Gemo Ürünleri ile İlgili Sorunlar Buraya !!!

Mrb Okan bey firmamızda hidrolik presler var bunları gemo plc ile liner cetvel kullanarak pozisyonlayabilir miyiz tskr
bir enjeksiyon makinesini lineer cetvel şartlı programlamıştım, halen kullanıyoruz ama sıkıntısı geç kalması, piston hızlı hareket ediyorsa yarım saniye filan sonra okuyup, ventillerin enerjisini kesiyor. yavaş çalışan makinelerde sıkıntı çıkartmaz.

Merhabalar,Gemo'dan program upload etme özelliği geldi mi acaba bilen var mı?

Arkadaşlar merhaba,

Gemo AR2A ile yapmayı planladığım bir projem var. Bir süredir simülasyonlar yapıp çalışıyorum. Durum makinesinin döngüsel işlemlerde daha avantajlı olduğundan bahsediliyor. Fakat durum makinesinin kullanım şeklini anlayamadım.

Durum makinesinin mantığını anlamak açısından çok basit bir örnekle uygulama yaparsak;

kontak1 kapandığında
çıkış1 1 saniye aktif olacak
çıkış1 kapandığında çıkış2 1 saniye aktif olacak, sonra tekrar çıkış1 1 saniye aktif olacak
bu şekilde 4 çevrim meydana geldikten sonra 5. de çıkış1 1 saniye aktif olup kapanacak ardından bu kez çıkış3 1 saniye aktif olup kapanacak
çıkış2 1 saniye aktif olup kapanacak.
Bu çevrim bittikten sonra sistem duracak, kontak1 aç kapa yapıldığında ise çevrim baştan başlayacak.

Bu sistemin gemo ladder diyagramından ziyade mantığını anlamaya ihtiyacım var.

Teşekkürler

Arkadaşlar merhaba,

Gemo AR2A ile yapmayı planladığım bir projem var. Bir süredir simülasyonlar yapıp çalışıyorum. Durum makinesinin döngüsel işlemlerde daha avantajlı olduğundan bahsediliyor. Fakat durum makinesinin kullanım şeklini anlayamadım.

Durum makinesinin mantığını anlamak açısından çok basit bir örnekle uygulama yaparsak;

kontak1 kapandığında
çıkış1 1 saniye aktif olacak
çıkış1 kapandığında çıkış2 1 saniye aktif olacak, sonra tekrar çıkış1 1 saniye aktif olacak
bu şekilde 4 çevrim meydana geldikten sonra 5. de çıkış1 1 saniye aktif olup kapanacak ardından bu kez çıkış3 1 saniye aktif olup kapanacak
çıkış2 1 saniye aktif olup kapanacak.
Bu çevrim bittikten sonra sistem duracak, kontak1 aç kapa yapıldığında ise çevrim baştan başlayacak.

Bu sistemin gemo ladder diyagramından ziyade mantığını anlamaya ihtiyacım var.

Teşekkürler
Durum maakinnasi ile yapılmış örnek var gemo nuun sitesinde. Örnek arşivi Varr timer tiki düşün fazla yazamıyorum telefon da sıkıntı var ben der gemmo ile çalışıyorum

Durum maakinnasi ile yapılmış örnek var gemo nuun sitesinde. Örnek arşivi Varr timer tiki düşün fazla yazamıyorum telefon da sıkıntı var ben der gemmo ile çalışıyorum
Örnekleri indirdim fakat açıklama olmadığı için anlayamadım