Generatöre yakın kısadevre arızası

1606851472852.png

Merhaba arkadaşlar, derste hocama sorduğum zaman yeterli cevabı alamadım o yüzden burada sormak istedim, generatöre yakın kısa devre arızasında akım neden böyle davranıyor? generatör omik endüktif bi karakterde olduğu için önce akımın artmasına izin vermeyip sonradan artmasına izin vermesi gerek miyor mu? Teşekkür ederim.
(Not: sami abi gönderiyi görürsen eğer ödev değil sadece kafama takıldı:))

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ekli dosyayı görüntüle 69120

Merhaba arkadaşlar, derste hocama sorduğum zaman yeterli cevabı alamadım o yüzden burada sormak istedim, generatöre yakın kısa devre arızasında akım neden böyle davranıyor? generatör omik endüktif bi karakterde olduğu için önce akımın artmasına izin vermeyip sonradan artmasına izin vermesi gerek miyor mu? Teşekkür ederim.
(Not: sami abi gönderiyi görürsen eğer ödev değil sadece kafama takıldı:))
Arkadaşlar sorumun cevabını bilen var mı? Acaba neyi yanlış yorumluyorum

Arkadaşlar sorumun cevabını buldum. Konu cevapsız kalmasın diye buraya da yazıyorum.

"Kısa devre süresince uyarma alanı, endüvi reaksiyonundan dolayı zayıflar ve generator klemens gerilimi düşer. Kısa devre olmadan once, kısa devreyi besleyen makinanın emk.'i sabit kabul edilirse, klemens geriliminin azalmasının, generator empedansının artmasından ileri geldiği kabul edilmektedir. Generator empedansının büyümesi ile kısa devre akımı, kısa devre noktası generatore ne kadar yakın ise o kadar hızla düşmektedir."
"Elektrik Tesislerinde Arızalar" Doç. Dr. Selahattin KÜÇÜK ün kitabından.

Frekansın 50hz de sabit olması için, bir santralin ürettiği enerji ile, o santralden beslenen yüklerin ihtiyaç duyduğu enerji aynı olmalı, eğer dengesizlik olursa, örnek olarak yüklerin ihtiyacı fazla olursa frekans düşer, eğer santralin ürettiği enerji fazla olursa bu seferde frekans yükselir.

Bu bilgi ışığında sistemde kısa devre olduğu anda yükün enerji ihtiyacı sonsuza gitmiş oluyor, generatörün ürettiği enerji ise bunun yanında çok küçük kalıyor ve bu sebepten frekans oldukça düşüyor, generatörün endüktif reaktansı da frekansla doğru orantılı ( X(L)=2*(pi)*f*L ) olduğu için empedans azalmış oluyor ve kısa devre noktası bu sayede ilk başta daha yüksek akım çekebiliyor. Ama zamanla generatör, istenilen enerji ihtiyacını karşılamaya yönelik programlandığı için, devrini arttırıyor ve zamanla frekans yükseliyor, bu doğrultuda da empedans artıyor ve arıza noktasına verilen akım azalmış oluyor. Generatör bir süre sonra senkron frekansı yakalayınca da arıza noktasına verilen akım belli bir değere oturuyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri