Genlesme tanki

Arkadaşlar 25 binlik otomatik yüklemeli kat kaloriferi için kapalı genleşme tankı kullanmak istiyorum tek katlı bir bina benim sorum elimde bulunan 8 bar lik genleşme tankini kullanmak istiyorum tanki kaç bar hava basmam gerekiyor ikinci sorum genleşme tankına hava bastıktan sonra içine su basmak gerekiyormu yoksa sadece tesisata su basmak yeterli mi

Haldun1

Katılımcı Üye
Bir bar basınçlandırmanız yeterli gelecektir. Ancak kapalı genleşme deposu hacminizin yeterliliği kontrol edilmelidir.

Genleşme tankınızı tesisata bağladıktan sonra tesisata su verdiğinizde genleşme tankının içine de basınç dengelenene kadar bir miktar su dolar zaten.
Çok teşekkür
Üstadım pekala tesisata su basmadan önce genleşme tankına su basmaya gerek varmı yoksa sadece tesisata su basmak yeterli mi
Su hacmini kontrol etmek gerekir derken ustadim

Haldun1

Katılımcı Üye
Su hacmini kontrol etmek yazmadımda ,genleşme deposu hacminin yeterli olup olmayacağı kontrol edilmeli dedim.
Isıtma cihazınızın ısıl kapasitesi ne bağlı olarak sistemde kapalı devrede kullanılacak su miktarı da değişkenlik gösterecektir. Genleşme deposunun maksadı suyun sıcaklık artışından kaynaklanan hacimsel genleşmeyi dışarıya taşırmadan absorbe etmek ve sistemdeki su soğuyunca da hacimsel eksilmesi tamamlamak.

http://egeisitma.com.tr/index.php/kapali-genlesme-tanki-hesabi/ bu linkten faydalabilirsiniz

Su hacmini kontrol etmek yazmadımda ,genleşme deposu hacminin yeterli olup olmayacağı kontrol edilmeli dedim.
Isıtma cihazınızın ısıl kapasitesi ne bağlı olarak sistemde kapalı devrede kullanılacak su miktarı da değişkenlik gösterecektir. Genleşme deposunun maksadı suyun sıcaklık artışından kaynaklanan hacimsel genleşmeyi dışarıya taşırmadan absorbe etmek ve sistemdeki su soğuyunca da hacimsel eksilmesi tamamlamak.

http://egeisitma.com.tr/index.php/kapali-genlesme-tanki-hesabi/ bu linkten faydalabilirsiniz
Allah razı olsun hakkınızı helal ediniz

Haldun1

Katılımcı Üye
Helal olsun. Lakin bir hakkım geçmedi.