Güneş Pilleri ile Motor Çalıştırma (Sorudur.)

danasote

Üye
Merhaba arkadaşlar,

elimde 200w 24 v dc ile çalışan bir motor var. Bu motoru güneş enerjisi ile çalıştırmak istiyorum. Biraz araştırma yaptım fakat nasıl bir güneş pili seçmem gerekiyor tam kestiremedim. Farklı voltaj değerlerinde güneş pilleri mevcut. 18 v 12 v gibi.
Güneş pili üzerinde 18 v 6.66 A diyor. Bu amper değeri 24v bir aküyü yada 12 volt aküyü şarj etmek için uygunmudur?

Son olarak arada voltaj regülatör devresinden de bahsetmişler. Hangi amper değerlerinde olmalı bu devre?
Aslında tam olarak bu uygulama
dan faydalanabilmem için hangi ekipmanlara ve hangi değerlerde ekipmanlara( voltaj değeri , güç değeri ,akım değeri gibi) ihtiyacım vardır?
Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olacağım.

Herkese çalışmalarında başarılar ve esenlikler dilerim.

Saygılarımla

motoru ne zaman ne kadar çalışacak buna göre akü seçmen gerekir ama ban sana bir örnek verim.
motor gücü 200.Wat
Gerilim: 24.volt
Akım. : 8.4. amper ( W/V=I . 200 / 24 = 8.4 )
Güneş paneli = 24.v 100.Wat 2.adet Parelel bağlanacak.
Akü şarz regületörü= 24 volt 10. Amper
Akü 12.volt 55.Amper 2 adet seri bağlanacak. 24 volt olacak.
bu güçdeki güneş enerji paneli 5 saat güneş aldığında 200 wat motoru yaklaşık 4 saat çalıştırabilir.

Son düzenleme:
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürederim sayın ahnur.
Bir konu hakkında daha bilgi almak istiyorum sizden. Burada belirtmiş olduğunuz zaman ölçümünü hesaplamamıza yarayan formülasyon nasıldır? Yani böyle bir sistemde 5 saatlik bir şarjı durumunun sistemi 4 saat kadar besleyebileceğini hesaplayabilmemiz için bir ampirik formül varmıdır?

Forum istatistikleri

Konular
127,962
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri