geleceğim için nasıl bir yol çizmeliyim

öncelikle herkese iyi geceler
adım fatih 24 yaşındayım E.M.L. Elektrik mezunuyum
stajımı bir dişli firmasında Bakım onarım bölümünde elektrikçi olarak yaptım
genelde makina arızalarıdı fakat makinalar hemen hemen hepsi cnc makina olduğu için anlamadığımdan kendimi geliştiremedim.
stajım bitti ve ben myo luna gitmedim çalışmaya başladım orda ama beni bakım onarımda değilde üretimde çalıştırdılar 2 yıl boyunca
askere gittim geldim tekrar aynı iş yerime girdim 6 ay cnc operatörü olarak çalıştım beni daha sonra cnc makina ayarcısı yaptılar beni 6 ay da öyle çalıştım ve kriz zamanına denk geldi işten çıkartıldım 4 ay işsiz kaldım sonra bir tanıdığımın yardımıyla yabancı bir ilaç firmasında muhasebe elemanı olarak 6 ay sözleşmeli çalıştım sonra işim bitti.

anladım ki benim için hayat başladı artık ve para kazanmam gerektiğini farkettim
baba eline ne kadar bakabilrim yaşımda gün geçtikçe geçiyor ve bir baltaya sap olmam lazım en iyisi memur olmam işim garanti olur dedim
polislik için uğraştım ama bu sene ne yazıkki puanları yükselttiler kazanamadım
uzmanjandarma okulunu kazandım 3 temmuzda ankarada mülaktım var bakalım hayırlısı inş allahın yardımıyla olur

şimdi benim sizlerden isteğim eğer bu jandarma işide olmazsa nasıl bir yol çizmeliyim kendime yaklaşık 9 aydır çalışmıyorum elektrikçiyim ama doğru düzgün bir tecrübem yok staj hariç hiç çalışmadım.Temel bilgilerim var ama uygulamam yok.her kafadanda bir ses çıkıyo ticaret yap diyolar git kendini geliştir diyolar kendi işini kur diyolar ne yapayım bende bilkmiyorum ve artık iyice canımı sıkmaya başladı ama elektrik işi yapmak istiyorum elimde bir bilezik olsun istiyorum
abilerim ustalarım kafamda kendime bir çizgi çizmek için bi dünya şey geçiyo ama kararsız kaldım ve siz değerli büyüklerimden AKIL istiyorum
1. kendimi bina elektirik tesisatı konusundamı geliştirsem yarın bir gün kendi işimi kurarım karadenizliyim ve ailemde insaatçı,mütahit,kalfa çok ama bunlar dağılmış istanbul ,ankara değınık lar yani bende izmirdeyim

2.otomasyon sistemlerine merakım var kamera sis.yangın alarm sis.hırsız alarm sis.otomatik açılan kapılar vb... asker arkadşım var istanbulda bu işi yapıyo bana diyorki sana her konuda yardımcı olurum malzeme temininden tutun bu işin eğitimini veren şahısa kadar bana yardımcı olacak

3.birde teknik resim üzerine mi geliştirsemmi diye düşünüyorum autocad indindirim 2 haftadır öğrenmeye çalışıyorum videolardan hatta kursa gitmeyi bile düşünüyorum belki girerim bi elektirik firmasına veye bir mühendisin yanında çizim yaparım diye kendimce düşünüyorum

uzun oldu ama artık geleceğime yön çizmeliyim bana bu konuda abilerimden,ustalarımdan,mühendislerimden akıl verecek ve beni yönlendirecek bilgiler vermenizi istiyorum iyi geceler

Sayin Arkadasim,
Ben Avusturyadayim.
Bina tesisati üzerine 10 sene elektrikci olarak calistim. 2 senedirde plc makine sektörüne gecdim.
Sana tavsiyem eger bina üzerine istiyorsan mecbur. aklili ev EIB den akili programi ögrenmen lazim su an avrupa buna 10 sene önce basladi ve para bunda var.cok kolay ve basit.plc gibi degil. plc den 10 kat daha basit.

Eger arkadaslarin sana bahsetdigin sistemlerde yardimci olacak ve ögreteceklerse.ben sana hic kacirma derim.
Benim Avusturyadaki okul arkadaslarim simdi. yangin sistemi,binalarda Bilgisayar donanimi sistemi ve fiberoptik sistem ve güvenlik sistemlerde kurslar görüp uzmanlasdilar ve aranan eleman oldular. paraya para demiyorlar. Artik binalara kablo cekme isleri bitdi ve onlarda para yok. herkes yapiyor bu isleri kimsenin ve herkesin yapmadigi isleri ve zorlarini yapacaksin. Bizim Elektrik Meslekleri otomosyon ve programcilik alanlarina cokdan kaydi eger bu yazdigim sistemlerin sadece birinde uzmanlasmazsan isin zor ve sürünür gidersin.
Ben kendim plc üzerine uzmanlasmak icin kurslar yaptim ve ne gerekiyorsa onlarin iyi fizibilitesini yapip ögrenmeye basladim. Makina sektöründe plc programcisi ve teknisyeni olarak (Siemens simatic S7) calisiyorum ve kendimi devamli gelistirmeye calisiyorum.
Hedefini kabiliyetine ve arzuna göre iyi arastirip o konuda hedefine hic yilmadan ve sabirla ugrasmani tavsiye ediyorum.
Avusturya ,Almanya ve Avrupa suan ucuz ve bedava enerji konusunda milyarlar euro Arge calismasini 8 sene önce baslatdi ve dünyanin ihalesini aliyorlar.
Benim Rüzgar enerjisi ve miknaltis enerjileri konusunda buluslarim ve projelerim var patentli ve bunlarin yazilimlarini sirf uzakdan ayarlaman 1 Saat´de 200-300 Euro kazandiriyor. Gerisini artik sen düsün.

Insaallah faydali olmusumdur.
Saygilarimla
Avusturyadan.

öncelikle teşekkür ederiyim güzel düşünceniz için
evet abi aynen katılıyorum bende senin gibi düşünüyorum daha ağır basıyor ve geleceği parlak bu işi yapan kalifiye insan sayısı az ve bu işi değerli kılıyor biran önce otomasyon sistemlerini öğrenmeliyim ve bu iş üzerine bir firmada iş bulup çalışmalıyım kendimide geliştiririm.

sayın Emtialaw ın söylediklerine tüm içtenliğimle katılıyorum buna ek olarak olaya parasal açıdan değilde bide manevi açıdan bi değerlendirme yapmak istiyorum iş hayatında huzurlu olmak için senin mutlu eden işi yapacaksın yani yaptığın iş sana yük olup sıkıntı vermicek yapatıkça şevk verip mutlu edecek hani hayatta huzurun üç yolu vardırya bu yollardan biride doğru iştir işte doğru işinde tarifi bu seni bıktırmayan aksine mutlu eden iş doğru iştir

-Şu an bende yüksek oklul stajımı yapıyorum...Eğer beni beğenirlerde çalışmaya devam et derlerse asgari ücrete işe başlayacağım.Rakamı küçümseyemem çünki fazla bi bilgim yok ama evlenirsem asgari ücretle sadece ev kiramı ödeyebiliceğim bu da beni karamsarlılığa düşürüyor.İlk hedefim işi öğrenir öğrenmez bir dükkan açmak olucak yoksa maaşla ev geçinmez malesef... =/

Sayin Arkadaslar,

Meslek secimi yeni yapacaklara tavsiyem. Otomosyon ,akilli ev sistemi ,yangin sistemleri,binalarda bilgisayar döseme ve programlama v.tavsiye ediyorum.
Her sey ortada bir tusla (bilgisayar )ile isleri yapiyorsunuz ve vucut yorulmadan calisiyorsunuz.

Artik para Programlama ile ilgili mesleklerde para var.

size tavsiyem kabiliyetinie ve sevdiginiz bir programlama dili ögrenip sirf o isi babasi olunz.

Saygilarimla
Avusturyadan

öncelikle herkese iyi geceler
adım fatih 24 yaşındayım E.M.L. Elektrik mezunuyum
stajımı bir dişli firmasında bakım onarım bölümünde elektrikçi olarak yaptım
genelde makina arızalarıdı fakat makinalar hemen hemen hepsi cnc makina olduğu için anlamadığımdan kendimi geliştiremedim.
stajım bitti ve ben myo luna gitmedim çalışmaya başladım orda ama beni bakım onarımda değilde üretimde çalıştırdılar 2 yıl boyunca
askere gittim geldim tekrar aynı iş yerime girdim 6 ay cnc operatörü olarak çalıştım beni daha sonra cnc makina ayarcısı yaptılar beni 6 ay da öyle çalıştım ve kriz zamanına denk geldi işten çıkartıldım 4 ay işsiz kaldım sonra bir tanıdığımın yardımıyla yabancı bir ilaç firmasında muhasebe elemanı olarak 6 ay sözleşmeli çalıştım sonra işim bitti.

anladım ki benim için hayat başladı artık ve para kazanmam gerektiğini farkettim
baba eline ne kadar bakabilrim yaşımda gün geçtikçe geçiyor ve bir baltaya sap olmam lazım en iyisi memur olmam işim garanti olur dedim
polislik için uğraştım ama bu sene ne yazıkki puanları yükselttiler kazanamadım
uzmanjandarma okulunu kazandım 3 temmuzda ankarada mülaktım var bakalım hayırlısı inş allahın yardımıyla olur

şimdi benim sizlerden isteğim eğer bu jandarma işide olmazsa nasıl bir yol çizmeliyim kendime yaklaşık 9 aydır çalışmıyorum elektrikçiyim ama doğru düzgün bir tecrübem yok staj hariç hiç çalışmadım.Temel bilgilerim var ama uygulamam yok.her kafadanda bir ses çıkıyo ticaret yap diyolar git kendini geliştir diyolar kendi işini kur diyolar ne yapayım bende bilkmiyorum ve artık iyice canımı sıkmaya başladı ama elektrik işi yapmak istiyorum elimde bir bilezik olsun istiyorum
abilerim ustalarım kafamda kendime bir çizgi çizmek için bi dünya şey geçiyo ama kararsız kaldım ve siz değerli büyüklerimden AKIL istiyorum
1. kendimi bina elektirik tesisatı konusundamı geliştirsem yarın bir gün kendi işimi kurarım karadenizliyim ve ailemde insaatçı,mütahit,kalfa çok ama bunlar dağılmış istanbul ,ankara değınık lar yani bende izmirdeyim

2.otomasyon sistemlerine merakım var kamera sis.yangın alarm sis.hırsız alarm sis.otomatik açılan kapılar vb... asker arkadşım var istanbulda bu işi yapıyo bana diyorki sana her konuda yardımcı olurum malzeme temininden tutun bu işin eğitimini veren şahısa kadar bana yardımcı olacak

3.birde teknik resim üzerine mi geliştirsemmi diye düşünüyorum autocad indindirim 2 haftadır öğrenmeye çalışıyorum videolardan hatta kursa gitmeyi bile düşünüyorum belki girerim bi elektirik firmasına veye bir mühendisin yanında çizim yaparım diye kendimce düşünüyorum

uzun oldu ama artık geleceğime yön çizmeliyim bana bu konuda abilerimden,ustalarımdan,mühendislerimden akıl verecek ve beni yönlendirecek bilgiler vermenizi istiyorum iyi geceler

eger jandarma okulu ısın olmazsa sende elektrık ısı yapacaksan sana hakıkatlı bır tavsıye

alaylı bır ustanın yanında kendını ıyıce yetıstırmen lazım
arızacılık elektrıkcılıgın olmazsa olmazıdır CNC arızaları konusunda kendını yetıstırebılseydın pacayı yırtardın (anlamadıgım ıcın kendımı yetıstıremedım mazeretını kabul etmıyorum )
zaten hıcbır kımse ıse basladıgında ben anlıyordum zaten dıyemez herkez o ose sıfır olarak baslar sıfırın onune bırı kendı koyar
kolay gelsın hayatta basarılar

öncelikle teşekkür ederiyim güzel düşünceniz için
evet abi aynen katılıyorum bende senin gibi düşünüyorum daha ağır basıyor ve geleceği parlak bu işi yapan kalifiye insan sayısı az ve bu işi değerli kılıyor biran önce otomasyon sistemlerini öğrenmeliyim ve bu iş üzerine bir firmada iş bulup çalışmalıyım kendimide geliştiririm.
bro naptın merak ettim hayatın da ne gibi değişiklikler oldu 12 sene de bende 1 senedir mezunum (MYO) çıkışlı olarak eğer bu alnda devam ediyosan tecrübelerini paylaşabilir misin sektor hangı yöne dogru evriliyor , biz bunun neresınde olmalıyız ( yazılım mı , donanım mı) ucunu açık bırakıyorum içini dök REİS :D

bro naptın merak ettim hayatın da ne gibi değişiklikler oldu 12 sene de bende 1 senedir mezunum (MYO) çıkışlı olarak eğer bu alnda devam ediyosan tecrübelerini paylaşabilir misin sektor hangı yöne dogru evriliyor , biz bunun neresınde olmalıyız ( yazılım mı , donanım mı) ucunu açık bırakıyorum içini dök REİS :D
Yazılım ve donanım birliktedir yıllar önce birisi sormuştu elektrik mi otomasyon mu diye ben ona şunu söyldim:Evde yanmayan bir lamba mı önemli yoksa üretim yapan bir makine mi?Lamba yanmasın başka odada bir lamba yakarsın idare edersin ama üretim yapan makinenin durduğu her saat para demek!Yeni bir makine üretip kullanmak çalıştığı her saat para kazanmak kazandırmak demek!

Yazılım ve donanım birliktedir yıllar önce birisi sormuştu elektrik mi otomasyon mu diye ben ona şunu söyldim:Evde yanmayan bir lamba mı önemli yoksa üretim yapan bir makine mi?Lamba yanmasın başka odada bir lamba yakarsın idare edersin ama üretim yapan makinenin durduğu her saat para demek!Yeni bir makine üretip kullanmak çalıştığı her saat para kazanmak kazandırmak demek!
Aga ben bunu sormadım ki sana yeni gördüm yorumunu , ben yazılım mı donanım derken ; şunu kastettim. ( otomasyon sektöründe teknik konulara mi daha önem verelim (kumanda panosu toplama arıza bakım onarım filan mi yoksa ) yazılım mı derken (plc yazilimina mı) ? gelecekte endüstri 4.0 da hangisinin önü açık mesela sorumu şöyle dallandirayim otomasyon sektöründe plc yazılımını yapay zeka kodlayabilir mi ( 2040 veya 2050 lerden bahsediyorum) veya teknik konuları robotlar yapabilir mi mesela bir endüstri sisteminde istenilen şalt malzemeleri panolara monta edebilen robotik sistemler kuruldugunda tekniker ve teknisyenin işi nerdeyse yari yarıya gidiyor ? Bu konu hakkındaki düşüncen nedir

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri