Generatörlerin Çeşitli Yüklerde Çalışması Ve Gerilim Düşümünü Etkileyen Faktörler

  • Konbuyu başlatan laz73
  • Başlangıç tarihi

laz73

Üye
Katılım
28 Eyl 2006
Mesajlar
94
Puanları
1
Yaş
37
GENERATÖRLERİN ÇEŞİTLİ YÜKLERDE ÇALIŞMASI VE GERİLİM DÜŞÜMÜNÜ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Generatörler yüklendikleri zaman uç gerilimlerinde değişmeler olur. Omik ve endüktif yük artışlarında uç gerilimlerinde azalmalar olurken, kapasitif yük artışlarında uç gerilimlerinde yükselmeler görülür. Alternatif akım devrelerinde üç çeşit yük vardır. Bunlar:

a) Omik yükler.
b) Endüktif yükler.
c) Kapasitif yükler olarak sıralanırlar.

a) OMİK YÜKLER: Bu yüklerden bazıları şunlardır: Akkor flemanlı lambalar, elektrik ocakları, fırınlar vb.leridir. Bu çeşit yüklerin güç katsayıları bire eşittir. (CosQ=1) Akım ve gerilim aynı fazdadır. Generatörler bu çeşit yüklerle yüklendikleri zaman uç gerilimlerinde %10-%20 kadar azalmalar olur.

b) ENDÜKTİF YÜKLER: Bu çeşit yükler Endüksiyon motorları (Asenkron motorlar) endüksiyon fırınları, balastlı lambalar, kaynak makinaları vb. yüklerdir. Bu çeşit yüklerde güç katsayısı 1’den küçük olup, akım gerilimden geridedir Generatörlerin gerilimleri. Endüktif yüklerde, boştaki gerilimlerine göre %50 ‘ye kadar azalır.

c) KAPASİTİF YÜKLER: Bu çeşit yükler, kondansatörler, aşırı uyartımlı senkron motorlar v.b.’ leridir. Kapasitif yüklerde akım gerilimden ileridedir. Bu yüklerde generatörlerin uç gerilimleri artar. Böyle bir yükle çalışma yapılırken ölçü aletlerine dikkat etmek gerekir.

GENERATÖRLERDE GERİLİM DÜŞÜMÜNÜ ETKİLEYEN FAKTÖRLER:

1) Endüvi direnci
2) Endüvi reaktansı
3) Endüvi reaksiyonu

Konunun devamı ve şekilleri için:

*Eğitim notlarından*
 

Ekli dosyalar

  • Generatörler.rar
    8.7 KB · Görüntüleme: 10
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

soomar

Üye
Katılım
18 Ara 2007
Mesajlar
2
Puanları
1
Yaş
37
Generatörler yüklendikleri zaman uç gerilimlerinde değişmeler olur.demişsin kardeş konuyu üstünköru geçiştirmişsin yinede sağol :)
 

Benzer Konular

Forum istatistikleri

Konular
117,800
Mesajlar
830,324
Kullanıcılar
428,686
Son üye
mehmet sadık birlik

Yeni konular

Üst