Günlük elektrik tüketimi hesabım doğru mu? Boşta olan trafo aktif yazarmı ?

merhabalar. çalıştığım işyerinde 2trafo var biri1000kw diyeri1250kw lık şu anda işyeri kapalı işletme büyük bir otel.ben 1250kwlık trafoyu kapattım şuanda 1000kwlık devrede.günlük değerleri alıyorum çok şükür cezaya sokmadım.geçenlerde değerlere bir baktım kapastif%22 falan takip ettim kontaktörün bacakları yapışmış devamlı kap.yazıyo kontaktörü değiştim düzeldi şükür.soruma gelince bana dedilerki günlük ne kadar elektrik harcamışız çıkarırmısınız.bende şöyle çıkardım doğrumudur.şimdi dünki aktifle bügünkü aktifi çıkarıyorum 0.410 çıkıyor bunu faturada tedaşın yazdığı 3150 var .bu 0.410 çıkan aktifle çarpıyorum çıkan sonucuda elektrik birim fiyatı 0.316 krş la çarpıyom yaklaşık 400 tl civarında çıkıyor.bu işlem doğrumudur birde şuan boşta olan trafo aktif yazarmı?hepinize saygılar elinizi,dilinizi,bilginizi ALLAHc.c korusur hepimisin yardımçısı olsun

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
şuan kapalı olan trafonuzun beslemesimi kapalı yoksa çıkışındaki şalter mi kapalı
harcadığınız enerji(kw) x elektrik birim fiyatı = harcadığınız enerji ücreti + kdv

merhabalar. çalıştığım işyerinde 2trafo var biri1000kw diyeri1250kw lık şu anda işyeri kapalı işletme büyük bir otel.ben 1250kwlık trafoyu kapattım şuanda 1000kwlık devrede.günlük değerleri alıyorum çok şükür cezaya sokmadım.geçenlerde değerlere bir baktım kapastif%22 falan takip ettim kontaktörün bacakları yapışmış devamlı kap.yazıyo kontaktörü değiştim düzeldi şükür.soruma gelince bana dedilerki günlük ne kadar elektrik harcamışız çıkarırmısınız.bende şöyle çıkardım doğrumudur.şimdi dünki aktifle bügünkü aktifi çıkarıyorum 0.410 çıkıyor bunu faturada tedaşın yazdığı 3150 var .bu 0.410 çıkan aktifle çarpıyorum çıkan sonucuda elektrik birim fiyatı 0.316 krş la çarpıyom yaklaşık 400 tl civarında çıkıyor.bu işlem doğrumudur birde şuan boşta olan trafo aktif yazarmı?hepinize saygılar elinizi,dilinizi,bilginizi ALLAHc.c korusur hepimisin yardımçısı olsun

yaptıgın hesap dogru boşta kalan trafolar malesef

%1,5-%3 arası aktif kaydeder.

şu adreste kontrolkalemi.com üyeleriyle paylaşıma açtığım dosyaya verilerini gir. ister günlük ister saatlik ister aylık takiplerini yap. verileri nasıl gireceğinle ilgili açıklamalar var.

saygılar...

Ekli dosyalar

• elektrik faturası-kompanzasyon takibi, uygun tarife seçimi .xls
    51.5 KB · Görüntüleme: 15
hucrede bulunan kesici kapalı olması 1250 kva trafonun boşta tuketımıne onleyecektır

ekrem.kolu arkadaşımızın dediği gibi eğer trafunuzda enerji varsa elektrik tüketiimi yapar ama beslemesini keserseniz tüketim yapmaz

trofo 2tane ben1250kwlık trofoyu kapattım ama şuan trafoda enerji var çıkışı kapatım.kuplaş şalteri kurdum 1250kwlık hattınada enerji verdim.trofoyu komple kapatırsam jenarötör devreye giriyo.4tane jenarötör var yüke göre devreye giriyorlar

Jeneratörün ayar yükünü değiştirmen faydalı olur, sayacın 1250 nin kayıplarınıda okuyor.

Trafo kayıpları ve mevcut düşük yükleriniz için çözüm küçük bir kompanzasyon modülü ile referansını OG den alıp AG tarafından düzeltme yapmanız. Kesin çözüm budur, uygulama bilgi ve fiyat için elkomsis den Ahmet Bey..

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri