Güneş takip farklı metot

saftilki

Üye
herkese işinde gücünde kolay gele,,,
MALZEMELER
12v mafsal motor
arduino veya nodemcu ikiside var,
2 kanal role
güneş panelleri

gelelim mevzuya,
sabah 7 den sonra 1 saat arayla belli bir süre mafsal motoru geri çekmek suretiyle akşam 7 ye kadar gelip sabah saatine geri dönüp bekleyecek bir kod'a ihtiyacım var
yahut akşam 7 den sonra 1 saat arayla geri gelsede olur
ben silbaştan kod yazamıyorum, yazılmış kodlarda modifiye yapabiliyorum azçok, delay süreleriyle oynar çeker çeviririm gerisini,
yada bu anlattığıma benzer örnek bir ino dosyası bir kaynak varsa oda olur uğraşırım artık
köy evine hazırlık yapıyorum

Öncelikle sistemi bilmeden kod olarak yardımcı olmak zor.

Yakın zamanda böyle bir düzeneği ben de kurmak istiyordum. Arduino yerini esp8266'lardan biri ile yapmak istedim. Çünkü güneş takip sistemini güneş ışınlarına göre değil de, hangi günün hangi saatinde hangi konumda olduğunun hesaplama ile bulunması, dolaysıyla da gerçek zaman saatine de ihtiyaç duyacak bir sistem ile yapmayı düşündüm. Böylece esp8266 ile etrafta varsa internet bağlantısı ile arada zaman bilgisi alınması, yoksa da rtc (gerçek zaman saati) ile zamanın tutulması gerekiyor. Hem doğudan batıya hem de kuzeyden güney doğru hareket ettirecek iki mekanizma ve motor sistemi gerekiyor.
Ben, ilgili zamana göre olması gereken konumu hesapladıktan sonra her iki tarafta mekanizma ile dönecek birer potansiyometre koyup orta uçtan değerini okutacaktım. Mesela 120k bir potansiyometre için 12 saate bölersek 10k saat başı dolaysıyla sabah altıda 0k da ya da 1k dan küçük değerde olacak şekilde doğu-batı yönündeki motor çalıştırılır (akşamdan konumlanmamışsa, aksi halde güneşin 6 da doğduğunu kabul edersek bir sonraki saat hareket edecek). Saat 7 olunca 9-11k arası olacak şekilde aynı yönde motor hareket ettirilir. Sabah 6 konumuna akşam hava karardıktan sonra akşam konumdan 10-15 dakika sonra sabah konumuna hareketlendirmek sabah enerji olmama durumu için önemlidir! Şarj yeterli değilse ve biterse sabah konumuna yönelmeyen panel sonraki gün de şarj edemeyecektir. Bu kaydırma işlemleri ne kadar aralıklarla yapılacaksa yazılımdan ayarlanabilir. Potansiyometre direncini okumak yerine üzerinden geçen gerilim de bir gerilim bölücü gibi okunabilir. Ya da bir enkoder ile panel açısı okunarak motorlar çalıştırılır ya da durdurulur. Aynı şekilde mevsimlere göre de paneli en dik konuma getirecek kuzey-güney motoru da o konuma getirecektir. Bu işlem de bir kaç gün aralıklarla yapılması yeterlidir. Böylece panelden daha önce hesaplayanlara göre yüzde 35 gibi bir fazlalık verim elde edilebilir. Bu fikri forumda ilk dillendirdiğimde sisteme bir panel daha ilave etmenin daha az maliyetli olacağı kanısına vardım. Halen 195 wh iki adet panelim var. Çok sayıda panel varsa ve toplu olarak hareket ettirebilecek bir mekanizma ile maliyeti kurtarabilir.

bu videodaki kodları modifiye etmeye başladım, 2 roleye düşürüp devam edecem , rtc saat modülü aldığımda devam edecem artık modifiye işine çünkü bi sorun daha var, 2. role akşam finişte sabah için geri çekecek ve ters akım vererek sabahki konuma geri getirecek amma tamda burda sorun başlıyor, tam konuma geldiğinde roleyi bırakması gerek, onuda artık muhtemelen sistemi kurduğumda yerinde kalibrasyon yapabilirim, misal; 2. role ters akımla kaç saniyede 07:00 a kadar ulaşır ona bakılacak, sadece onunla bitmiyor, 1. rolenin saat başı kaç saniye çalışacağı da önemli, örn; 1500 m/s de mafsal ne kadar yol alıyor bakılacak,
sistemin yanında saati tuş kombinasyonu ile 59 dk ileri sararımda yanımda laptop da olacak mecbur, çünkü delay sürelerinede ayar çekmem gerekecek kalibrasyonu oturtmak için,
önce minyatür örneğini yapma niyetim vardı dükkanda, ama o iş öyle basit olmayacak

Süre ile değil enkoder ya da aynı mantıktaki potansiyometre ile yapmak daha kolay olur kanaatindeyim.

! (DEĞİL) Operatörü:​

Değişkenin değerini terslemek için kullanılır. Eğer değer TRUE (doğru) ise FALSE (yanlış) , eğer değer FALSE (yanlış) ise TRUE (doğru) değer döndürür. Ünlem “!” karakteri ile belirtilir.

Örnek olarak Arduino 4 nolu dijital pinine bağlı butona basınca 5 numaralı pindeki ledi söndüren, bırakınca ise 5 numaralı pindeki ledi yakan uygulamamızın kodlarını yazalım:

Arduino

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
void setup() {
pinMode(4, INPUT); // 4 numaralı dijital pin giriş
pinMode(5, OUTPUT); // 5 numaralı dijital pin çıkış
}

void loop() {
bool buton = digitalRead(4); // 4 numaralı girişi oku ve buton değişkenine aktar
if (!buton) { // BURAYA DİKKAT (BAŞTAKİ ÜNLEM İŞARETİ) eğer butona basılı değilse
digitalWrite(5, HIGH); // 5 numaralı dijital çıkışı 1 yap
} else { // eğer butona basılı ise
digitalWrite(5, LOW); // 5 numaralı dijital çıkışı 0 yap
}
}

bu yukarıdaki örnek kodu LDR li bir devre kurduğunuzda ek bir ldr 'de servo motor için kurup akşam güneş kaybolduğunda çıkışını bir yaptığında servo motoru ilk konumuna gelecek şekilde kodlarsanız işinizi görür..

sağolasın aga, bana iyi bir uğraş çıktı :)
2 hafta kadar arduinonun işi var o bitince bakıcam,

saat yönünde 9--11--1--3--5 konumlarına 5 adet ldr den değer okuyarak role sürmek daya kolay olacak gibi, mafsal motordan vazgeçemem gerekiyor gibi geliyor, triger tipi dişli kayış kasnak daha mantıklı, misal saat 11 konumundaki ldr gün ışığı alıyorsa o konuma gelene dek roleyi çeker, güneş ilerledikçe ileri yürümesini sağlayacak kod yazabilirmisin?
elimde yeterli sayıda ldr ve role var, yoksa mafsal motorla ters akım düz akım buton svich vs çok uğraştırır, tek yön ağır devirle iş biter,

Son düzenleme:
Güneşi takip etmek işi hareketli uydu çanak antenleri ile de yapılabilir. Böyle bir anten kaidesini incelerseniz aslında çok basit sistemler. Mekaniğe anten yerine güneş panelini bağlayıp, uydu pozisyonerini de uydu alıcısı yerine arduino ve bir adet röle üzerinden kontrol ederseniz, basit ve ucuz bir takip sisteminiz olabilir. Uydu işleri için turkeyforum size yardımcı olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri