gelen amperi yükseltmek için neyi nasıl yapmalıyım?

eemabal

Üye
arkadaşlar prizden gelen akımım düşük oldugunu düşünüyorum çünkü dizüstü bilgisayarım sarj olmuyor ve şalter atıyor.ama telefon şarj edebiliyorum nedeni ne olabilir ve nasıl bişey yapmamı önerirsiniz?bilgisayarı yeni aldım ondan kaynaklanan bi sorun olmadıgını biliyorum.yardımlarınızı en kısa zaman da bekliyorum teşekkr ederim.

Dizüstü sarj aletleri 19 A kadar çekebilmekte.Bilgisayarınız bağladığınız priz, başka bir hattın paralellide olabilir.Aynı hatta birden fazla akım çeken cihaz vardır.Şalteriniz attığı zaman başka bir cihazda kapanıyor mu ? Onu bir kontrol edin.Eğer öyle bir cihaz varsa buzdolabı gibi onu başka bir hatta bağlayın yada şalterinizi biraz daha yüksek akımlı bir şalterle değiştirin.Şalteriniz, laptop sarj aletinin üstünde yazan akımdan daha düşükte olabilir onuda bir kontrol edin.Şalter 6A dir.LAptop adaptörü 10 A gibi.

Sn. eemabal,

Ben sizin durumunuzla karşı karşıya kalsaydım, akımı ölçüp, ona göre trafo yaptırırdım. Ancak bence sizin bilgisayarınızda da problem olabilir. Nedeni ise gerçekten son zamanlarda yeni alınan laptoplarda çok problem yaşayan arkadaşlarım oldu. Bu tabii benim nacizane bir önerim.

( Yapılabilir mi yapılamaz mı onu trafoyu yaptırmaya gittiğimde öğrenirdim herhalde.. Ama yapılabilir diye düşünüyorum.. )

Saygılarımı sunar, Laptop'unuzu aldığınız yere götürmenizi öneririm.

arkadaşlar cok sagolun yardımlarınız için ama laptopta sorun oldugunu düşünmüyorum cünkü başka yerde sarj oluyor.ben aslında kredi yurtlarda kalıyorum ve bloktaki odalardaki prizler yüksek akım ceken cihazlar için sınırlandırılmış.laptop 4.7 A ve 19 volt ile sarj oluyor.trafo yaptırmak aslında mantıklı ama taşınabilir olması gerekiyor.

trafo yaptırmak deyince ne ifade ettiğinizi ben pek anlamadım trafoyla eksik gelen enerjinin neresini düzelteceksiniz.

arkadaşlar prizden gelen akımım düşük oldugunu düşünüyorum çünkü dizüstü bilgisayarım sarj olmuyor ve şalter atıyor.ama telefon şarj edebiliyorum nedeni ne olabilir ve nasıl bişey yapmamı önerirsiniz?bilgisayarı yeni aldım ondan kaynaklanan bi sorun olmadıgını biliyorum.yardımlarınızı en kısa zaman da bekliyorum teşekkr ederim.

Merhabalar;
Konuyla ilgili onemli birkac sey belirtmek istiyorum;
-prizden akim gelmez, akim yukle beraber cekilir. Yukun ihtiyaci oldugu olcude ve priz oncesi sigortanin musade ettigi olcude akim alirsin. bir sigortaya ozel bir tasarim yoksa 6 taneye kadar priz baglantisi yapabilirsin, dolayisiyla sigortayi attiran sadece senin laptopun degil, diger 5-6 prizden cekilen akimlarin yuksek olmasi diyebiliriz.
En pratik cozum olarak diger prizlerin hangi cihazlara baglantisi oldugunu bulup yuksek akim ceken cihazi farkli bir sigortadan beslemek gerekli.

Bilgisayarinin prizden cektigi akimin maximum 1A olmasi lazim. Kaba bir hesapla:

4,7X19=89,3 Watt
89,3/220=0,405 A

Adaptorun kendi icerisinde harcanan enerjiyi, CosFi den dolayi cekilen reaktifi, ilk prize takma esnasinda cekilen extra enerjiyide hesaba katarsak olsa olsa 1 A dir. Zaten adaptor etiketinde 100-240V 1,5 A gibi birsey yazar, ki buradaki 1,5 A degeri 100V luk bir kaynaga baglandigi durumda cekecegi max. akimdir.

Sonuc olarak, tam olarak emin olmamakla birlikte prizinizdeki gerilimin dusuk oldugu kanaatindeyim. Bunun nedeni gene paralel bagli daha yuksek guc isteyen cihazlar olabilecegi gibi prizinize gelen kablonun ince olmasi, sigortaya gelen voltajin dusuk olmasi gibi sebepler olabilir.

Cozum prizde takili olan cihazlari kontrol edip fisten cekmek:), ufak capta bir voltaj regulatoru almak, farkli bir prizden besleme almak, orjinal olmayan muadil bir adaptor kullanmak(tavsiye edilmez) olabilir.
Bunlarin hicbiri olmuyorsa biraz dikkatli olmak sartiyla odadaki lambanin elektriginden kullanmayi deneyin. Iyi bir cozum olmadigini biliyorum, yaparsiniz yapmazsiniz orasi size kalmis....

arkadaşlar prizlerde öyle sizin sandığınız gibi akım olmaz ki
prizlerde gerilim gelir ve bekler ne zaman ki bir alıcı takıldığında o zaman akım akmaya başlar ve akım o zaman ortaya çıkar
ölçme işine gelince akımı ölçmek için alıcının bağlı olması gerekir ve o zamanda prizin değil prize bağlanan alıcının çektiği akımıda en basit yoldan bir pensampermetre ile ölçebiliriz

arkadaşımızın sorununa gelince
öncelikle prizin akımı düşüktür denilmez gerilim veya voltaj düşüktür denilir
bilgisayar şarj aletide fazla akım çekmez daha doğrusu sigortayı attıracak kadar akım çekmez çünkü onunda şarj ettiği basit bir aküdür

benim tahminimce arkadaşın şarj aletinde bi sorun vardır
başka bir şarj aleti denemelisin

Arkadaş bilgisayarını başka prizlerde şarj ettiğini yurttaki odasında şarj edemediğini söylüyor. Bu durumda sorun prizde olmalı
Sorun prizdeyse prizi bi kontrol et ama başka bir alıcıyla çalıştır mesela başka bir arkadaşından laptop al ve onu odandaki prize tak yine sigorta atıyorsa,
ya prizde bir kısa devre vardır
ya kaçak akım koruma rölesi elektriği kesiyordur (prizin nötr iletkeni yerine topraklama iletkenine bağlanmıştır)
ya seninde prizinin bulunduğu sigortanın akım değeri düşüktür mesela 6 A lik bir sigorta bağlıysa yönetimle konuşup sakıncalı değilse 10 amperlik sigorta bağlayabilirsin

** Ayrıca laptoplar giriş 220V 1,5A
çıkış 19V 3,5A
yani laptopunuz prize takılıyken şebekeden yaklaşık 1,5A lik akım çekiyor

arkadaşlar bu sorunla ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim gerçekten herbiriniz çok yararlı bilgiler verdi en azından bildiğiniz kadar vermeye çalıştınız.sorun sigortadaymış ve değiştirildiğinde herşey halloldu.şimdi aynı anda 3 laptop takabiliyoruz. çok teşekkürler tekrar tekrar

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri