günlük enerji tüketim hesabı

fenerli

Üye
merhaba dostlar sizlerden yardım istediğim konu mesala 9kw bir pompanın günlük enerji tüketimini ve maliyetini pratik olarak nasıl hesaplayabilirim bütün dostlara iyi çalışmalar

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
motorun amperini pensampemetre ile ölç sonra 1,73*amper*volt* güç katsayısı sonuçu bine böl sonuç senin motorun gücüdür bunu çalıştığı saat ile çarp kolay gelsin

Ana sayaciniz hangi tarifeye bagli ( cok terimli vs ). Mesela tek terimli bir tarifedeyseniz 7.5 kw+kayiplar=8 kw olarak kabul edip 188 ile carpabilirsin( Bedas birim fiyat = 188 KW/h) .Bu durumda:
188x8=1.5 YTL bulunur.kolay gelsin

Motora elektrik sayacı takın.Çalıştığı zaman var,çalışmadığı zaman var.

merhaba arkadaşlar
sn elek e katılmakla birlikte müsadesiyle bir ayrıntı eklemek istiyorum
motorlar her zaman tam yükle çalışmayabilecekleri gibi şebekeden etiket değerlerinden başka güç çekebilirler
işletmemizde yaptığımız bir ölçümde 15 kw lık bir motorun 10.2 kw çektiğini ve bunun yüke bağlı olarak değiştiğini ölçmüştük.yani sayaç kesin çözüm.
saygılarımla

merhaba arkadaşlar konuyla biraz ilgisini olduğunu düşünüyorum. bir makinada güç, kw belli, akım belli kvA YI NASIL BULABİLİRİM. SAYGILARIMLA

Sayın malkoçerkan

Aşağıda yazdığım formüller sonucu, sanırım cevabı kendiniz bulacaksınız. (3 fazlı motorlar içindir) , 1 fazlı motorlar için 1.73 değerini dahil etmeyiniz.

P = 1.73 * U * I * cos(fi) ( Aktif Güç, birimi: KW )

Q = 1.73 * U * I * sin(fi) ( Reaktif Güç, birimi: KVAR )

S = 1.73 * U * I ( Görünür Güç, birimi: KVA )

Roboelektronik arkadasin ozetledigi formuller ustune bunu soylemek yanlis ama sirf pratiklik olsun diye KW degerini cos fi degerine bolebilirsin...Daha da pratigi genel kabul olan 0.8 degerine bolebilirsin...Mesela 80 KW lik bir motor 80/0.8=100 KVA lik trafoya denk gelir gibi kaba bir hesap yapilabilir...saygilar

cevabınız için çok teşekkürler. yanlız bir sorum daha var. doğru akım motorlarındada 1.73 değeri kullanılmayacakmı. teşekkürler.

hayir dogru akimda 1.73 kullanilmaz...1.73=karekok3 ten geliyor...o da uc fazli sistemlerin bir sabitesi....

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri