Geniş ölçüm alanlı, ibreli, DIN PPM yapım ve notları

Evet kutu güzelmiş.Teşekkür ederim.Ucuza bir şey kalmamış artık maalesef :D

Hocam şimdi bizim ibrelerin ölçülerine baktım.

Genel boyut: Approx.90x70x29.5mm/3.5x2.8x1.2in:oops: Yakın gözlüğü takmaya gerek yok:DKutunun ön paneli yeterli değil sanki ok kısıtlı yer kalıyor.Siz ne dersiniz?

https://tr.aliexpress.com/item/1005001386937081.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.39844c4d7X6y8Y

Az önce youtubeda baktım büyük bir cihaz olacak

Son düzenleme:
İbreler büyükse haklısın.
Daha ön panele konulacak bir sürü switch var.

Senin ibrelerin boyutuna göre tasarım yaptım.
İBRE.png

Eğer CNC de yaptıracaksan şekildeki gibi bir cihaz olur.
Önermiş olduğum kutu ebatları ideal. Yükseklik tam kurtarıyo. Genişliğinde ibrelerden sonra 4cm kadar boşluk kalıyo. 1cm sini fire desek switchler için 3cm alanın var.
F/S= Fast/Slow.
P/L= Power/line
DIMM= Dimmed. Sönük.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim hocam elinize sağlık güzel olmuş.ön Paneli lazer kesim yaptırmak en temizi olacak daha şık olur.Bizim kullanacağımız kutuda ön panel arkasında montaj paneli de gerekecek mi?Ayrıca ibrelerin ön kısmında da cam(plexiglass) olmalı mı?Yoksa kendi camı yeterli mi?

Yukarıdaki videoda gain potu koymuşlar.Bu gerekli mi?
Bizim devre ibre hızı için delay potu koymaya uygun mu?

Teşekkür ederim hocam elinize sağlık güzel olmuş.ön Paneli lazer kesim yaptırmak en temizi olacak daha şık olur.Bizim kullanacağımız kutuda ön panel arkasında montaj paneli de gerekecek mi?Ayrıca ibrelerin ön kısmında da cam(plexiglass) olmalı mı?Yoksa kendi camı yeterli mi?

Yukarıdaki videoda gain potu koymuşlar.Bu gerekli mi?
Bizim devre ibre hızı için delay potu koymaya uygun mu?
Ön panelin arkasına montaj paneli gereksiz.
Ancak ibrelerin bir şekilde tespit edilmesi gerekmektedir.
Eğer montaj paneli koyabilirsen ibreleri oraya monte edebilirsin içerden.
Tabii ki montaj zor olacaktır.
Ama montaj paneli olursa switchler için de kolaylık olacaktır.
https://www.westfloridacomponents.com/SW027APM03/Pushbutton+Switch+SPST+On-Off+Alps.html
Montaj panelini plaket ile yaparsan bu switchleri plakete tespit edebilirsin.
Ancak şapkaları sorun olabilir.

NOT:
Gain potu mantıklı olmaz. Bu potu koyarsan ibrenin referans değeri değişecek ve ölçüm yapamayacaksın.
Ciddi cihazlarda gain yerine fixed kazanç tuşu konulur.
Örneğin 0db/+10db gibi.
+10db kazancı artıracağı için 10db düşük seslerde ibre yine 0db yi gösterecektir. Ama eğer ibrelerin gerçekten -60db ise zaten en düşük seviyeden max seviyeye kadar görüp ölçebileceksin.
İbreler için delay potu konulabilir. Ancak ölçüm hatalarına sebebiyet verebilir.
Biz yine de bilimsel disiplinle yapalım.

Ön tarafa cam koymaya gerek yok.

Son düzenleme:
Evet dediğiniz gibi biz bilimsel disiplinle yapalım amacımızdan sapmayalım 👍 Gerçek ölçüm neyse o olsun.

Besleme devresini küçülebildiğim kadar küçülttüm.Kontrol ettim ama bağlantılara rica etsem siz de bakabilir misiniz?Veya başka öneriniz var mı?

Ekli dosyalar

• Besleme1.png
    Besleme1.png
    38.3 KB · Görüntüleme: 3
Şunlara dikkat et.
Besleme1.png

Akım yollarını mümkün mertebe kalın ve 90' dönüş olmyacak şekilde yap. 1R direnci için yerini israf etme. Yatay ya da dikey koyabilmelisin.
Yukarı tarafı çizmedim sen çiz.

Hocam besleme devresini düzelttim. Olmamışsa daha iyisini yapmak için yeniden yaparım.

Bugün Ersin elektronik ile görüştüm. Personelin kondansatörleri hatalı gönderdiğini söyleyerek özür dilediler.Bugün kargo ödemesini de kendileri yaparak kondansatörleri yollayacaklar.Ben de kendilerine teşekkür ettim.Önemli olan da yapılan hatanın düzeltilmesiydi.Yani 1uF ERO kondansatörlerimiz geliyor :)

Ekli dosyalar

• Besleme3.jpg
    Besleme3.jpg
    102 KB · Görüntüleme: 6
PSU tamam. Malzemelerin boyutlarını umarım hesaplamışsındır.
Printerden bir çıktı alarak malzemeleri test edebilirsin.
ERO ların hata düzeltilmesine sevindim.
O kondansatörleri iyi sakla.

PSU tamam. Malzemelerin boyutlarını umarım hesaplamışsındır.
Printerden bir çıktı alarak malzemeleri test edebilirsin.
ERO ların hata düzeltilmesine sevindim.
O kondansatörleri iyi sakla.
Önce malzemelerin bacak ve ebatlarını kumpas ile ölçüyorum ona göre PCB de yerleştiriyorum.Sonra sizin de dedğiniz gibi print edip,kağıt üzerinde deliklerine yerleştiriyorum.Sorun yoksa Bakır plakete çıktı alıyorum.

Bu arada ibrelerimiz Türkiye'ye gelmiş.Yurtiçi gümrük işlemlerinden sonra dağıtıma çıkacak.Hatfon elektronikten verdiğim siparişlerim de bugün geldi.Trafo ,LF353 ler ,taş direnç switch ve diğer eksik malzemeler.Helva yapmaya az kaldı :D

Hocam şu çizdiğim wave dedector devresini tekrar paylaşıyorum.Buna ekleyip çıkartacağımız veya düzeltmemi istediğiniz,olmamış dediğiniz yerler var mı?

Ben line in konnektörünün şasesini tek pinheader olarak yaptım.Line in şase yine zero point noktasından değil mi?

Ekli dosyalar

• wave_dedector.jpg
    wave_dedector.jpg
    153.1 KB · Görüntüleme: 6

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular