generator, alternator ve dinamor arasındaki fark?

Şu mesajlara kadar hayatımda dinamo kelimesini hiç kullanmamış bile olabilirim,ben o makinaya generatör derim, akademik/teknik literatürün genelinde de böyledir. Geçen yüzyılın başında dinamo tabiri yaygın olarak kullanılıyordu ve sadece dc generatörleri değil tüm generatörleri kapsıyordu. Günümüzde dinamo kelimesinin kazandığı anlam galat-ı meşhur olarak etiketlenebilir. Sonuçta dinamo dendiğinde dc generatör anlaşılıyorsa, bir yüzyılın sonunda böyle yerleşmişse “mühendisler yanlış makina üretiyor” diye endişelenmeye gerek yok.

McGraw Hill teknik/akademik yayıncılık alanında saygın bir kuruluştur . Aşağıda bu yayınevinin online kitaplarından birinin linkini veriyorum.Bu eski kitapta dc generatörler “dynamo”, ac generatörlerse “alternator” olarak anılmış:
http://www.mhprofessional.com/downloads/products/0071494626/CroftCh7.pdf

AC generatörlerin alternatör olarak isimlendirilmesi zaten literatürde çok yaygındır. Burada 20,30 veya 50 kitap linki verebilirim. Gerek yok, basit bir aramayla herkes bulabilir.

Eğer kısadevre kafesli asenkron makinayı generatör olarak kullanıyorsanız,veya sabit mıknatıslı bir senkron generatörden bahsediyorsanız bilezik yoktur.Ama rotoru sargılı senkron generatörlerde (ki malumunuz ac generaör deyince akla ilk gelen asenkron değil, senkron makinadır) “bilezik”ler , olması gerektiği yerde, yani rotordadır.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yaygın kullanım haliyle dinamo doğru akım , altarnatör altarnatif akım üreten elektrik makinalarına denir. Genaratör ise mekanik enerjiyi üreten makina ile elektriği üreten makinanın akuple edilmiş halidir. Bu yüzden genaratörler kullandıkları kaynakla adlandırılır. Dizel generatör , gaz veya buhar genaratörü gibi. Kısacası bir altarnatör veya dinamo satın aldığınızda onu tahrik edecek bir makinaya daha ihtiyacınız vardır. Bir genaratör aldığınızda ise sadece yakıta. Günümüzde dinamo ifadesi nerdeyse hiç kullanılmıyor çünkü Edisonun değil Teslanın haklı olduğu anlaşıldığı tarihten bu güne artık DC üretimi yapılmıyor yada çok az yapılıyor .

Kolay gelsin...

Son düzenleme:
milli eğitim bakanlığının kitaplarında da dinamo diye geçer elektrik mnakinleri dersinde de ama bu anlayışın değiştirilmesi için uğraşılıyor doğru akım jeneratörü dinamo deyince anlayış olarak herkes tam doğru akım gibi bir şey anlıyor . artık bu kavram kullanılmıyor yeni standartlar gereği .. ozaman hep beraber bir osiloskospla doğru akım jeneratörü dinamo dediğimiz şeyin ürettiği voltaj eğrisine bakalım ... . ne gördük ? bu nedenle artık elektrik üreten (HAREKET ENERJİSİSNİ ELEKTRİK ENERJİSİNE) tüm makineler alternatör olarak anılmaktadır.

kısa devre sincap kafesli bir makineden elerktrik nasıl üretilir onu ben bilmem ayrıca yukarıda sabit konularda alternatörlerin çalışma prensibi hakkında bilgidede yazmış olduğum yazıda alternatörün çalışma prensibi açıktır..

GENERATÖR = ÜRETEÇ , KAYNAK
ALTERNATÖR= HAREKET ENERJİSİNİ ELEKRTRİK ENERJİSİNE
ÇEVİREN MAKİNE

kaldıki zaten dünyada dinamo dediğiniz aletten müzede belki kalmıştır dünyada 2 3 müzede olduğu biliniyor
rotoru sargılı makinelerinde imalatı biteli bayağı bir yıl oluyor kitraplar yazıyor olabilir ama bizizm kitaplar gördüğünüz üzer 1887 yılından geliyor

ama siz göremeyeceğiniz hiç bir yerde kullanamayacağınız bir makineye DİNAMO diyebilirsiniz
edisonun doğru akım üretecine alternatif olan teslanın dalgalı akımı sırf doğru akımın alternatifi olarka çıkmış. adı alternatör olmuş bu kavgayı bugunde sürdürmenin manası yok standart bir isim gerekir . bu nedenle hareket enerjisini elektrik enerjisine çeviren makinelere biz alternatör diyoruz . halk arasındada dediğim gibi dinamo olarak geçiyor. sevgili halkım düşünmüyor bu AA mı AC mi diye bildiği bir şey var dinamonun elektrik ürettiği ...
ha ben doğru akım makinesi olarak anıldığına karşı değilim . ama çok çok uzun yıllardır imal edilmediği ve kullanılmadığı için bu isim artık alternatörle özdeşleşmiş halk arasında çekirdekten yetişme bobinajcılarda dianmo olarak adlanmıştır

Son düzenleme:
alternatörün elektrik üretebilmesi için harekete ihtiyacı vardır. bu kaynakta generatördür.slm

Yukarıdaki mesajlar okunursa görülür ki, bu konudaki daha önceki mesajlarda bir "dinamo" anlaşmazlığı olmuş, farklı görüşler/yorumlar dile getirilmiş, bu görüşlerin dayanakları açıklanmış ve iyi kötü bir sonuca varılmış Bu başka bir şey, ama Sayın Rezistansın mesajında hatalı bilgi var, izniyle düzeltmeye calışayım:

Alternatörün elektrik üretebilmesi için gerekli hareketi" generatör" değil türbinler veya içten yanmalı motorlar üretir:Su türbini, gaz türbini, rüzgar türbini, buhar türbini, dizel ve gaz(doğal gaz, biyogaz ) yakıtlı içten yanmalı motorlar.....

"Generatör" bir yukarda sayın ServetTD nin de belirttiği üzere "üreteç" demektir ve alternatörler elektrik enerjisi üreteçleri veya generatörlerdir. Yani alternatör elektrik enerjisi üretmek için generatöre ihtiyaç duymaz , kendisi generatördür.

Son düzenleme:
milli eğitim bakanlığının kitaplarında da dinamo diye geçer elektrik mnakinleri dersinde de ama bu anlayışın değiştirilmesi için uğraşılıyor doğru akım jeneratörü dinamo deyince anlayış olarak herkes tam doğru akım gibi bir şey anlıyor . artık bu kavram kullanılmıyor yeni standartlar gereği .. ozaman hep beraber bir osiloskospla doğru akım jeneratörü dinamo dediğimiz şeyin ürettiği voltaj eğrisine bakalım ... . ne gördük ? bu nedenle artık elektrik üreten (HAREKET ENERJİSİSNİ ELEKTRİK ENERJİSİNE) tüm makineler alternatör olarak anılmaktadır.

kısa devre sincap kafesli bir makineden elerktrik nasıl üretilir onu ben bilmem ayrıca yukarıda sabit konularda alternatörlerin çalışma prensibi hakkında bilgidede yazmış olduğum yazıda alternatörün çalışma prensibi açıktır..

GENERATÖR = ÜRETEÇ , KAYNAK
ALTERNATÖR= HAREKET ENERJİSİNİ ELEKRTRİK ENERJİSİNE
ÇEVİREN MAKİNE

kaldıki zaten dünyada dinamo dediğiniz aletten müzede belki kalmıştır dünyada 2 3 müzede olduğu biliniyor
rotoru sargılı makinelerinde imalatı biteli bayağı bir yıl oluyor kitraplar yazıyor olabilir ama bizizm kitaplar gördüğünüz üzer 1887 yılından geliyor

ama siz göremeyeceğiniz hiç bir yerde kullanamayacağınız bir makineye DİNAMO diyebilirsiniz
edisonun doğru akım üretecine alternatif olan teslanın dalgalı akımı sırf doğru akımın alternatifi olarka çıkmış. adı alternatör olmuş bu kavgayı bugunde sürdürmenin manası yok standart bir isim gerekir . bu nedenle hareket enerjisini elektrik enerjisine çeviren makinelere biz alternatör diyoruz . halk arasındada dediğim gibi dinamo olarak geçiyor. sevgili halkım düşünmüyor bu AA mı AC mi diye bildiği bir şey var dinamonun elektrik ürettiği ...
ha ben doğru akım makinesi olarak anıldığına karşı değilim . ama çok çok uzun yıllardır imal edilmediği ve kullanılmadığı için bu isim artık alternatörle özdeşleşmiş halk arasında çekirdekten yetişme bobinajcılarda dianmo olarak adlanmıştır

Kompleksinizi anlayamadım. Halk arasında bir çok yerleşmiş terimler vardır. Biz iki terimide anlatmasak birileri anlayamaz. Dinamoda alternatörde dediğiniz gibidir türkçesi bunlara üreteç dememiz gerekir ayrıntı için dc üreteç ya da ac üreteç dememiz gerekir. Bisikletlerde kullanılan dinamo dediğimiz ki buna ben dahil herkes dinamo der aslında üreteç anlamında dinamo derler. Ben bunun ac ürettiğini bilirim ama bisikletinin lambası için kullananlar için dc ya da ac olması önemli değil ve bilmeside gerekmiyor.
Burda hırçınlığa prim vermiyoruz sakin sakin yazışarak anlaşırız. Alternatör denildiğinde jeneratör anlamam buhar, rüzgar, su ya da içten yanmalı-patlamalı motor vb. tahrikiyle çalıştığında jeneratör derim (yukarda da anlatıldı) bilmiyenin ne demesi önemli değil onu anlarım. Dc üretece de dinamo derim bu yıllar önceden kalmıştır şu anda otomobillerde kullanılmaması onun yok olduğu anlamına gelmez. Eski oto elektrikçilerini gezerseniz bir kaç müzede kalmış dediğiniz dinamolardan görürsünüz. Osiloskopda sadece pilde dümdüz görürüsünüz bu dc olmadığı anlamınamı geliyor. Eski adı ile nabazanlı elektrik duydunuzmu bu diyot ile doğrultulmuş ac akıma denir tabiiki bilirsiniz ama bunu herkes bilmez. Dc elektrik makineleri deriz elektrik verince dönerler döndürülürlerse elektrik verirler. Anlaşabiliyoruz değilmi. Bu foruma katılanları bunu eğitimini almışlar diye düşünmeyelim araştırmacılar, meraklılar vb çoktur.
Selamlar.

Şu mesajlara kadar hayatımda dinamo kelimesini hiç kullanmamış bile olabilirim,ben o makinaya generatör derim, akademik/teknik literatürün genelinde de böyledir. Geçen yüzyılın başında dinamo tabiri yaygın olarak kullanılıyordu ve sadece dc generatörleri değil tüm generatörleri kapsıyordu. Günümüzde dinamo kelimesinin kazandığı anlam galat-ı meşhur olarak etiketlenebilir. Sonuçta dinamo dendiğinde dc generatör anlaşılıyorsa, bir yüzyılın sonunda böyle yerleşmişse “mühendisler yanlış makina üretiyor” diye endişelenmeye gerek yok.

McGraw Hill teknik/akademik yayıncılık alanında saygın bir kuruluştur . Aşağıda bu yayınevinin online kitaplarından birinin linkini veriyorum.Bu eski kitapta dc generatörler “dynamo”, ac generatörlerse “alternator” olarak anılmış:
http://www.mhprofessional.com/downloads/products/0071494626/CroftCh7.pdf

AC generatörlerin alternatör olarak isimlendirilmesi zaten literatürde çok yaygındır. Burada 20,30 veya 50 kitap linki verebilirim. Gerek yok, basit bir aramayla herkes bulabilir.

Eğer kısadevre kafesli asenkron makinayı generatör olarak kullanıyorsanız,veya sabit mıknatıslı bir senkron generatörden bahsediyorsanız bilezik yoktur.Ama rotoru sargılı senkron generatörlerde (ki malumunuz ac generaör deyince akla ilk gelen asenkron değil, senkron makinadır) “bilezik”ler , olması gerektiği yerde, yani rotordadır.

ağzına sağlık

bu mesajlardan sonra kafası karışanlar için

Ben dinamo, alternatör ve jeneratör terimleri arasındaki farkların neler olduğunu ve dinamo çıkışının alternatif mi yoksa dc mi olduğunu öğrenmek istiyorum. (Makbule Erdal)

Çok yerinde bir soru. Bu terimler sık sık, birbirlerinin yerine kullanılıyorlar. Aslında, anlamları kısmen çakışıyor da. Dinamo, bir mıknatısın bir bobin içerisinde döndürülmesi suretiyle, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren bir aygıt. Çıktısı AC de olabilir, DC de. Örneğin bisikletlerde DC. Benzer şekilde çalışan ve fakat alternatif akım üreten türlerine ‘alternatör’ de deniyor. Bu aygıtlarda tabii, mıknatısı döndürmek için bir motor gerekli. Motorla birlikte alternatöre ‘motor-jeneratör seti’ veya motoru gözardı ederek, kısaca ‘jeneratör’ de deniyor.

Vural Altın

bilim ve teknik ın sitesinde sorulan bir soruydu.

Dinamo: Mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren makinedir. A.C. ve D.C. üreteç olarak genel tabir edilse de literatüre D.C Üreteç olarak geçmiştir.
Örnek: Bisiklet dinamosu (D.C. üreteç) , Şarj dinamosu (Araçlarda kullanılan(1960 ve öncesi yıllarda araçlarda D.C.kullanılıyordu bu nedenle dinamo tabiri kullanıldı.)

Alternatör: Mekanik enerjiyi alternatif akıma çeviren makinadır. Sadece Alternatif akım üretecidir.
Örnek: Araçlardaki şarj dinamosuna günümüzde alternatör denir çünkü araçlardaki alternatör hareket enerjisini alternatif akıma çevirir akü şarjı ve iç ihtiyaç için doğrultulur.

Jeneratör(Generatör): Mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren settir. Mekanik enerjiyi sağlayan bir motor(dizel,benzinli.v.s.) bulunmakta ve bu motorun miline akuple edilmiş elektrik üreteci(AC veya DC) ile birlikte isim alan cihazdır.
Örnek: A.C. jeneratör, D.C. jeneratör

D.C. jeneratör örnek: http://turkish.alibaba.com/product-...rator-12v-24v-48v-dc-generator-278787464.html

bilmiyorum ya ben yanlış yazdım ya anlatamıyorum yada 22 yıldır ben işimi yanlış yapıyorum oysa cevapta açıkça sölemiştim az okuyalım diye . ama maalesef bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya çok meyilli toplumuz ... araştırmayıda sevmiyoruz ..
üstelik insanlara yanlış bilgi veririz gibi kaygılarımızda yok ... yok alternatörde blezik varmış ? (neresindeyse ?) yok doğruı akım üretenine dinamo diyormuşuz ? ( hangi kaynaktan alındıysa ? ) bilemiyorum .. bizizm mühendisler demekki yanlış makineler üretiyorlar durun ben onları uyarayım ne yaptıklarını bilmiyorlar ... okusak az araştırsak bir iki kitap karıştırsak sonucu görecez ama hazırcıyız.
nese bu konu benim için kapanmıştır siz nasıl diyorsanız neye inanıyorsanız öle olsun
başarılar hepinize
mühendislerimizin neden bazı konularda bu kadar geri olduğu açık. 22 yıllık müh olarak geçinen beyefendi alternatör ile dinamo arasındaki farkı bilemiyor.. Üstelik halk ağzında diye açıklama yapıypr :D neyse merak etmeyın yeni nesil eskilerin söylediği gibi "hazırcı, tırt" değil. Ülkemizi en azından bilim açısından daha iyi yönetmek için çabalayacağımızın (başaralı oluruz olmayız belli olmaz) garantisini verebilirim. Herkese hayırlı ramazanlar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri