g10c status bitleri hk

merhaba,
G120c sürücü içerisindeki hata bitlerini ve motor çalıştı, geri-ileri bitlerinin adresleri için aşağıdaki tabloyu buldum ama doğru mu emin değilim.Ayrıca bu tabloyu yorumlayamadım. buradaki tabloyu biraz anlatabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• hata bitleri.JPG
    hata bitleri.JPG
    168.2 KB · Görüntüleme: 18
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Serkan Bey;
Merhabalar siemens sürürcü için ekte verdiğiniz status bitleri doğrudur,status bitleri toplam 16 bit olup bir word bir alana sahiptir ve sadece okunurlar status worda siz kesinlikle yazma yapamazsınız.
Status word türkçe karşılığı durum bilgisi gibi bir manaya geliyor(çeviriyi bağışlayın) sizin sürücüyü kontrol etmek istediğinizde sürücünün ne tepki verdiğini bu status word bitlerine bakarak anlayabilirsiniz.

peki sürücü bir hata verdiğinde motor 16#eb68 kodlu bir hata verdi. bu hata geldiğinde sürücüyü PLC üzerinden resetlemek istedim ve control word'e ileri manasında 16#047f kodu gönderdim ama hata silinmedi.Bunu nasıl yapabilirim yani hata meydana geldiğinde ben hatayı resetleyip motorun çalışmasına devam etmesini istiyorum.

Serkan Bey;
Sürücü bir hata verdiğinde status word 3.biti aktif olur siz bu biti okur ve sürücünün hataya geçtiğini anlarsınız,hatayı plc üzerinden restelemek istediğiniz de sürücü control word 7. bitten hatayı resetlersiniz eğer hata uzak resetten sonra geçer ise control word e çalış komutunu göndererek çalıştırırsınız.
Ama unutmayın her hata uzak resetle geçmeyebilir bazen komple enerji kesmek veya başka fiziki müdahale yapmak gerekir.
Özet olarak hatayı resetlemek için yine control word ile reset komutu göndermeniz gerekmektedir.

teşekkür ederim dediğiniz gibi resetledim oldu. peki akım ve güç değeri için piw260, piw262 gibi adreslerden hangisini kullanacağım.

Serkan Bey;
Tasarladığımız haberleşme alt yapısında kaç telegram kullanıyorsunuz ve ilk telegram için piw ilk word numarası kaçtan başlıyor (piw, 254 ,258,260) bilmediğim için birşey diyemeyeceğim.
Eğer paremetre p 2051 biconnektör değerlerini değiştirmediyseniz ilk piw status word,ikinci piw hız,üçüncü piw akım,dördüncü piw tork diye devam eder.
Fakat bunları okumanız için uygun telegram alt yapısını seçmeniz gerekmektedir.
Olabildiğince basit anlatmaya çalıştım karışıklık olduysa kusura bakmayın.

Serkan Bey;
Tasarladığımız haberleşme alt yapısında kaç telegram kullanıyorsunuz ve ilk telegram için piw ilk word numarası kaçtan başlıyor (piw, 254 ,258,260) bilmediğim için birşey diyemeyeceğim.
Eğer paremetre p 2051 biconnektör değerlerini değiştirmediyseniz ilk piw status word,ikinci piw hız,üçüncü piw akım,dördüncü piw tork diye devam eder.
Fakat bunları okumanız için uygun telegram alt yapısını seçmeniz gerekmektedir.
Olabildiğince basit anlatmaya çalıştım karışıklık olduysa kusura bakmayın.
mmtkaya bey çok yardımcı oldunuz. çok teşekkür ederim.sağolun.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri