Günlük tüketimi 8 kw olan bir evin Güneş enerjisi ile enerji ihtiyacının karşılanması.

Can sıkıntısından dolayı ben de şu konuya muhalefet olayım :p
Konu içeriğindeki bazı hesaplamalar ne yazık ki doğru değildir. Doğru olmayınca da hesaplamalar karışmakta, farklı sonuçlar ortaya çıkmaktadır.
Verilen bilgiler de eksik olup, kesin olarak bazı unsurların da kesin olarak belirtilmesi gerekmektedir.
1 Bulunulan bölgede kaç saat güneş aktivitesi bulunmaktadır?
2 Bölgede hergün güneş var mı, yoksa her her iki günde bir güneş çıkmaktamıdır?
3 Tüm enerji ihtiyacı kesin olarak güneş enerjisinden mi sağlanacaktır ?
Bu bilgiler kesin ve net olarak verilmediği sürece sonuçlar daimi farklı çıkacaktır.
Referans değerler ile hesaplama yapalım.
Enerji ihtiyacı 8000W tır. Günde 16 saat için bu enerjinin harcandığındığı varsayılarak saat başına ihtiyaç duyulan enerjiyi hesaplayabiliriz. 8 saat uyku modu ve sukunet.
8000/16=500W/h saatlik ortalama tüketim.
Güneş paneli adedi hesaplamaları.
1m2 güneş panelinin normal koşullarda üretebildiği enerji 230W/h civarıdır. (Son yıllarda bu değer değişti mi bilmiyorum) Yuvarlak hesap ile 200W diyelim.
500W/h için 2.5m2 panel gereklidir. Her bir panel yarımşar metre kare ise, 5 adet panel şimdilik done oluşturmaktadır.
HESAPLANAN BU DEĞERLER DİĞER KOŞULLARA GÖRE DEĞİŞECEKTİR.
500W/h için kaç KW enerji depolayabiliriz.
500*8=4000W eder. Yetmedi. Panel adedi ikiye katlandı. 5m2 panel ihtiyacı oluştu. Bu da 10 adet panel demektir. (Her panel boyutu farklıdır. Referans olarak 0.5m2 paneller tercih edilmiştir)
Günde 8 saat tam güneş aldığımızı varsayarak bu değerlere ulaşılabilmiştir. Böyle bir şeyin olasılığı, ancak kullanıcının bölgesinin kriterleri ile doğrulanabilir. Kesin bilgilere ulaşabilmek çoğu bölgelerde bile mümkün değildir. Bu sebeple bu hesapların doğruluğu asla olamaz.
İnverter hesaplamaları.
Seçilecek inverter, tüm cihazların aynı anda çalıştığındaki güç gereksinimi doğrultusunda belirlenebilecektir.
Alıntı ve düzeltmeler.
1 AMPUL 100 W x 3 = 300 W
Orta BOY A+ buz dolabı 24 saatte açık kalarak 608 w=608/24=25.33W
Çamaşır makınesı 1 saat açık kalarak 800w

Elektrik Süpürgesi 1 saat çalıştırıldıgında 1450w
Bulaşık makınesı 1 saat çalıştırıldıgında 1800w AYRICA KAPALI KALSA BILE SAATLIK 0.1 W HARCAR ÖNEMLİ. İHMAL.
Fırın 1 saat çalıştırılırsa 2000 w
Diz üstü laptop sarz süresi4 saat düşünürsek 90 w X 4 = 360w
Toplamda 8018 w yani yaklaşık olarak 8 KW eder.
TOPLAM:6465W sistemin güç gereksinimi. Yuvarlak hesap 6500W denilebilir.
Yani sistemdeki tüm cihazlar açık ise, şebekeden 6500W güç çekmektedir. Buna göre kullanılacak inverterin en azından 10KW veya 14000VA olması gereklidir.
Bir inverterin verimi konusunda neler söylenilebilir bilmiyorum. Ancak sinüs inverterlerin verimlerinin max.%50-60 civarı olduğu gerçeği vardı. Gelişen teknoloji ile daha verimli inverterler yapılabildi mi bilmiyorum.
Harcanan güç, doğrudan inverter verimi ile ilişkili olduğundan dolayı tüm hesaplamalarımız başından itibaren değişmektedir.
Biz aslında 6500W harcıyor gibi olsak ta, verdiğimiz ile aldığımız asla eşdeğer olmayacaktır. Buradaki en önemli kayıp unsuru ne yazık ki inverter verimidir.
Verimimizin %50 olabileceği gerçeği ile yola çıkarsak, panel adedi dahil herşey değişecektir.
Demekki panel adedimiz şu an 20 adet oldu.
20*200=4000W/h enerji üretmeliyiz.
DEPOLAMA HESAPLARI:
Yaklaşık günde 8KW enerji tükettiğimize göre, önce bu enerjiyi depolayabilmeliyiz.
İnverter kayıpları ile birlikte depolanması gereken enerji miktarı 16KW edecektir. 16KW enerji depolanması için akü miktarı ve kapasitesi arkadaşların yorumlarında belirtilmiştir.
100A/h 12V akü =1200W bir saatlik enerji depolayabilir. 16KW enerji depolanması için kaç adet 100A/h akü gereklidir. 16000/1200=13.33 Yani 14 adet 100A/h lik akü.
Bu aküleri ister serii bağlayınız isterseniz parelel bağlayınız. Miktar değişmeyecektir.
Sadece kaynaktan çekilmesi gereken akım miktarı artacaktır. Haliyle 48V bağlantıda akım daha az olacak, hat kayıpları da o doğrultuda azalacaktır.
Hesap edilmesi gereken diğer unsurlar.
AKÜ şarj kayıpları.
İnvertör boşta çalışma kayıpları. (İnvertörler de boşta elektrik harcarlar)
Varsa kontrol devrelerinin kayıpları.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İlk başlarda pek bilgim yoktu ama suan konuya yeterınce hakimiyet kurdum. 300 W lık panellerden 7 adet gerekıyor. Panel verimi % 90 aldım. akü 24 V 800 Ah olacak(2 gün güneşsiz kalma ihtimaline karşın ve 2 li seri 4 paralel şeklinde ). Şarj regülatörü % 10 u dolduracak şekilde 24 V 80 Ah olacak. Evirici 5000W-10000W 24 V luk olacak. (Extrem durum olarak tüm sistem açık olması ve ani akım çekimi dahil edildiği düşünülüyor.) 3. soru zaten mantıksız 8000 Wh lik tüketimi zaten güneş enerjisi ile karşılama konunun adı.

Bu aküleri ister serii bağlayınız isterseniz parelel bağlayınız. Miktar değişmeyecektir.
Sadece kaynaktan çekilmesi gereken akım miktarı artacaktır.

Aküler seri bağlanırsa voltaj artar.
paralel bağlanırsa akım artar. değişmez diye birşey söz konusu değil. muhalefet oldunuz ama bi araştırın istedim. Bende pek bilgi sahibi değildim ama öğrenmek üzere yazdım buraya muhalefet olsun diye değil ;)

paralel bağlanırsa akım artar. değişmez diye birşey söz konusu değil. muhalefet oldunuz ama bi araştırın istedim. Bende pek bilgi sahibi değildim ama öğrenmek üzere yazdım buraya muhalefet olsun diye değil ;)
Bahsedilen mevzuuyu iyi okuyunuz. :D
Bahsi geçen mevzuu, akü miktarı hesabıdır. Yani kaç adet akü kullanılacağı.
Aküler depolama birimleri olduğu için, toplam adetleri, ihtiyaç duyulan enerji miktarı doğrultusunda hesaplanırlar.
Aküleri serii bağlasanız da parelel bağlasanız da, depolanan enerji miktarı değişmeyecektir.

Bende bunu kast ediyorum. Sistem voltajını 24 V yaptığım için seri yada paralel bağlamak benim için önemli. Ve invertör verimleri dahil çoğu verim yükseldi. Bilmiyorum demişsiniz ve yorum yapmaya devam etmişsiniz....

Son düzenleme:
Ben ne karışabilirim ki :D
İster serii bağla istersen parelel. Hatta karışık bile bağlayabilirsin Kimse karışmaz.
İnverter konusunda da istersen %100 verim hesabı yapıp, %100 verimle çalışan inverteri de sen hesaplarında belirtebilirsin. Kim ne diyebilir ki :p
Sonuçta bu hesapları yapması gereken kişi sensin.

O zaman boş yere konuşmayın. Hesabı benim yapmam gerektiğini söylüyorsanız bana bırakın ki bende hesapladım zaten. Böyle şeyler bilmiyorum, etmiyorum, varsayımlar kabul edeyim diyerek yapılmaz.
Zaten konuya müdahil olurken belirtmiştiniz can sıkıntısından diye. Canınız sıkıldıysa başka meşgaleler bulun. Emojilerle yaptığınız demoralize yada aşağılık kompleksini de yenin bence sizin için daha hayırlı olur...

Türkiye'de forum anlayışı ne yazık ki böyle.
Birisi yana döne bir konuda yardım ister. Forum üyeleri de iyi niyetle sorunu çözebilmek için önerilerde bulunurlar.
Bir zaman sonra yardım talep eden kişi, çıkar ortaya ben zaten biliyordum der. Sonra birilerine sataşıp tartışma ortamı yaratmaya çalışırlar.
Bu gibi kişilerin esas sorunu o konuda bilgi talebi değildir. Forumlarda kargaşa yaratarak o forumun saygınlığını azaltmayı amaçlarlar. Bunu neden yaparlar bilemem, ama Halk tabiri ile TROL denilmektedir.
Ben kullanılması gereken akü miktarını hesapladım, arkadaş bana dedi ki, BEN AKÜLERİ SERİ BAĞLAYACAĞIM. SEN NE ANLARSIN :D
Şimdilerde ise inverterlerin verimi hakkında ahkam kesmektedir. Ben inverter verimlerinin gelişen teknoloji ile yükseltilip yükseltilmediğini bilmiyorum dedim ya, o da kendisine pay çıkartıp, ''SEN BU İŞTEN ANLAMIYORSUN'' diyerek aklınca beni küçük düşürmeye çalışıyor.
Konunun incelenmesi ve karara bağlanması forum yönetiminin görevidir.
Benim yapabileceğim tek şey, bu gibi kişileri engelleyip, muhattap olmamaktır.

İlk başlarda pek bilgim yoktu ama suan konuya yeterınce hakimiyet kurdum. 300 W lık panellerden 7 adet gerekıyor. Panel verimi % 90 aldım. akü 24 V 800 Ah olacak(2 gün güneşsiz kalma ihtimaline karşın ve 2 li seri 4 paralel şeklinde ). Şarj regülatörü % 10 u dolduracak şekilde 24 V 80 Ah olacak. Evirici 5000W-10000W 24 V luk olacak. (Extrem durum olarak tüm sistem açık olması ve ani akım çekimi dahil edildiği düşünülüyor.) 3. soru zaten mantıksız 8000 Wh lik tüketimi zaten güneş enerjisi ile karşılama konunun adı.

Bahsedilen akü gerilim yada amper-saat değeri değil. Watt-saat biriminden kapasite değeridir. Seride paralelde bağlasanız değişmez, ancak seri bağlantı büyük güçler çekildiğinde daha avantajlıdır. (akülerin farklı akım değerlerine göre deşarj eğrilerine bakarsanız görebilirsiniz)

Türkiye'de forum anlayışı ne yazık ki böyle.
Birisi yana döne bir konuda yardım ister. Forum üyeleri de iyi niyetle sorunu çözebilmek için önerilerde bulunurlar.
Bir zaman sonra yardım talep eden kişi, çıkar ortaya ben zaten biliyordum der. Sonra birilerine sataşıp tartışma ortamı yaratmaya çalışırlar.
Bu gibi kişilerin esas sorunu o konuda bilgi talebi değildir. Forumlarda kargaşa yaratarak o forumun saygınlığını azaltmayı amaçlarlar. Bunu neden yaparlar bilemem, ama Halk tabiri ile TROL denilmektedir.
Ben kullanılması gereken akü miktarını hesapladım, arkadaş bana dedi ki, BEN AKÜLERİ SERİ BAĞLAYACAĞIM. SEN NE ANLARSIN :D
Şimdilerde ise inverterlerin verimi hakkında ahkam kesmektedir. Ben inverter verimlerinin gelişen teknoloji ile yükseltilip yükseltilmediğini bilmiyorum dedim ya, o da kendisine pay çıkartıp, ''SEN BU İŞTEN ANLAMIYORSUN'' diyerek aklınca beni küçük düşürmeye çalışıyor.
Konunun incelenmesi ve karara bağlanması forum yönetiminin görevidir.
Benim yapabileceğim tek şey, bu gibi kişileri engelleyip, muhattap olmamaktır.

Ne insanlar var arkadaş. Boş işler diye bölüm açılsa 3 yılda bitirir. Ben ilk başta bilgim yoktu sonradan araştırdım bilgi sahibi oldum yazdım. Kendi kendine kuruntu yapmış yazık. Her neyse kimseye ahkam kestiğim yok, bilmişlik tasladığım yok. İlk başından sonuna kadar dedim elektrikten anlamıyorum diye. Kimseye de sen ne anlarsın demedim... Gereksiz kişiliklerle muhatap olmaya gerekte yok. Kendisi ilk muhalefet olmak için yazdı birde açıklama yapmış.. :D

BAHADIR KARDEŞ BEN SANA TAVSİYEM 9 EYLÜL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ BİR ABİMİZ NUMARASINI VEREYİM İŞİNİ GÖR İBRAHİM GÜNEŞ *** numarayı benim verdiğimi söylersin

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri