Günlük tüketimi 8 kw olan bir evin Güneş enerjisi ile enerji ihtiyacının karşılanması.

Yazdığım değer tek ama farklı sonuçlar geldi. Fiyat teklifi yollayacak kadar resmi yapan firma 8 panel önerirken o program 36 panel önerdi. Siz hangisine güvenirdiniz. Her neyse şuan bunu tartışmaktan daha elzem sıkıntılarım var. Hesaplama yapıyorum ama kesin emin olamıyorum. Gerçekten kağıt üzerinde yardım edebilecek birisi var mı acaba ?

Sana hesap şeklini örnekle açıkladım daha ne hesabı istiyorsun ki?Voltu,amperi,gücü aküsü nasıl yapıldığı,formülü hepsi var.

Ayrıca çevrende hiçmi kimsede android tel yok?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bana tavsiye edilen sistem resmini yükledim buraya. Siz 22 adet akü diyorsunuz burada 4 tane hangisi gerçek ? Bana tek tek panel seçimi vs hepsi lazım.

Ekli dosyalar

• image.png
    image.png
    68.9 KB · Görüntüleme: 40
Bitirme ödevin ile ilgili sana hesaplama örnekleri ve ipuçları verildi. Artık bunları incelemek, gerekirse burada spesifik soru sormak, sonra da oturup ödevini yazmak sana kalıyor.

Ha, bütün hesaplamayı bir rapor şeklinde bana sunun, VIP hizmet istiyorum diyorsan, o zaman hazır bir firmadan teklif almışsın. Adamlara "benim ödevi yapın, neyse parasını vereyim" de, adamlar da istediğin gibi yapsın.

Teklifte aküler sınır değerinde 150 yerine 200 olmalı. Panel sayısı yeterli. Onlar 4 akü seri bağlı çalışan inverter teklifi vermişler dikkat . 24 volt değil 48 volt verilmiş doğrusu da öyle. Panelleri ikili seri bağlı dört paralel gurup yapacaklar. 40 ah 16 akülü sistem de tercih edilebilir. Akü sayısı kapasiteye ve istenen güce göre değişir 22 adede takılmayın.

Bitirme ödevin ile ilgili sana hesaplama örnekleri ve ipuçları verildi. Artık bunları incelemek, gerekirse burada spesifik soru sormak, sonra da oturup ödevini yazmak sana kalıyor.

Ha, bütün hesaplamayı bir rapor şeklinde bana sunun, VIP hizmet istiyorum diyorsan, o zaman hazır bir firmadan teklif almışsın. Adamlara "benim ödevi yapın, neyse parasını vereyim" de, adamlar da istediğin gibi yapsın.
VIP dediğiniz şeyi ben zaten yaptım.Benım burada bu kadar yardım istememin sebebi sürekli farklı bir sonuç çıkması. Hesap kitap bende yaptım. Hazıra konan tiplerden değilim. Panel şu şekilde o yüzden su kullanılır. "Kilowattı şuna bölersek şunu buluruz ondan akü değerin min şu olmalı." gıbı açıklamalı bir yanıt arıyorum kı kendi yaptığım işlemlerle karşılaştırayım ve öğreneyim. Doldurma olmasını istemiyorum...

sebebi sürekli farklı bir sonuç çıkması.
hesapların farklı olması bu zamanlar için doğal.
çünkü sistem yeni olduğu için hesaplama konusunda uygun bir standart yok. her firma kendi yaptığı hesabı geçerli kabul ediyor.
ayrıca güneş panellerin verimleri, panel geliş voltajı,kablo kayıpları, invertör verimi, akü dolum süresi vs vs derken formüller daha da esniyor.

önerim: güneş enerjisi sistemi ile uğraşan 3 firmadan 8kwh için malzeme listesi almanız. böylece aşağı yukarı bir fikir edinmiş olursunuz.

Bana tavsiye edilen sistem resmini yükledim buraya. Siz 22 adet akü diyorsunuz burada 4 tane hangisi gerçek ? Bana tek tek panel seçimi vs hepsi lazım.

Sen okuduğunu anlamıyorsun yada dikkatli okumuyorsun.Ben 16 kw göre 24 volt 60 amper aküye göre örnek verdim.Sen aküyü 100 amper kullanırsan adet düşer tabii.Adamlara 8kw demişsin bize 16 kw diyorsun sonra hesap karışınca şaşırıyorsun.

Sen okuduğunu anlamıyorsun yada dikkatli okumuyorsun.Ben 16 kw göre 24 volt 60 amper aküye göre örnek verdim.Sen aküyü 100 amper kullanırsan adet düşer tabii.Adamlara 8kw demişsin bize 16 kw diyorsun sonra hesap karışınca şaşırıyorsun.
Sağlam bir güneş enerji sistemi için 2 gün güneşsiz kalacak gibi akü kapasitesi hesaplanır. Ben bu yüzden işi bilen birisi diyorum. 8 kw lık panel ama güneşsiz gün sayısı 2 gün olabileceği için 16 kw lık akü kullanıyorum.... Okuduğumu anlıyorum merak etmeyin ... Aküde sıkıntı yok zaten onu anladım. Eviriciyi 8000 w a göre hesapladık amper değeri kaç olucak ? Sistem iç enerjisi 24 V oldugu için 8000/ 24 =333.3 Ah mı olması gerek ?

Son düzenleme:
Aynı anda kullanacağınız güç kadar inverter gücü olmalı. Günlük harcamanız akü ve panel ile sağlanacak eğer anlık maksimum gücünüz 8000 w oluyorsa evirici akımı 333.3 ah değil amper olacak.24 voltta 16 kw 16000 / 24 = 666,6 a gerekiyor bunu sağlamak için 2 adet 12 volt 666,6 amper akü ye ihtiyacınız olacak.

Sağlam bir güneş enerji sistemi için 2 gün güneşsiz kalacak gibi akü kapasitesi hesaplanır. Ben bu yüzden işi bilen birisi diyorum. 8 kw lık panel ama güneşsiz gün sayısı 2 gün olabileceği için 16 kw lık akü kullanıyorum.... Okuduğumu anlıyorum merak etmeyin ... Aküde sıkıntı yok zaten onu anladım. Eviriciyi 8000 w a göre hesapladık amper değeri kaç olucak ? Sistem iç enerjisi 24 V oldugu için 8000/ 24 =333.3 Ah mı olması gerek ?

333,3 amper olması gerek.
Ondan arkadaş size 48 volt olsun veya voltu yüksek tut diyor.48 olursa 166 amp olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri