Gemo Ladder Editör Hakkında

Arkadaşlar Selamun aleyküm Ben bu gemo ladder editöründe sayıcı ve timer lerin karşılaştırma mantıklarını çözemedim Siemens s7 200 e hiç benzemiyor Bu sayıcı ve zamanlayıcıların kullanılması hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz.

Örneğin bir butona 3 defa bastığım zaman yani sayıcının içi 3e eşit olduğu zaman 1. çıkış aktif olcak 4. bastığımda 1. çıkış pasif olcak 5.bastığımda sayıcı resetlencek kendini sıfırlayacak ve başa dönecek bunun karşılaştırması için ne yapmam lazım menülerinde biraz baktım ama birşey anlamadım bu konuyu biraz açıklayabilirmisiniz desem acaba çok mu fazla olmuş olurum ?

Bu editör programı GemoLadderEditor_V22_Rev_A adı ile piyasaya sürülen 2. yani yeni versiyonudur...

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
selam arkadaş gemo sayıcıları tek setli yani ilk set değeri 3 ise cnt 1 editör ayarlardan
cnt 1 set değerini 3 yapmalısın sonra sayıcı girişine pals saydıracağın bir input atamalısın
ve bunu sayma girişine (bobin)bağlamalısın cnt1 sonra sayıcı girişi kontağıyla Q1 çıkışını
ikinci satırda bağlamalısın bu 3 sayınca çıkışı aktif eder.şimdi 4 sayıcak bir cnt 2 set etmemiz gerekiyor bu sayıcıda aynı inputttan sayacak 4 olunca sayıcı (bobini)aktif olucak
cnt2 sayıcı kontağına cnt 1 reset çıkışını bağlayıp cnt 1i reset edeceksin sonra mantığını anlamışsındır umarım kolay gelsin

gemo iyi hoş da editorde cihazdan pc ye program aktarma yok. bir cihazdaki programı başka bir cihaza aktarmak istiyorum.

Arkadaşlar Selamun aleyküm Ben bu gemo ladder editöründe sayıcı ve timer lerin karşılaştırma mantıklarını çözemedim Siemens s7 200 e hiç benzemiyor Bu sayıcı ve zamanlayıcıların kullanılması hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz.

Örneğin bir butona 3 defa bastığım zaman yani sayıcının içi 3e eşit olduğu zaman 1. çıkış aktif olcak 4. bastığımda 1. çıkış pasif olcak 5.bastığımda sayıcı resetlencek kendini sıfırlayacak ve başa dönecek bunun karşılaştırması için ne yapmam lazım menülerinde biraz baktım ama birşey anlamadım bu konuyu biraz açıklayabilirmisiniz desem acaba çok mu fazla olmuş olurum ?

Bu editör programı GemoLadderEditor_V22_Rev_A adı ile piyasaya sürülen 2. yani yeni versiyonudur...
basitçe bir sayıcı ata .altındaki satıra resetini ata . sayıcıyı örnek inp1 e eşitle . set menüsünden sayıcını kaç istiyorsan set et . örnek 5 . butona 5 kez basınca kontak hareket edecektir. 5. de q1 e çıkış ver .
senaryonun devamı için bir sayıcı 2. ataması yap . altına resetini atama yap. 2. sayıcıyı da inp 1 e atama yap. set menüsünden 6.ya atama yap. kontağını sayıcı 1 e ve sayıcı 2 ye reset kontağı olarak enerjilendir de. böylece 5 e kadar sayar . 6. basınca sıfırlayan bir devren olur. bu arada screen 1 e sayıcı yı girersen ve örnek inp 2 ye basınca inp2 den direk screen 1 e çıkış verirsen sayarken gösteren bir menünde olur

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri