Gece Yağmurdan Şalterlerden Birisi Atmış

Myscherzo

Üye
Merhaba bu elektrik işinden hiç anlamam ve kirada oturuyoruz evsahibide şuan köyde.

2.katta oturuyoruz 4 şalterden biri atmış. Haliyle benim odam dahil bazı yerlerde prizler ve lambalar çalışmıyor. Benim anlamadığım neden sadece biri atar?

Dün gece İstanbul'da çok kötü yağmur yağmaya başlamıştı gece 3-4 gibi kalktığımda modem bilgisayar ve Tv ışığı yanmadığını gördüm şaltere baktığımda sadece birisi atmıştı. Şuana kadar sadece bir kez banyonun lambasını değiştirirken başımıza geldi bir kaç ay önce fakat onunda şalteri farklı .

Bir şey daha var yağmurdan bağımsız olarak. Benim odamda prizin sol tarafında 2 şanla için lamba açma kapama anahtarı var prize yakın olan yeri bazen kapatıp açarken televizyon ekranı gidip geliyor hatta bir ara tamamen gitti ekranda sadece gri karıncalama göründü kapatıp açınca düzeldi. PC ye bir şey olacak diye korkuyorum bu şalter atmasından sonrada tekrar kaldırmadım.

bu neden olabilir? Buraya yeni taşındık zaten 4 ay falan oluyor. Evsahibine dersek medet bilmiyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Atan sigorta bozulmuş olabilir. Aynı akımda yenisiyle kaliteli bir markayla değiştirip sonra gözlem yapılmalıdır.

Atan sigorta bozulmuş olabilir. Aynı akımda yenisiyle kaliteli bir markayla değiştirip sonra gözlem yapılmalıdır.
Şuan hala yağmur yağıyor PC ve televizyon birşey olmasından korktuğumdan kaldıramıyorum şalteri, yağmurun dinmesini mi bekleyeyim açmak için?
IMG_20210614_095701.jpg
IMG_20210614_095656.jpg

Evinizde,kaçak akım koruma yok.Yaptır-
manız gerekir.Simens sigortalarda,sahte
ürün çok.Onlarıda,sahtesi pek olmayan
ABB,Eaton,Legrand,Schneider ( B tip,6 ka)
olanlarla değiştirmekte yarar var.Kaçak
akımıda,bağışık tip ( A,Si,Hpi vs. ) olarak
seçmenizde yarar var.

Evinizde,kaçak akım koruma yok.Yaptır-
manız gerekir.Simens sigortalarda,sahte
ürün çok.Onlarıda,sahtesi pek olmayan
ABB,Eaton,Legrand,Schneider ( B tip,6 ka)
olanlarla değiştirmekte yarar var.Kaçak
akımıda,bağışık tip ( A,Si,Hpi vs. ) olarak
seçmenizde yarar var.
Teşekkürler peki şalteri kaldıram mı yağmurun bitmesini mi bekleyeyim?

Yıl olmuş 2021 hala yüzlerce belki binlerce kaçak akım rolesiz evler var. Can sağlığınız için ivedilikle ev sahibinize ulaşıp elektrikçi çağırın. Sözüm size değil yanlış anlaşılmasın Hocam ama gördükçe bu tür hatalı tesisatlar üzülüyorum. Elektrik tehlikeli bir şeydir. Ciddi olmak gerekir ama maalesef 100 200tl vermeyip ailesinin canını göz yuma yuma tehlikeye atanlar var. Lütfen kimse buna göz yummasın.

https://100numaraliadam.com/kacak-akim-rolesi-basit-anlatim/

Yıl olmuş 2021 hala yüzlerce belki binlerce kaçak akım rolesiz evler var. Can sağlığınız için ivedilikle ev sahibinize ulaşıp elektrikçi çağırın. Sözüm size değil yanlış anlaşılmasın Hocam ama gördükçe bu tür hatalı tesisatlar üzülüyorum. Elektrik tehlikeli bir şeydir. Ciddi olmak gerekir ama maalesef 100 200tl vermeyip ailesinin canını göz yuma yuma tehlikeye atanlar var. Lütfen kimse buna göz yummasın.

https://100numaraliadam.com/kacak-akim-rolesi-basit-anlatim/
Valla hocam çok haklısın ama işte sadece bu değil bir çok şeyde kurallara uyulmuyor yeni evleride görüyoruz sözde dört dörtlük, deprem yönetmeliğine uygun baştan adam akıllı denetlense bunlar hiç olmayacak. Tonlarca vergi veriyoruz ama bunları denetleyen bir insanın kulu yok veya var ama paralarını zaten yatarak aldıklarında umursamıyorlar :)

Bu arada prizlerde topraklamada yokmuş. Ev tesisatı tamamen değişmeli dedi elektrikçi bilmiyorum ne kadar doğru dedikleri sonuçta anlamıyorum bu işlerden. Sorun ise mutfaktan kaynaklı imiş.

Demin bulaşık makinesi prizi ve üçlü patladı. Bugün başka elektrikçi geldi işte şalterlere baktı bunlarım gücü (akım bir şey dedi) çok düşük dedi ondan atıyor olabilir dedi dördünüde değiştirdi. Gittikten 10-20 dakika sonra tekrar mutfak tarafı attı yanık kokusu geldi. Tekrar geldiğinde işte sorunu halletti. Bir prize 3'lü priz çoğaltması ve ona da uzatma takmıştık ondan oluyormuş. bu tarz şeyleri de bir daha kullanmayın dedi.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri