GALA marka derin dondurucu termostat bağlantısı...

ersagun40

Üye
Selamlar arkadaşlar;
Gala marka derin dondurucu motor sürekli çalışıyor şikayetiyle, termostatını değiştirdim. Üzerinde ki termostatın markası ve modelini bilmemekle beraber (3 soketli), yerine ranco vt 92 termostat taktım. Her iki termostatında üzerinde ki numaralara göre soketleri değiştirdim. Sorun şu ki, termostatı değiştirdikten sonra derin dondurucunun kırmızı ışığı sürekli yanmaya başladı. Bağlantı hatası yaptığımın farkındayım. Termostat bağlanırken, eskiyi sökünce, yeniyi(farklı bir marka termostat ) neye göre bağlıyoruz. Ölçümlerini nasıl yapıyoruz?

termostat uçlarına taktığın kabloları yer değiştirerek ve tekrarlamamak için bir kağıda not ederek farklı bağlantılar yap.doğru olan bağlantıyı şu şekilde anlayabilirsin.fişi takınca motor devreye girecek.motor çalışmaya başlayınca termostat kuyruğunu sıvı soğutucu gazla (gaz tüpüyle) erken durmasını sağla(uzun süre beklememek için).durmuyorsa bağlantı yanlış.bağlantıyı değiştir .motor durması gerekiyor.durduktan 4-5 dakika sonra termostat kuyruğunu elinle ısıtarak motoru çalışması gerekiyor.taktığın termostatın ısı parametreleri farklıysa netice alamazsın.kolaygelsin

Cevap için teşekkür ederim evvela. Arkadaşlara bilgi olması bakımından yazıyorum. Termostatı doğru bağlamışım, lakin Hasçel'in belirttiği gibi ısı parametreleri farklı olduğu için (ranco vt 92 çift kapılı buzdolabı termostatı olduğundan, bizim malum "deep freeze" de ne kadar donmuş gıda varsa hepsi çözüldü :) sonuç alamadık. Çift girişli derin dondurucu termostatı bağlayıp, kırmızı ışığın kablosunu iptal ettik.

kırmızı ışık yeterli soğukluk yok uyarı ışığıdır ,deep freez yeterli (-12 dereceye) ulaşınca sönecektir.
İptal etmeniz ileride hata olduğunda hiç değil ise -12 dereceden düşük ısı var dondurucu bölüm çalışmıyor uyarısı verecektir .
kırmızı ışığın kablosunu bağlayınız

kırmızı ışık yeterli soğukluk yok uyarı ışığıdır ,deep freez yeterli (-12 dereceye) ulaşınca sönecektir.
İptal etmeniz ileride hata olduğunda hiç değil ise -12 dereceden düşük ısı var dondurucu bölüm çalışmıyor uyarısı verecektir .
kırmızı ışığın kablosunu bağlayınız

Ustam, elimde 3 soketli termostat olmadığı için mecburen geçici bağlantı yaptım. Tedarik eder etmez değiştireceğim.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri