Güneş panelini otomatik döndürme sistemi

nnur

Üye
Güneş panelini otomatik döndürmek için şöyle bir devre hazırlanmış. Bu veya benzeri bir devre kullanan varsa deneyimlerini rica ediyorum. Motor olarak piyasada bulabieceğimiz hangi motorları tavsşye edersiniz?

Cevaplar mantıklı ama asıl sorulması gereken ne kadarlık bir paneli döndüreceksiniz ? büyük güçlerdeki paneli döndürmek için rüzgara dayanıklı iyi bir mekanik aksam ve güçlü bir motor kullanılmalı. Eğer panel 5 - 10 watt ise bu tip küçük motor iş görür.

Asıl soru panel boyutunuz nedir?

Cevaplar mantıklı ama asıl sorulması gereken ne kadarlık bir paneli döndüreceksiniz ? büyük güçlerdeki paneli döndürmek için rüzgara dayanıklı iyi bir mekanik aksam ve güçlü bir motor kullanılmalı. Eğer panel 5 - 10 watt ise bu tip küçük motor iş görür.

Asıl soru panel boyutunuz nedir?
Yaklaşık 1mx2m boyutlarında 100 -150 wlık bir panel kullanmak istiyorum.

Şuradaki motor işimi görür umarım. Panelin ağırlığı mekanik sistemde kaybolacağı için düşük bir döndürme gücü yeter sanırım.
http://robotus.net/robot-malzemeleri/titan-5-rpm-dc-motor-37mm-cap/

YasliUzman'in onerdigi videolardaki gibi motorlar kullanmanizi oneririm. Sizin onerdiginiz motorlar bir kac kg yuku hareket ettirebilir ancak sizin dusundugunuz panel 30 kg civarindadir. Bu agirliktaki bir paneli dondurmeye yetmeyecegini dusunuyorum.

Ben daha onceleri hareket sistemli uydu antenleri montaji yaptim. 120 veya 150 cm capli antwnleri hareketlendirmek icin motor kollari kullaniyorduk. Sizede tavsiyem buyle bir motor kullanmanizdir.

YZDhHJuUxakVEuaRVp5I6vGyuSRyD7sIyRbdTrlSfcsp04bxZQ.jpg

Son düzenleme:
Merhaba.Ben de tam sn.Serkan_48'in bahsedebildiği bir çözümü,yani uydu (çanak) anten otomatik yönlendirme sistemlerini verilmemiş örnek olarak verilmemiş olsaydı verecektim.Ama sn.Serkan_48 bu konudan ve tecrübelerinden ayrıca bahsetmiş.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri