Gemo Ürünleri ile İlgili Sorunlar Buraya !!!

Mrb Okan bey firmamızda hidrolik presler var bunları gemo plc ile liner cetvel kullanarak pozisyonlayabilir miyiz tskr

bir enjeksiyon makinesini lineer cetvel şartlı programlamıştım, halen kullanıyoruz ama sıkıntısı geç kalması, piston hızlı hareket ediyorsa yarım saniye filan sonra okuyup, ventillerin enerjisini kesiyor. yavaş çalışan makinelerde sıkıntı çıkartmaz.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhabalar,Gemo'dan program upload etme özelliği geldi mi acaba bilen var mı?

Arkadaşlar merhaba,

Gemo AR2A ile yapmayı planladığım bir projem var. Bir süredir simülasyonlar yapıp çalışıyorum. Durum makinesinin döngüsel işlemlerde daha avantajlı olduğundan bahsediliyor. Fakat durum makinesinin kullanım şeklini anlayamadım.

Durum makinesinin mantığını anlamak açısından çok basit bir örnekle uygulama yaparsak;

kontak1 kapandığında
çıkış1 1 saniye aktif olacak
çıkış1 kapandığında çıkış2 1 saniye aktif olacak, sonra tekrar çıkış1 1 saniye aktif olacak
bu şekilde 4 çevrim meydana geldikten sonra 5. de çıkış1 1 saniye aktif olup kapanacak ardından bu kez çıkış3 1 saniye aktif olup kapanacak
çıkış2 1 saniye aktif olup kapanacak.
Bu çevrim bittikten sonra sistem duracak, kontak1 aç kapa yapıldığında ise çevrim baştan başlayacak.

Bu sistemin gemo ladder diyagramından ziyade mantığını anlamaya ihtiyacım var.

Teşekkürler

Arkadaşlar merhaba,

Gemo AR2A ile yapmayı planladığım bir projem var. Bir süredir simülasyonlar yapıp çalışıyorum. Durum makinesinin döngüsel işlemlerde daha avantajlı olduğundan bahsediliyor. Fakat durum makinesinin kullanım şeklini anlayamadım.

Durum makinesinin mantığını anlamak açısından çok basit bir örnekle uygulama yaparsak;

kontak1 kapandığında
çıkış1 1 saniye aktif olacak
çıkış1 kapandığında çıkış2 1 saniye aktif olacak, sonra tekrar çıkış1 1 saniye aktif olacak
bu şekilde 4 çevrim meydana geldikten sonra 5. de çıkış1 1 saniye aktif olup kapanacak ardından bu kez çıkış3 1 saniye aktif olup kapanacak
çıkış2 1 saniye aktif olup kapanacak.
Bu çevrim bittikten sonra sistem duracak, kontak1 aç kapa yapıldığında ise çevrim baştan başlayacak.

Bu sistemin gemo ladder diyagramından ziyade mantığını anlamaya ihtiyacım var.

Teşekkürler
Durum maakinnasi ile yapılmış örnek var gemo nuun sitesinde. Örnek arşivi Varr timer tiki düşün fazla yazamıyorum telefon da sıkıntı var ben der gemmo ile çalışıyorum

Durum maakinnasi ile yapılmış örnek var gemo nuun sitesinde. Örnek arşivi Varr timer tiki düşün fazla yazamıyorum telefon da sıkıntı var ben der gemmo ile çalışıyorum

Örnekleri indirdim fakat açıklama olmadığı için anlayamadım

Örnekleri indirdim fakat açıklama olmadığı için anlayamadım

durum makinesinin adı aslında step komutları veya Türkçe deyimle adım olsaydı daha iyi olurdu.
örneğin örnekteki komutta DIn1 kapatıldığında DQ1 üç saniye çıkış verdikten sonra DQ2, ardından DQ3 kadar gelir... daha sonra beşinci satırda DI2 ile durum makinesinin smAIn1 şartını koymuş olduk, sıralı sistemin devam etmesi için DI2 de kapamamız lazım. ve döngünün devam etmesi tekrar başlaması için son satırda 2 duruma havale ediyoruz
gemo.jpg

Selamünaleyküm,
Gemoda mühürleme yapmak için bir röle kullandım ve DQ2 yi bu sanal röleye atadım fakat çıkışlarım proje için yetmedi şöyle birşeyi farkettim diğer plclerde de mümkünmüş yine de sormak istedim. Bu mühürleme için gerçek çıkış zaptetmek yerine timer atayıp preset değeri 0 sn tanımladığımda simulasyon bunu kabul ediyor. Gerçekte zaman rölesine normal röle gibi preset olarak 0 sn vermek sıkıntıya yol açar mı?

GEMO İLE 485 üzerinden haberleşebiliyormuyuz. Mevcut bir kartımız var pic kontrollü biz gemo içerindeki timer değerini bu arta aktarmak istiyoruz. konuyla alakalı bilgisi olan arkadaş varsa yardımcı olabilirmi.

GEMO İLE 485 üzerinden haberleşebiliyormuyuz. Mevcut bir kartımız var pic kontrollü biz gemo içerindeki timer değerini bu arta aktarmak istiyoruz. konuyla alakalı bilgisi olan arkadaş varsa yardımcı olabilirmi.
Merhaba gemo ar2 kullanıyorum rs485 çıkışı var, A-B modbus rtu sanırsam haberleşme bülteni siz deki pic kartı nı rs485 ttl çevirici üzerinden haberleşme yapmaya çalışın
Baud rate 9600, data bit 8,parity none, stop bit 1.
Olumlu yada olumsuz bağlantı hatası yaşarsanız cevap yazın.

Ekli dosyalar

• rs485-ttl-seri-donusturucu-karti-470-500x500.jpg
    rs485-ttl-seri-donusturucu-karti-470-500x500.jpg
    53.4 KB · Görüntüleme: 28

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular