Geniş ölçüm alanlı, ibreli, DIN PPM yapım ve notları

KEMET ile ERO lar yarışır. İkisi de aynı siklettedir.
Bazen ERO lar bazen de KEMET ler galip gelir.
Resimdeki ERO lar birinci sınıf ama o kemetleri tanımıyorum.
Kemetlerin metalized olanlarından ise besleme devresi için harika oluyorlar. Ancak ses devrelerinde iyi değiller.
Esasen bu farklar bu gibi normal devrelerde hiç anlaşılmıyor. Hatta 1uF ERO yerine 1uF elektrolitik kullanıp ta farkı göremeyenler bile vardır.
Ancak devrenin gürültü faktörü iyileştikçe malzeme kalitesinin farkları da rahatlıkla görülebiliyor. İşte burada devrenin yapım hassasiyeti ve ölçüm prosedürleri önem arzediyor.
Şöyle düşünürsek..
Sendeki CONY ampli ile senin ampliyi kıyaslayabiliyorsun. Aralarındaki farkları dinlerken de anlayabilirsin muhtemelen.
Ama bilimsel disiplin ve çok acımasız ölçümlerle üretilmiş Hi-End bir ampli ile senin ampliyi kıyaslarsan işte o zaman senin amplinin de çok mükemmel olmadığını anlayabilirsin.
Ama sony 1000TL gibi ise senin üretimin de 1000TL gibi ise demekki senin amplinin rayiç bedeli yani normal piyasadaki satış değeri takribi 2000TL civarı olacaktır.
Dolar kuruna göre kıyaslama yaparsak senin amplinin ortalama piyasa değeri 200 ila 500$ civarı satışı olmalı idi.
Keza daha önceki kıyaslamalar için vermiş olduğum bazı markaların zamanındaki satış bedelleri ise yaklaşık 200-500$ lar civarı idi.
Ama Hi-End sınıfına girdiğimizde günümüzde en az 2000$ gibi ücretler sözkonusu ki aralarındaki fiyat farkı işte kullanılan malzeme kalitesi ve ölçüm hassasiyeti ile belirlenmektedir.
Ama sizlerin hassas ölçüm yapması mümkün olmadığı için benim tecrübelerim doğrultusunda sonuç elde edebiliyorsunuz.
Sen yaptın.
Kazasker yaptı.
Melmeket yaptı.
Ama gökhan çuvaladı :D
Olayımıza gelirsek.
Besleme devresini ben daha önce test etmiş ve max 1mV gürültü elde etmiştim. Ama L/N PSU nun gürültü faktörü yaklaşık 200mikro voltlar civarı idi.
Benim önerilerim doğrultusunda ve kullandığın malzeme kalitesince sen de 1mV gürültü elde edebilirsen tasarımımızda sorun olmayacaktır.

@Mr_YAMYAM hocam merhaba, dün ve bugün yoğundum ancak bu sırada çok turlu precision çok turlu 100K 4 adet trimpot aldım.Ayrıca ERO 100nF polyester kondansatör buldum sipariş verdim yolda geliyor.Satıcı ile yazıştım orjinal dedi.Umarım aksilik olmaz.Tanesi 3,29TL 10 Adet aldım.PSU devresi için aldığım ve firmanın yolladığı KOSHIN 1000uF 35V pek içime sinmiyor.Bugün elektronikçilere baktım kaliteli marka kondansatör yok maalesef.Ne yapsak yine internetten mi baksak?

Elektrolitik bir kondansatörün datasheetine baktığımızda bize hangi verileri kaliteli olduğu gösterir?
http://koshin.com.cn/en/catalog.asp?titleName=KRM&ClassID=1

Alüminyum elektrolitikler genellikle aynıdır.
İyi firmaların ürünleri biraz daha kaliteli ve uzun ömürlüdür.
Ölçümler yapılmadan iki ürün arasındaki farklar anlaşılmaz. Ancak arıza olmadığı sürece aralarında fazla fark olmaz.
Kondansatörlerde ROEDERSTEIN etiketi yoksa kalite garanti edilemez.
Ancak bu etikete sahip bir kondansatörün de nerede kullanılabileceği tecrübe gerektirir.
Senin kondansatörler bunlardan mı?
https://www.ebay.com/itm/Lot-of-5-E...389055?hash=item25ea5770ff:g:X5kAAOSw8vNaVrwb
Sen 33TL ye almıştın sanırım. Burada 5 tanesi 6DOLAR yani kılçıklı olarak 6X7.5=45TL.
Kargo margo, vergi mergi gibi kılçıkları hesaplayamadım :D

Dedectör devresinde 100nF kullanılacak olursa çok kaliteliye gerek olmaz. Yine de elinde bulunsun.
Besleme devresindeki teknik hesabı yapalım.
15V besleme için kondansatörden çekeceğin akım doğrultusunda kondansatör üzerinde 1V ripple olsa bile LM317 bu ripple ı 1000 katı yani en az 60db azaltacaktır.
Zaten LM317 regülatörler için ortalama ripple bastırma özelliği 60db dir.
Dolayısı ile ana kondansatörlerin arızalı olmadığı sürece 1mV veya daha aşağı gürültü seviyesine rahatlıkla ulaşabilirsin.
Dolayısı ile o 1000uF35V kondansatörleri rahatlıkla kullanabilirsin.
Yeter ki LM317 ve LM337 ler kaliteli olsun.
Ancak çıkıştaki 47uF ve 47nF ların kalitesi daha önemlidir.
Bunları da zaten bulduk.

Hocam biz LM1875 amplisinin besleme devresi regülatörünü 15 volta ayarlarken 25w yük kullanmıştık.Bu yapacağımız besleme devresi için nasıl olacak?Yük değeri ne olacak?

Yük değerimiz çok düşük. 2 adet LF353 olsa olsa 2W güç çeker en fazla.
Entegre çıkış akımı da max 1mA olduğu için güç ile ilgili sorunumuz yoktur.
Ancak LED aydınlatma için trafoya bağlı 12V LED/FAN devresinin akımı 20mA civarı olacaktır. Bu devreyi de doğrudan trafodan yaparsak sorun olmaz.
Bu devrenin testi için de 15V çıkış için 30 ohm direnç ile yapılır.
Yani 15V regüleli çıkışından gerilimde düşme olmadan 0.5A akım çekebiliyorsan devre sağlıklıdır demektir.
Trafo 8W olduğuna göre yaklaşık 500mA çekmelisin.

Hocam merhaba ben besleme devresini yaptım .Ama size sormadan gerilim vermedim.Trimpot ayarı için sizin yukarıda anlattığınız gibi 15v çıkışına 30ohm direnç bağlayacağım,ancak 30 ohm direnci 3 adet 10ohm( 1/4 watt) seri bağlayarak elde etsem ısınma çok olur mu?Yani rahat ve temiz bir ayar yapabilir miyim?

Ekli dosyalar

• P_20210305_180401.jpg
    P_20210305_180401.jpg
    231 KB · Görüntüleme: 6
  • P_20210305_180415.jpg
    P_20210305_180415.jpg
    229.3 KB · Görüntüleme: 7
  • P_20210305_180424.jpg
    P_20210305_180424.jpg
    238 KB · Görüntüleme: 8
  • P_20210305_181410_1.jpg
    P_20210305_181410_1.jpg
    368.4 KB · Görüntüleme: 8
1/4W dirençler yetmez.
15V/0.5A=7.5W en az kullanman gereken direnç değeri.
Eğer yük direnci konusunda sıkıntı varsa 12V luk ve birkaç wattlık oto ampülü kullanabilirsin.
Stop lambaları işini görecektir. Hani şöyle SÖBE tipli olanlar.
SOFFIT mi ne idi tam hatırlayamadım.
Çıkışını test için 12V a ayarlarsın lamba 6W ise 500mA 3W ise 250mA akım çekersin.
Voltajda hiç oynama yoksa PSU tamamdır.

Ekli dosyalar

• WAVE_DEDEKTOR100nF.jpg
    WAVE_DEDEKTOR100nF.jpg
    150.1 KB · Görüntüleme: 5

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9