Generatör satator sargılarına su yürüdü.

laz73

Üye
16-24 vardiyasındaydım.Ana kumanda Türbin operatörlerinin kontrol ettiği bilgisayar monitörüne hava kompresörüyle ilgili arıza alarmı geldi.Lokalde kompresörü kontrol ederderken, Bu kez Buhar türbininin yüksek basınç bypas vanasıyla ilgili arıza alarmının geldiği anonsu yapıldı. Hemen Koşarak ana kumandaya çıktım ki fazla zaman geçmen Buhar türbini stator toprak arızasından dolayı trip etti.(Kendini korumaya alarak devreden çıktı)
Kendi kendime tüm bu arıza alarımlarının rastlantı olamıyacağını düşünürken lokaldeki elektrik gözlemci arkadaşım IPB'ler den (izole edilmiş bara) su geldiğini bildirdi.Bizim generatörlerin stator sargı çıkışları ana trafo ve ünite iç ihtiyaç trafolarının primer sargı uçlarına kadar izole edilmiş baralarla bağlantılıdır.Bu baralar altıgen şeklinde ve etrafı aralarına izalatör konularak saçla kaplıdır.Zamanla bara ile izola saç arasında nem oluşumunu önlemek için bu baralara kurutulmuş ve filitre edilmiş hava veriyoruz.Bu hava aynı zamanda türbinlerin hava ile çalışan pnömatik dediğimiz vanaların kontrölü için de kullanılıyor.Kompresörlerde üretilen Hava kurutucularından ve filitrelerden geçirildikten sonra hava tankında depolanıyor. Zamanla yoğuşumdan veya tam kurutulamayan nemli havadan dolayı tankın içerisinde su birikintisi olabiliyor.Biriken bu su tankın dibindeki drenaj anasıyla otomatik olarak kanala atılıyor.Yapılan kotrollerde,Drenaj vanasının arızalandığı dolayısıyla hava tankının yarıdan fazlasını su ile dolduğunu ve resmen bir hidrafor haline geldiğini tesbit ettik.Düşünebiliyormusunuz 13,8kv'luk ve 9kA'lik generatör çıkışına hava yerine basınçlı su basıyorsunuz.Allah'tan gen stator toprak koruma rölesi çalıştı da can ve mal kaybı olmadan arıza giderildi.

4 adet gaz Türbin , 2adet buhar türbini ve bunlara bağlı 6 adet generatör japon mitsubishi yapımıdır.

701 F Serisi olan gaz türbinlerinin; 3000 devirde çıkış gücü 239 MW dır.

Buhar türbinlerinin çıkış gücü 3000 Devirde 237,5 MW dır.

3000 devirdeki güçlerinden bahsetmişsin devir değişince güçmü değişiyor? Frekans olayını değişken devir ile nasıl sabitliyorsunuz

3000 devirdeki güçlerinden bahsetmişsin devir değişince güçmü değişiyor? Frekans olayını değişken devir ile nasıl sabitliyorsunuz

Türbinlerin Devir sayısı generatörlerde gücü etkilemez.Frekansı etkiler.Generatörlerin çıkış güçleri ikaz akımı ile değişir.Buradaki 3000 türbibin 1 dakikadaki dönme sayısını belirtiyor.Generatörlerimiz 2 kutuplu.Buna göre Genratörün Saniyedeki devir sayısı 3000/60=50rpm
Frekans=Saniyedeki devirsayısı*Çift kutup sayısı
Frekans=50*1=50hz'e tekabül ediyor.

Frekans yükle doğru orantılıdır.Şayet enterkonnektenin frekansı düşükse üretilen enerji tüketimi karşılamıyor demektir.Bu durumda Yükün arttırılıp frekansın 50hz'e ayarlanması gerekir.Yada tam tersi frekans yüksekse,Frekans 50hz oluncaya kadar yükün azaltılması gerekir.Bu üretim tükeim dengesi Merkezi Ankara'da bulunan 'YÜK TEVZİ' merkezleri tarafından,elektrik üreten santrallere talimatlar vererek ayarlanıyor.

Teşekkürler. "3000 devirde 239MW" demişsiniz. Acaba dedim bizim bilmediğimiz birşeymi var :)

aynı sorun benimde başıma geldi basınç kazanının altından çek valf ve flaşör role ile suyu alıyoruz ufak bir filitresi var tıkanmış neyseki bizde çabuk fark ediliyor hava tabancalarından yalnız kurutucunun kondanser peteklerinide basınçlı hava ile temizlemeni tavsiye ederim

Aslında frekansda gücü etkiler.Mesela türbin gücü max da iken enterkonnekte sisteminde frekans düşer ise güç artar yani frekansdaki düşme hızın düşmesine ve bu farkda güç olarak etkilenir.Frekansdaki yükselmede ise türbin gücü maxda iken bir kaç mw düşer buda hızın yükselmesi ve bu yükselmede gücün düşmesine neden olur.
Frekansdaki yükselme türbinin gücünün düşmesine,frekansın düşmesi ise gücün yükselmesine sebep olur.Fakat türbin max gücde ise...
NSD kontrol demek bu

Aslında frekansda gücü etkiler

Üretim-Tüketim dengesi göz önüne alındığında,enterkonnektede ki frekans dalgalanması türbinlerin o anki çalışma moduna göre direkt aktif gücü etkiler.Ani bir frekans yükselmesinde türbin SPEED (hız) kontrol moduna
geçerek kendini korumaya alır ve frekansın durumuna göre hızlı bir şekilde yük atar.

Ayrıca yük tevzi talebine göre türbinler primer veya sekonder frekans kontrolünde çalıştırabilirler.
PRİMER frekans kontrolünde Drop ayarına göre türbinler frekansa durumuna göre yük alıp atarlar.
SEKONDER frekans kontrolünde Ankara Milli Yük tevzi Merkezi direkt bizim Aktif güç set değerlerimizle oynayarak frekansı dengelemeye çalışır.

Bunların haricinde frekansı dengelemek adına Yük tevzi Merkezi telefonla talimat vererek Santraldeki operatörlerden yük alımı veya yükdüşümü talebinde de bulunabilir.

Türbinlerdeki bu yük ayarlamaları türbinin maximum yüküne göre değil, emre amade minimum üretim değerine göre yapılır.

Evet bu primer frekans kontrolde çalışan santraller için frekans tepkisi çok önemlidir.Yani loadshare ing sistemindeki gibi master olarak frekansı ve voltajı koruyan santraller denebilir.Ayrıca droop mode ise santrallerde öenmli olan bir faktördür.Frekansdaki değişimin güçteki değişim oranıdır.Yani droop setting i 5 olan bir türbinde frekansın %5 değişimi güçde %100 e tekbül eder.Frekans 52.5 olur ise güç 0 a 47.5 ise iki kat güç demektir.

İyi Çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri