Gece L1 fazı kapastif oldugunu görüyorum, ne yapmalıyım?

toygar55

Üye
arkadaşlar sistemim geçen ay ceza yedi kapastiften indüktifte sınırda diyebilirim sistemde bi kaç degişiklik yaptım
- rolem tek fazdan okuma yapıyodu onu entes 12cs ile değiştirdim
-akım trafo oranlarım 1000/5
- cosf 1 olarak yazdım
-kademelerın son üçünü 1er kvarlık monofaze kondasatör ilave ettim
-degeri düşen kondasatörleri degiştirdim
-kademelerim 5 -10 -20 -40 -40 -40 -40 -40 -40(trifaze) 1- 1- 1(monofaze)
sorun nedir diye sorarsanız gündüz hiç proplem yok ama gece L1 fazı kapastif oldugunu görüyorum
sizce proplem nerde nerde eksigim var yada fazlam
ilgilenenlere tşkler

ilave olarak gündüz bütün sistemlerim devrede gece bir kaç trifaze ve monofaze yük var
artı olarak endeksleride kayıt altında tutuyorum ilgilen olursa verebilirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
anlamadım biraz açarmısın faz basına çekilen amperi mi soruyosun?
__ şöyle bir konudaha var 20kvarlık sabit kondasatörüm vardı sistemde 19:30 da devreden cıkardım 07:00 da aldıgım endekslerde kapastifin yazmadıgını indiktifün artıgını gördüm?

Yanlış anlamadıysam cevabı da Kendin vermişsin. Monofaze yükün olduğuna göre tek fazda veyahut 2 fazda kapasitif vermesi olağandır. Senin de belirttiğin gibi kaondansatörü gündüz servise alıp gece çıkardığında kapasitif yazmıyor demişsin. Ayrıyeten gündüz yüklerinin gece yüklerine binaen daha fazla olduğunuda belirtmişsin. Zannımca bunlar da cevap oluyor bir nevi.

arkadaşlar sistemim geçen ay ceza yedi kapastiften indüktifte sınırda diyebilirim sistemde bi kaç degişiklik yaptım
- rolem tek fazdan okuma yapıyodu onu entes 12cs ile değiştirdim
-akım trafo oranlarım 1000/5
- cosf 1 olarak yazdım
-kademelerın son üçünü 1er kvarlık monofaze kondasatör ilave ettim
-degeri düşen kondasatörleri degiştirdim
-kademelerim 5 -10 -20 -40 -40 -40 -40 -40 -40(trifaze) 1- 1- 1(monofaze)
sorun nedir diye sorarsanız gündüz hiç proplem yok ama gece L1 fazı kapastif oldugunu görüyorum
sizce proplem nerde nerde eksigim var yada fazlam
ilgilenenlere tşkler

ilave olarak gündüz bütün sistemlerim devrede gece bir kaç trifaze ve monofaze yük var
artı olarak endeksleride kayıt altında tutuyorum ilgilen olursa verebilirim

Tahmin ediyorum trafo gücün 630kVA ve ölçümün O.G'den. Gece yük akımı kaç amper dolaylarında seyrediyor? gece trafo sabit kondansatör değerin fazla geliyor gibi görünüyor ikinci probleminde gece yük akımının çok düşmesi 50A civarı ve altı yük akımı varsa problem yaşaman normal.

öncelikle
kondasatör kademe degerlerini düşürmek istiyorum 2.5-5-10-20-30-40-40-40-40-1-1-1
ztn her faza 1 er kvar monofaze vardı (düşük gelme olasalıgı varmıdır)
gece faz başına düşen amper 50-60 A ( gece role neden bu momofaze kademelerini kullanmaz?)
sabit kondasatörü(20kvar) onu da düşürmek istiyorum 5 veya 10
sizce durumu düzeltmeye yeterlimidir

Yanlış anlamadıysam cevabı da Kendin vermişsin. Monofaze yükün olduğuna göre tek fazda veyahut 2 fazda kapasitif vermesi olağandır. Senin de belirttiğin gibi kaondansatörü gündüz servise alıp gece çıkardığında kapasitif yazmıyor demişsin. Ayrıyeten gündüz yüklerinin gece yüklerine binaen daha fazla olduğunuda belirtmişsin. Zannımca bunlar da cevap oluyor bir nevi.

tmm sorun belli gibi ama sisteme ekledigim monofaze kondasatörleri role neden kullanmaz

Moderatör tarafında düzenlendi:
öncelikle
kondasatör kademe degerlerini düşürmek istiyorum 2.5-5-10-20-30-40-40-40-40-1-1-1
ztn her faza 1 er kvar monofaze vardı (düşük gelme olasalıgı varmıdır)
gece faz başına düşen amper 50-60 A ( gece role neden bu momofaze kademelerini kullanmaz?)
sabit kondasatörü(20kvar) onu da düşürmek istiyorum 5 veya 10
sizce durumu düzeltmeye yeterlimidir

tmm sorun belli gibi ama sisteme ekledigim monofaze kondasatörleri role neden kullanmaz

1000/5A akım trafosu %10 ve altı değerleri sağlıklı iletemez %5 ve altı değerlerde ise aktarım hatası çok yüksektir. Bunu yapmış olduğum birçok uygulamada bizzat yaşadım. Çözüm eğer gece yükü sabitse çevre aydınlatma v.s. münferit kompanzasyon yapmanızı öneririm. Ayrıca yük akımınız 800A'i aşmıyorsa kompanzasyon için 800/5A akım trafosu kullanın. Gece yüklenmede trafo sabit kondansatörünü deneme yanılmayla belirleyin ve pako ile kumanda edilebilir şekilde 2 kademeli yapın.

sisteminde ara değer olmadığından sıkıntı yaratıyor.2,5-5-7,5-10-20-30-40-60-80-1-1-1 gibi olabilir.sabit kondansatörlerini 15 kvar yap.menüden bak bakalım kondansatörlerin değeri ne,monefazeleri rgk görmüşmü,kademe alma çıkarma ayarlarını düşür.enson olarakta 1000/5 akım tr kullanmışsın eğer sistemin çektiği akım daha düşükse daha uygun akım tr ile değiştir.(0,5 class)

arkadaşlar yaptıgım sıralam dogrumudur 1.5/2.5/5/10/20/50/50/40/40/1/1/1
dogruysa faz başına düşen akım 55 ila 60 arasındayken(gece) role ilk iki kademeyi niçin hiç kullanmaz ayrıca sistemde sabit bir güç yoktur sistemler ara devreye girerken(en ufak yük degişimin kompazyosyonu bozdugu halde) ayrıca monofaze kondasatörleri hiç kullandıgını görmedim? gereksiz miydi sizce
gündüz çekilen akım faz başına 450a cıvarı 800/5 akım trafosu kullanmayı düşünüyorum sizce bu akım trafosuyla kompasyasyonu daha da hassas hale getirebilirmiyim(yani ilk kademeleri veya monofaze kademelerini kullanırmı) role

arkadaşlar yaptıgım sıralam dogrumudur 1.5/2.5/5/10/20/50/50/40/40/1/1/1
dogruysa faz başına düşen akım 55 ila 60 arasındayken(gece) role ilk iki kademeyi niçin hiç kullanmaz ayrıca sistemde sabit bir güç yoktur sistemler ara devreye girerken(en ufak yük degişimin kompazyosyonu bozdugu halde) ayrıca monofaze kondasatörleri hiç kullandıgını görmedim? gereksiz miydi sizce
gündüz çekilen akım faz başına 450a cıvarı 800/5 akım trafosu kullanmayı düşünüyorum sizce bu akım trafosuyla kompasyasyonu daha da hassas hale getirebilirmiyim(yani ilk kademeleri veya monofaze kademelerini kullanırmı) role

Arkadaşım yük akımın akım transformatörü primer değerinin %10'u altında sıkıntı yaşarsın diyorum akım yanılgısı,faz kayması v.s. nedenlere sekondere aktarılan bilgi doğru olmaz. Bu değerlerde kompanzasyondan hayır bekleme bu olayın röle ile alakası yok akım trafosu değerinin yüksek olması problem yaratır.
Benzer sorunları birçok kez yaşadığımı belirttim. yük akımın 450A'i geçmiyorsa 500/5A akım trafosu kullan. Bu değerin %5'i 25A'dir. Gece yükün bu değerlere iniyorsa ve bu yüklerin sabitse münferit kompanzasyonl sorununu çöz.
Sabit kondansatörünüde pako şalter ile 2 kademeli yap, genel yük ve gece yük akımı için bunu iyi belirle.