Geniş ölçüm alanlı, ibreli, DIN PPM yapım ve notları

X1 de digital ile ölçüm 00.1mA
X1 de digital ile ölçüm 92.0mV
Şimdi DİKKAT!
X1 kademesinde 00.1mA digital ölçü aletinin hangi kademesinde ölçüyorsun.
200mA kademesinde isen 20mA ile ve arkasından 2mA ile ölç.
2mA kademesinde ibre yarım sapıyor ama ölçü aletinde 0.5mA görüyorsan ibre doğrudur. yani tam sapmada ibre akımı yaklaşık 1mA
(Tabii ki logaritmik değilse)
Ölçümler bu şekilde çıkarsa hata arayacağız.
Ölçü aletini 20mA e getirdim Analog avometre X1 de iken 0.14mA ölçtüm
İbre bu durumda nereye kadar sapıyor.?
Ortalarda ise ibrenin tam sapma akımını bulmamız lazım.
Bunun için analog ölçü aletinin ohm zero ayarı ile oynayarak ibrenin tam 0db pozisyonuna gelmesini sağlamaya çalış. Tam 0db de iken geçen akım kaç mA?

X1 de 00.1 mA digital aletin 200mA kademesinde ölçüyorum
20mA kademesinde 0.14mA
2mA kademesinde .136mA ölçüyorum.

Bu arada digital aletin pilini değiştirdim .Yanlış ölçüm yapabiliyor.Ama sonuç değişmedi
İbre eksi 45 dB de
Analog ölçü aleti tam sıfıra gelmiyor .
Digital .136mV

Ekli dosyalar

• P_20210309_004021.jpg
    P_20210309_004021.jpg
    176.9 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
En iyisi kestirmeden gitmek.
İbre trimpotunu iyicene kısacaksın. Yani şase ucu ile orta uç arası kısa devre olacak.
Sonra trimpotun şase jumperını çıkartacaksın.
1V referans DC gerilimi ibre trimpotunun üst ucundan vereceksin.
İbre trimpotunu yavaş yavaş çevirerek ibrenin 0db pozisyonunu ayarlamaya çalışacaksın.
BUNU YAPARKEN...
1V referans gerilimini ayarlı direnç ile sağlıyorsan bu direncin değeri de önemlidir. Yeterli akımı veremiyor olabilir.
Bu sebeple 1V referans gerilimine digital ölçü aletini bağlayıp ölçüm sonuna kadar gözleyeceksin.

Hocam ben bunu yarın yapıp size durumu bildiririm.Şimdi yorgunum yanlış bir bağlantı yapıp bozmayayım.Teşekkür ederim.Size iyi geceler

Hocam iyi akşamlar,biraz geciktim kusura bakmayın.Sizin tespitiniz doğru çıktı ayarlı dirençten kaynaklanıyormuş.Ben 22K kullanıyordum.Şimdi 5K kullandım .İbre 0 dB e geldi.Ayarlı direnç üzerinden ölçüm yaptım.1V 0.73V a düşüyor.Aynı şekilde diğer kanalı da diğer ibre ile ayarlıyayım mı?

0 dB ayarladıktan sonra gerilimi kesince ibre 0 dB i çok çok az geçiyor.Tekrar gerilim verince yine 0dB i çok az geçiyor.Ben tekrar 0dB e ayarlıyorum.Ama hep böyle oluyor.Bu akımdan mı kaynaklanıyor?

Ekli dosyalar

• P_20210309_190936.jpg
    P_20210309_190936.jpg
    154.2 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Diğer kanalı da aynı şekilde ayarla.
İbrenin değişmesi malzeme toleranslarından ve ısıyla değişiminden kaynaklanabilir.
Tespiti zordur. Muhtemelen besleme için kullandığın direnç sebep oluyordur.
Esas kalibrasyon direncimiz 100K precision trimpottur. Bu direnç güvenilir ise hiç sorun olmaz.

ÖNEMLİ NOT:
100K ya verilen gerilim herdaim 1.00V olmalıdır.
Ayar esnasında bu dirence verilen gerilim değişiyorsa her değişmeyi yeniden 1V a ayarlanmalıdır.
Yani ibre 0db de olduğunda ayarlı direnç üzerinde 1V olmalıdır.

Son düzenleme:
Aklıma bir soru geldi.Hocam biz jumperı ne amaçla kullanıyorduk.Şimdi jumper kullanmadan ayarlıyoruz .Trimpotun bir bacağı açık mı kalacak.

Aklıma bir soru geldi.Hocam biz jumperı ne amaçla kullanıyorduk.Şimdi jumper kullanmadan ayarlıyoruz .Trimpotun bir bacağı açık mı kalacak.
Jumper kullanmamızın amacı farklı.
İbrenin bir direnci vardır. Bu direnç genellikle 500 ohm ila 1Kohm arasındadır.
Trimpotun şaseye bağlı tarafı ibre ye parelel bir dirençtir. Bu direnç kalibrasyondan sonra düşük değerli çıkarsa ibrenin akımının bir kısmını emer. Bu da ibreyi tam performansta kullanamayız demektir.
Bu hesaplamaları buradan yapamadığım için oraya jumper koyduk.
İdeal koşullarda o jumper zaten olmamalıydı.

HAA NOT:
Jumper yokken ve ibre 0db ye ayarlanmış iken 1V u kes.
1V verdiğin yer ile şase arasındaki direnci ibreyi sökmeden ölç
Tam olarak değeri bilelim.
Bu değer 22K ise normal. Daha yüksek ise gayet iyi. Daha düşük ise vaziyet kel.

Diğer kanalı da aynı şekilde ayarla.
İbrenin değişmesi malzeme toleranslarından ve ısıyla değişiminden kaynaklanabilir.
Tespiti zordur. Muhtemelen besleme için kullandığın direnç sebep oluyordur.
Esas kalibrasyon direncimiz 100K precision trimpottur. Bu direnç güvenilir ise hiç sorun olmaz.

ÖNEMLİ NOT:
100K ya verilen gerilim herdaim 1.00V olmalıdır.
Ayar esnasında bu dirence verilen gerilim değişiyorsa her değişmeyi yeniden 1V a ayarlanmalıdır.
Yani ibre 0db de olduğunda ayarlı direnç üzerinde 1V olmalıdır.
Diğer ibreyi de ayarladım .Ancak ibreye gerilim verdiğim zaman ayarlı direnç üzerinde 1V olmuyor.0.73Volta düşüyor.Acaba ayarlı direnci 5K yerine 2.2K mı takayım.Veya sizin öneriniz ne olur?

Son düzenleme:
2.2K ile daha az değer değişir. Ama her durumda oradaki 1V değişecektir. Çünkü mevcut dirence parelel direnç bağlıyorsun ve ayar yaptıkça bu direnç değişiyor.
Daha düşük direnç takabilirsin ama belli bir noktadan sonra güçlü direnç kullanman lazım.
Bu direnç adaptörden gelen voltaja göre değişir.
Yani 12V u 1V a düşürüyorsan bu direncin gücü daha da artmalıdır. Ama 2V u 1V a ayarlıyorsan daha düşük güçlü olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri