Güneş panelinden elektrikli bisikleti beslemek istiyorum

Merhabalar.

Benim bir elektrikli bisikletim var. Bir dolum şarjla yaklaşık 45km. yol gidebiliyor. Ben bunu güneş enerjisini kullanarak arttırmak istiyorum.

Bisikletimin ön sepetine koyacağım güneş paneliyle başka bir aküyü şarj etmek istiyorum. O aküden de bisikletin aküsüne aktarım yapmayı planlıyorum.

Bunu nasıl yapabileceğim konusunda bazı soru işaretlerim var.

Bisikletin aküsü 60V 12 A. Benim kullanacağım diğer akünün değerlerinin de aynı mı olması gerekiyor?

Diğer akü güneş panelinden beslenirken, aynı zamanda bisikletin aküsünü de besleyebilir mi?

Selamlar.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sn türkmen;
Fikir itibariyle güzel düşünmüşsünüz. Yedek aküyü şarjda bırakıp kullnılan akü bittiği zaman kullanmanız daha akılcıl olur diye düşünüyorum. Akünüzün voltajında oynama yapamazsınız 60 voltsa 2. aküde 60 volt olmak zorunda fakat 12 amper olmazda 15 amper olur bu şekilde de kullanılabilir. Fakat bir problemimiz var panel voltajları arasında 60 volt bildiğim kadarıyla bulunmamakta. Birden fazla paneli birbirine seri bağlanarak voltaj artırılma yoluna gidilebilir fakat bununla doğru orantılı olarak panelin kapladığı alan artacaktır. Ben bu voltaj ve akım koşullarını sağlayabilecek paneli bisikletinizde sizi rahatsız etmeden tasınabilir şekilde monte edilebileceğini pek sanmıyorum.

Merhabalar.

Şöyle yapılamaz mı acaba;

standart güneş paneli çıkışı:12V ise, katlama devresi ile -doğru bir kullanım oldu mu?- 60V'a dönüştürüp daha düşük bir amper değeriyle şarj etmek.

Merhabalar.

Benim bir elektrikli bisikletim var. Bir dolum şarjla yaklaşık 45km. yol gidebiliyor. Ben bunu güneş enerjisini kullanarak arttırmak istiyorum.

Bisikletimin ön sepetine koyacağım güneş paneliyle başka bir aküyü şarj etmek istiyorum. O aküden de bisikletin aküsüne aktarım yapmayı planlıyorum.

Bunu nasıl yapabileceğim konusunda bazı soru işaretlerim var.

Bisikletin aküsü 60V 12 A. Benim kullanacağım diğer akünün değerlerinin de aynı mı olması gerekiyor?

Diğer akü güneş panelinden beslenirken, aynı zamanda bisikletin aküsünü de besleyebilir mi?

Selamlar.

sayın türkmen o 12 v 60 amper olmasın yalnış görmüş olmayasın?
;)

bisikletın akusunu şajz etmek için enaz 4-5 metrekare solar panele ihtıyacınız olabılır solar paneller sarf edılen akimi karşılıyacak guçte dedığın gıbı kuçuk ebatta yok sanırım ebat buyuyecek buda senın yolda bisikletı kullanmana engel olacak yanından bır otobus kamyon geçtığınde yoldan dışarı atacak kadar aurodinamık yuk ıle karşilaşirsın kı buna sen kullanmaya kalksan karayolları trafık ızın vermez:)

bu konuda güneş paneli , şarj regülatörü ve akü gerekmektedir. Örneğin bizim gördüğümüz Ekobis Maxi modelinde akü değerleri 48V, 20Ah iken bu değerlerin M****** markalı elektrikli bisiklette 12V, 12Ah ve J*** markalı elektrikli bisiklette ise 36V, 12Ah olduğunu gördük. bu sistem için uygun ürün sağlayabiliriz.

Saygılarımla

60 V akü olduğuna eminmisin? bizdeki elektrikli bisiklet 12 v 12 ah 2 akü bağlı. sanırım bunlar paralel bağlı. bizim bisiklete güneş paneli ile şarj yapılabiliyor sorun olmadan. ama o kadar güneşi bulmak işte sorun orada. güneşi direk almadığı zaman panellerde voltaj bekleme. benim düştüğüm hataya düşersin... güneşi direk görmesi lazım.

sn türkmen;
Fikir itibariyle güzel düşünmüşsünüz. Yedek aküyü şarjda bırakıp kullnılan akü bittiği zaman kullanmanız daha akılcıl olur diye düşünüyorum. Akünüzün voltajında oynama yapamazsınız 60 voltsa 2. aküde 60 volt olmak zorunda fakat 12 amper olmazda 15 amper olur bu şekilde de kullanılabilir. Fakat bir problemimiz var panel voltajları arasında 60 volt bildiğim kadarıyla bulunmamakta. Birden fazla paneli birbirine seri bağlanarak voltaj artırılma yoluna gidilebilir fakat bununla doğru orantılı olarak panelin kapladığı alan artacaktır. Ben bu voltaj ve akım koşullarını sağlayabilecek paneli bisikletinizde sizi rahatsız etmeden tasınabilir şekilde monte edilebileceğini pek sanmıyorum.

Öncelikle akünüzün değerini yanlış okuduğunuzu düşünüyorum 12v 60 A olarak kabul ediyorum buna istinaden bisikletinizin üzerine tente şeklinde güneş paneli bağlıyabilirsiniz 150 W paneller tahmini 8A civarı şarj edebiliyor max 150 w panel veya 100w seçim size kalmış evatına göre 1 adet şarj kontrol cihazı ile akülerinize direkt olarak bağlıyabilirsiniz. Misal 45 dk değil kaba taslak hiç durmadan belkide 2 saatin üzerinde yol alabilirsiniz +/-

evet olur...örnrkleri var internette...

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri