Güneş panelini Termosifona bağlamak

Hanif89

Üye
Yanındaki sigortasına bağlı bir termosifon var. Bu sigortanın şalterine basılarak termosifon çalışıyor.Küçük bir güneş panelini doğrudan termosifona bağlamak mümkün müdür?
Üretilen elektriğin suyu sürekli ısıtması için mesela
Şimdiden teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yanındaki sigortasına bağlı bir termosifon var. Bu sigortanın şalterine basılarak termosifon çalışıyor.Küçük bir güneş panelini doğrudan termosifona bağlamak mümkün müdür?
Üretilen elektriğin suyu sürekli ısıtması için mesela
Şimdiden teşekkür ederim.
Güneş enerjisi ile su ısıtma sistemleri daha uygun olur bu iş için termesifon veya ani su ısıtıcılarını güneş paneliyle kullanmak için yüksek maliyet gerekir https://www.google.com/search?q=gün...UPyqQKHdcSBuYQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1366&bih=625

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Eksik olmayınız.
günısılar var ama çok pahalı. Benim isteğim elektriği sürekli termosifona vererek suyu ısıtmasıydı. ısıtma müddeti benim için mühim değil. İsterse 5-6 saatte ısıtsın. Bu mümkün değil mi yoksa maliyeti günısıdan daha mı fazla olur.

Maliyeti yine de yuksek yada eşit gelebilir.

Isıtmak istediğiniz suyun hacmi nedir?

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Eksik olmayınız.
günısılar var ama çok pahalı. Benim isteğim elektriği sürekli termosifona vererek suyu ısıtmasıydı. ısıtma müddeti benim için mühim değil. İsterse 5-6 saatte ısıtsın. Bu mümkün değil mi yoksa maliyeti günısıdan daha mı fazla olur.
Teorik olarak ısıl paneller daha verimli ve ucuz olacaktır.
Isıl paneller metre kare başına 1000W/h ve üzeri gibi enerji toplayabilirken, elektrikli panellerde metre kare başına elde edilebilecek verim takribi 240W/h civarıdır.
Her bir sistemin kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.
Isıl panellerde ısının taşınabilmesi ve taşınma esnasındaki ısıl kayıplar söz konusu iken elektrikli panellerde ise dönüştürme (İnverting) kayıpları bulunmaktadır.
Bir diğer husus ise sisteme uygunluk konusudur.
Mevcut termisifon elektrikli ise, ısıl paneller kullanımı için haricen SERPANTİN gerektirmektedir. Bu da termosifonun modifiyesi anlamına gelecektir ki, genel bir tahmin yürütülemez.
Ancak mevcut ısıtma sistemi rezistanslı ise, bu sefer de rezistans gücü engel teşkil edecektir. Örneğin 2000W rezistans gücü olan bir termisifiona 2 adet 1 er metre kare güneş paneli bağlayıp çalıştıramazsınız. Panellerden çekilecek güç fazla olacağından dolayı panellerin arızalanması sözkonusu olabilecektir.
İdeal olan kullanım ve koşulları.
Mevcut rezistansa ilave düşük güçte örneğin 400W lık bir rezistans bağlanabilirse iki adet güneş paneli ile en kötü koşulda 5-8 saat gibi sürede suyun ısıtılabilmesi mümkündür. Bu durumda 2 metre kare güneş paneli kullanılmalıdır.
1 metre karelik bir güneş paneli kullanılmak istendiğinde güç düşeceği için ısıtma süresi iki kat uzayacaktır.
Bu hesaplar için @serkan_48 e iki adet değer vererek hesaplama rica edebiliriz.
Termosifon hacmi 200 litre olsun.
Güneş panel tercihi 1 adet istenirse takribi 200W rezistans gücü ile süresi...
2 adet panel tercih edilirse 400W gibi bir ısıtma gücü ile süre hesaplanabilir.
Takribi kullanım sıcaklığı 45'C olup, suyun kendi sıcaklığı 20'C alınabilir.
NOT:
İnverter verimi %60 alınabilir. Daha yüksek verimli inverterler haliyle daha pahalıdır.

200 litre suyu 20 C dereceden 45 C dereceye çıkarmak için 1 saatte 5.81 kW güç gerekmektedir.

Bu suyu 5 saatte ısıtmayı düşünürseniz ( kışın güneşlemne az olacaktır ) verimi %100 alırsak en az 1.16 kW lık güneş enerjisi panel parkı kurmanız gerekir.

Yukarıda da söylediğim gibi çok pahalı gelecektir.

Üstadlara teşekkür ederim. Elektrikle ısıtmaya devam demek ki :)
Su kaç litre tam bilmiyorum. 20-30 diye tahmin ediyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri