzerine verilen tüm bilgiler temel seviyede (En azından benim zamanımda öyleydi).Eğer biraz bilgin varsa üzerine çok bir şey koymaz MYO sana.

Sayın @huh 'un da dediği gibi bir olmadı iki sene dişini sık Mühendisliğe odaklan.Eğer olmazsa MYO yönelirsin.O zamanda okulu ve pratiği beraber yürütmen senin avantajına olacaktır.

Benim tavsiyem ise (maddi durumu bir yana koyarak yazıyorum) otur mühendisliğe asıl.Ders çalışırken bunaldığın yada keyfin istediği zamanda hobi olarak evde PLC-Pic-Otomasyon ile uğraş.Hem kafa dağıtmış hemde büyük tecrübe edinmiş olursun.

Cevaplarınız için öncelikle teşekkür ederim.Aklımda bi sene daha mühendislik için çabalamak var bu süredede Otomasyon ile ilgili ücretsiz kurslar kovalayacağım.

Merhabalar Abilerim , Arkadaşlarım
Ben bu sene meslek lisesinin elektrik-elektronik bölümünden mezun oldum.Son senemin 2 dönemindede 6 ders saati PLC gördüm.Kendimi övmek gibi olmasın ama olayında püf noktasını çözdüğümü düşünüyorum.Aynı zamanda üniversite sınavınada girdim , hedefim mühendislikti fakat sınav pek öyle demiyor.2 senelik gibi bir düşüncem var ileriki hayatımdada PLC ile ilgili bir işletmede çalışmak istediğimden kendimide geliştirmek istiyorum 2 senelik üniversite bölümlerinden hangisi benim kendimi geliştirmemde bana öncü olur bunu sizlerden öğrenmek istiyorum.Şimdiden cevaplaranız için teşekkür ederim.
Bende yeni mezun oldum pano tasarımı ve tesisatı bölümünden bende 2 yıllik teknikerlik daha sonra dgs sınavıyla muhendisliğe tamamlamayı kafa koydum dgs tyt ayt den daha kolay bir sınav bu işi seviyorsan benim gibi yapabilirsin ben plc programlama vb herseyi ögrenmeye çok meraklıyım bide plc de püf nokata ney acaba ??

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri