Gazlı soğutma yada ısıtma sistemi

Merhaba abilerim kardeşlerim size bir sorum olcak kompresörlü ısıtma yada soğutma sisteminde selenoid valf ne için kullanılır.

Selenoid valf değilde 4 yollu vana kullanılır. Bu vana ısıtma soğutma çalışma ayarını değiştirirken gaz yönünü değiştirmek için kullanılır.

klima-dort-yollu-vana-dsf9-38-12__0940985697166827.jpg

Son düzenleme:
Malum gazlı soğutma ve ısıtma sistemleri, sistem içerisinde bulunan uygun özellikteki gazın genleşerek soğuması, sıkışarak da ısınması prensibiyle çalışır. Yazın klimanın dış ünitesinde sıkışarak ısınan ve kondenser+fan yardımıyla ısısı bir miktar düşürülen sıvı haldeki gaz, yalıtılmış borularla oda içindeki üniteye vardığında genleşerek soğur ve bu esnada ortamın ısısını alır. Yoluna devam eden gaz tekrar dış ünitede sıkıştırılarak içeriden almış olduğu ısıyı dışarı atar ve bu işlem sürekli tekrarlar. Kış aylarında ise genleşme iç ünitede (eşanjör) değil dış kısımda yapılır. Bu durumda da dışarıdaki gaz soğurken içeride sıkışan gaz ısınır ve o ısıyı içeri verir, ortamı ısıtır. Bildiğim kadar bu valfler klima hangi modda (soğutma/ısıtma) ise ona göre gazı yönlendirir.
Isı transferi ve Termodinamik dersi alan biri olarak yazmak istedim. İklimlendirmeciler bu işin uygulama uzmanlarıdır.;)

Abi çalışma prensibini biliyorum 4yollu vanada değil benim dediğim direk Bi giriş Bi çıkış bakıt borunun ortasına bağlanıyor ISITMADA yada soğutma da ne gibi Bi +sı varda koyuyolar
Malum gazlı soğutma ve ısıtma sistemleri, sistem içerisinde bulunan uygun özellikteki gazın genleşerek soğuması, sıkışarak da ısınması prensibiyle çalışır. Yazın klimanın dış ünitesinde sıkışarak ısınan ve kondenser+fan yardımıyla ısısı bir miktar düşürülen sıvı haldeki gaz, yalıtılmış borularla oda içindeki üniteye vardığında genleşerek soğur ve bu esnada ortamın ısısını alır. Yoluna devam eden gaz tekrar dış ünitede sıkıştırılarak içeriden almış olduğu ısıyı dışarı atar ve bu işlem sürekli tekrarlar. Kış aylarında ise genleşme iç ünitede (eşanjör) değil dış kısımda yapılır. Bu durumda da dışarıdaki gaz soğurken içeride sıkışan gaz ısınır ve o ısıyı içeri verir, ortamı ısıtır. Bildiğim kadar bu valfler klima hangi modda (soğutma/ısıtma) ise ona göre gazı yönlendirir.
Isı transferi ve Termodinamik dersi alan biri olarak yazmak istedim. İklimlendirmeciler bu işin uygulama uzmanlarıdır.;)

Selonaid vana bildiğimiz gibi elektronik vanadir. Klimalarda görmedim ben. Büyük sistemlerde olabilir. Amaci ne olabilir dersek gazin geçişini engelleyerek sistemde gazı toplamaya yarayabilir. Ama onun dışında ısıtma yada soğutma da işlevi yoktur. Suan aklıma geldi belki 4 yollu yerine 2 tane selonaid koyarsak gazın akış yönünu değiştirebiliriz. Ama maliyet açısından mantıklı değil. Çünkü 4 yollu vana tek selonaid ile gazın yönünü değiştiriyor isitmadan soğutmaya soğutma dan ısıtmaya geçiyor.

Birde fikir açısından
Büyük yangın söndürme sistemlerinde de vardır selonaid. Sinyal gelince gazi açar ve yangın soner.

Nerde gördüğünü anlatır mısın abi. Fotoğraf varsa atarsan. Merak ettim bende

Valla uğur derin dondurucu un dondurma dolabında görmüştüm 404gazlı ama ne işe yaradığını anlamadım hiç kondanser e girmeden oraya koymuşlar bende selenoid valfi kondanser in çıkış kısmına koyup gaz basıncınınartırıp hızlı Bi şekilde ısı elde edip elektrik tasarrufu yaptırırım ki DİE düşündüm ama birisi olmaz dedi o yüzden denemiycem ama ne amaçla koyduklarını öğrenmek istiyorum yinede NOT:BU DEDİĞİMİ ISI POMPASINDA 20METRELİK BAKIR SERPANTİN İÇİN DÜŞÜNMÜŞTÜM MANTIKLIMI YAPAN VARMI BİLMEM
Selonaid vana bildiğimiz gibi elektronik vanadir. Klimalarda görmedim ben. Büyük sistemlerde olabilir. Amaci ne olabilir dersek gazin geçişini engelleyerek sistemde gazı toplamaya yarayabilir. Ama onun dışında ısıtma yada soğutma da işlevi yoktur. Suan aklıma geldi belki 4 yollu yerine 2 tane selonaid koyarsak gazın akış yönünu değiştirebiliriz. Ama maliyet açısından mantıklı değil. Çünkü 4 yollu vana tek selonaid ile gazın yönünü değiştiriyor isitmadan soğutmaya soğutma dan ısıtmaya geçiyor.

Birde fikir açısından
Büyük yangın söndürme sistemlerinde de vardır selonaid. Sinyal gelince gazi açar ve yangın soner.

Nerde gördüğünü anlatır mısın abi. Fotoğraf varsa atarsan. Merak ettim bende

Basıncı artıramazsin o şekilde abi. O vana ya keser gazı ya salar. Dur kalk yani. Oraya neden koydular bilmiyorum. Soğutma sisteminde elektrik tasarrufu o şekilde olmaz yani. Gazin cinsine göre belli bir basınc vardır. Kompresöre dönüş isisi vardır kompresör gaz ile soğur. Gaz aşırı isinirsa kompresör aşırı yükten termik açar. Yeterli isinmazsa soğutma gerçeklesmez. Ince bir ayar söz konusu. Elektrik tasarrufu için kompresör basta önemli olan. Inverter olması mesela. Yani kafamıza göre basıncı artırmayız. Öyle olsa fazla gaz verince de basınc artıyor. Ama sistem düzgün çalışmıyor o zaman.

S.a ustalarım iş yerim benden kurutma odası yapmamı istedi elimizdeki urune gore yanliz elimdeki kurutucunun ne kadar yeri ısıttıgını bilmiyorum yardimci olurmusunuz hesaplamasini nasil yapabilirim kompresorum bu

Cihazım bu sekilde 2 adet ilk attigim kompresor diger cihazimda cihaz ebatlari aynı

Ekli dosyalar

• 20201104_104156.jpg
    20201104_104156.jpg
    438.2 KB · Görüntüleme: 8
  • 20201104_104217.jpg
    20201104_104217.jpg
    575.2 KB · Görüntüleme: 7
  • 20201104_134718.jpg
    20201104_134718.jpg
    228.9 KB · Görüntüleme: 6
  • 20201104_134710.jpg
    20201104_134710.jpg