Geniş ölçüm alanlı, ibreli, DIN PPM yapım ve notları

Kablolama kargaşası için düzeltmeler yaptım.
wave_dedector.jpg
PPM IN ler doğrudan P/L (Power/Line) swicinin orta uçlarına bağlanacaktır.
P/L swicinin basılınca aktif olan kontakları line yani lale jakların canlı uçları olacaktır. Bıraktığında ise Power ölçümü için trimpotların orta uçlarına irtibatlanacaktır.

NOT:
Line in şaseleri boş kalmalıdır. Line kablolarının şaseleri burada dipten kesilecektir. Amplideki ton kontrol in de olduğu gibi.
İkili pin header kullanılmasının sebebi yön kavramıdır. Yönlü header kullanıldığında ters bağlantı olmaz.

Son düzenleme:
Hocam düzeltmeleriniz için teşekkür ederim.O bölge çok rahatladı.Son hali ekteki gibi oldu.Bu da basılacak duruma geldi heralde.

Bir de LM1875 anfimizde kullandığımız sizin fan kontrol devrenizi DIMM için kullanacağız.Başka ihtiyacımız olan bir şey kalmıyor değil mi?

Ekli dosyalar

• WAVE_DEDEKTOR.jpg
    WAVE_DEDEKTOR.jpg
    223.9 KB · Görüntüleme: 6
Şu an gayet iyi.
Ancak çok turlu trimpotları temin ettin mi..?
Precision trimpotların bazıları sıralı bacaktır. Yani devredeki gibi üçgen şekilde olmayabilir. Tüm trimpotların 50K veya 100K olacağını belirtmiştim. Ne yazık ki tam değeri bilemiyoruz. Öncelik ihtimal 100K.
Satın aldığın ibrelerdeki LED gerilimleri 3V olarak verilmiş. Dolayısı ile yarım wattlık ve yaklaşık 2.2K direnç ile ledleri beslemelisin.
Bu durumda 12V verirsen ledler parlak, 5V civarı verirsen sönük yanacaklardır.
Eğer yaparsan bu LED/FAN devresinden birkaç adet daha yap.
Devrede röle kullanman gerekirse lazım olacaktır.

Son düzenleme:
Yok sizden trimpotlar için kesin bilgi gelmeden almadım.50K ve 100K olarak alırım.Beni düşündüren 2,2uF lar yerine kullanacağımız değer.1uF ERO olacak elimizde.Ancak nF değerinde kaliteli bulamadık.Daha önce bahsettiğim firmadan alamadım.Araştırıyorum.

Röleyi ne amaç için kullanacağız çok meraklandım.

Eğer precision çok turlu trimpot bulabilirsen 100K al.
nF ları çok yerde bulabilirsin. Çok kaliteli olmasalar da olur. Ancak hesaplar 470nF veya büyük çıkarsa kaliteli olmalıdır.
Baktığımız bir yerde beyaz nF ları göstermiştin onlar fena değildi.
Eğer switclerle işi halledemezsen bir röle kartı ile tüm bağlantıları ve kontrolleri yapabilirsin.
Çünkü switchlerin ön panele düzgün yapılabilmesi zordur. Ama butonlar daha kolay olur.
Her ne kadar senin amplinde F/S ve dot/bar tuşları estetik olsa da bu kutuda da aynı şekilde yapabilirmisin bilmiyorum.
Röleleri her türlü kontrol edebilirsin.
Ben PIC lerden anlamam ama butonlarla 4 ayrı röleyi açıp kapatan devreler vardı. Senin ampli power tuşu gibi.
Röleler de P/L, F/S DIMM gibi işleri yaparlar.

Bende WIMA 470nF 63V %5 varmış işimize yarar mı?Ama bacak aralığı 7,5mm eğer olursa onun için de pad ilave edeyim.

Bizim kutu için ebat hangisi olmalı en büyüğünü mü alsak acaba? Bizim devreler sığmaz küçüğe :D

Aslında pic ile devre yapabilirim.Geçenlerde yazılımını yapıp ISIS de simulasyonunu yapmıştım.

Ekli dosyalar

• WIMA.jpg
    WIMA.jpg
    336.3 KB · Görüntüleme: 6
  • buton_selektor.jpg
    buton_selektor.jpg
    433 KB · Görüntüleme: 5
Vimalar şipirdek. Kaliteli ve harika.
Eğer ibre ataleti için 470nF olursa nefis olur.
Sen yine de ilave bi PAD koy.

Kutu için ibreleri beklemeliyiz. Eğer büyük kutu yapabilirsen PIC lere gerek kalmaz. Svitchlerle işi halledersin.
Devreyi önce boşta çalıştırır, sonra kutu işine gireriz.
Eğer ibrelerin değerleri tutar da istediğimiz gibi çalışırlarsa masraftan kaçınmayıp en kalite kutuyu alabilirsin.

Ben padleri ekledim .Değişik bacak ölçüsü olur diye çok turlu trimpot için de pad ekledim.
Besleme devresi için 47nF elimde bunlar var.Regulator çıkış öncesinde kullanabilir miyiz?İşe yarar mı?

Kutu için de beklemek en doğrusu olacak.Firma İbreler için de ölçülerde oynama olabilir diyordu.Daha net ölçülendirme yapabiliriz.

Ekli dosyalar

• 47nF.jpg
    47nF.jpg
    242.7 KB · Görüntüleme: 6
  • WAVE_DEDEKTOR1.jpg
    WAVE_DEDEKTOR1.jpg
    151.5 KB · Görüntüleme: 5
Tamamdır.
Sarı 47nF iyidir.
Artık malzemeleri bekleyeceez.
Malzemeler tam olunca PCB yi basıp testler yapabiliriz.

47nF ile besleme devresi için malzemelerimiz tamamlanmış oldu.

Bugün ERO 1uf 63v larımız geldi.Ayrıca 1000uF olarak da KOSHIN yollamışlar ama 50v yerine 35v uygun görmüşler.Neye göre karar verdilerse artık :D Neyse ERO ları kurtardık.
Hocam daha önce LM1875 anfi besleme devremizde KEMET elektronics 'in RSB 1uf 63v kullanmıştık.Elimde bundan 2 adet var.Besleme için hangisini tercih edelim? ERO mu, RSM mi?ERO için pintilik yapmaya başladı demeyin :DBu konularda hassasiyetinizi bildiğim için sormadan bir şey yapmak istemiyorum.Sonuçta imkanlar ölçüsünde kaliteyi yakalamak istiyoruz.Keşke en iyi malzemelere ulaşabilsek.

47uF elektrolitikleri Rubycon kullanacağım.

Ekli dosyalar

• ERO -KOSHİN.jpg
    ERO -KOSHİN.jpg
    309.8 KB · Görüntüleme: 5
  • KEMET RSB.jpg
    KEMET RSB.jpg
    267.4 KB · Görüntüleme: 5
  • 47uF 50V.jpg
    47uF 50V.jpg
    156.7 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:

Forum istatistikleri