Generatörlerin Çeşitli Yüklerde Çalışması Ve Gerilim Düşümünü Etkileyen Faktörler

  • Konbuyu başlatan laz73
  • Başlangıç tarihi

laz73

Üye
Katılım
28 Eyl 2006
Mesajlar
94
Puanları
3
Yaş
36
GENERATÖRLERİN ÇEŞİTLİ YÜKLERDE ÇALIŞMASI VE GERİLİM DÜŞÜMÜNÜ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Generatörler yüklendikleri zaman uç gerilimlerinde değişmeler olur. Omik ve endüktif yük artışlarında uç gerilimlerinde azalmalar olurken, kapasitif yük artışlarında uç gerilimlerinde yükselmeler görülür. Alternatif akım devrelerinde üç çeşit yük vardır. Bunlar:

a) Omik yükler.
b) Endüktif yükler.
c) Kapasitif yükler olarak sıralanırlar.

a) OMİK YÜKLER: Bu yüklerden bazıları şunlardır: Akkor flemanlı lambalar, elektrik ocakları, fırınlar vb.leridir. Bu çeşit yüklerin güç katsayıları bire eşittir. (CosQ=1) Akım ve gerilim aynı fazdadır. Generatörler bu çeşit yüklerle yüklendikleri zaman uç gerilimlerinde %10-%20 kadar azalmalar olur.

b) ENDÜKTİF YÜKLER: Bu çeşit yükler Endüksiyon motorları (Asenkron motorlar) endüksiyon fırınları, balastlı lambalar, kaynak makinaları vb. yüklerdir. Bu çeşit yüklerde güç katsayısı 1’den küçük olup, akım gerilimden geridedir Generatörlerin gerilimleri. Endüktif yüklerde, boştaki gerilimlerine göre %50 ‘ye kadar azalır.

c) KAPASİTİF YÜKLER: Bu çeşit yükler, kondansatörler, aşırı uyartımlı senkron motorlar v.b.’ leridir. Kapasitif yüklerde akım gerilimden ileridedir. Bu yüklerde generatörlerin uç gerilimleri artar. Böyle bir yükle çalışma yapılırken ölçü aletlerine dikkat etmek gerekir.

GENERATÖRLERDE GERİLİM DÜŞÜMÜNÜ ETKİLEYEN FAKTÖRLER:

1) Endüvi direnci
2) Endüvi reaktansı
3) Endüvi reaksiyonu

Konunun devamı ve şekilleri için:

*Eğitim notlarından*
 

Ekli dosyalar

  • Generatörler.rar
    8.7 KB · Görüntüleme: 10

soomar

Üye
Katılım
18 Ara 2007
Mesajlar
2
Puanları
1
Yaş
36
Generatörler yüklendikleri zaman uç gerilimlerinde değişmeler olur.demişsin kardeş konuyu üstünköru geçiştirmişsin yinede sağol :)
 

Forum istatistikleri

Konular
116,664
Mesajlar
821,511
Kullanıcılar
425,308
Son üye
Texrtwind

Yeni konular

Üst