Güneş paneli voltaj düşürmek

murattikir

Üye
merhabalar

3x270 watt panelim var. 3 x 33v= 99v akım alıyorum. 8amper alıyorum
mppt şarj kontrol cihazim maximum voltajım 90 volt destekliyor. . minimum 10 volt düşürmem lazım panellerden. bunun için ne yapabilirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
mppt şarj control olduğu için paralel bağlamak istemiyorum. sabah 6-7 gibi hava aydınlıkten ( güneş görmesede) bile amper basmasını istiyorum. başka alternatif cözüm yokmudur. dirençler vs 10 volt düşüremezmiyiz.

15 adet diyodu seri bağlarsanız (birinin anado diğerinin katoduna gelecek şekilde.) diyotların üzerine yaklaşık 10 volt düşecektir. Geriye kalan voltaj da sisteme uygulanır. Yalnız diyotlarınız 8 amper çektiğinize göre 8 ampere dayanıklı olmalıdır.

15 adet diyodu seri bağlarsanız (birinin anado diğerinin katoduna gelecek şekilde.) diyotların üzerine yaklaşık 10 volt düşecektir. Geriye kalan voltaj da sisteme uygulanır. Yalnız diyotlarınız 8 amper çektiğinize göre 8 ampere dayanıklı olmalıdır.
33v maks. Güç voltajı. Voc voltajı yaklaşık 40 v. 120-90=30v
Sizin hesaba göre yaklaşık 45 tane seri diyot gerekiyor

bu kadar uğraşmasak :) ben elektronikci değilim. böyle bir şey alsam ihtiyacımı karşılar mi . amper sorunu yaşarmıyım.
ScreenHunter 259.jpg

Şarj kontrol cihazınız nedir marka model resim etiket paylaşırmısınız?

Eklediğiniz cihazla bu iş olmaz.

Merhaba. Akü kutup başı voltajı max. 35 volt olarak belirtilmiştir, 3 seri aküyle akü şarjında bu volt değerinin üstüne çıkılır, 35 volt değeri çok rahat geçilir. En düşük voltajlarda bu reg,'ün kesme (disconnect) değerlerinden ve aşırı şarj koruma değerlerinde sadece bir veya iki adet seri aküyü desteklediği, 3 seri aküye aşırı şarj koruması (overcharge protection) desteğini veremediği çok açıktır. En başta sadece 12 volt/24 volt şeklinde sadece 2 seçenekli solar panel bağlantısı şeklinde opsiyonel desteği bulunduğu görülüyor, bu yüzden bu MPPT ile sadece 12/24 volt bağlantı desteğiyle; 12/24/36/48 volt desteği olan başka bir MPPT ile 3 akü veya 4 aküyü ancak o zaman bağlarsınız, bu MPPT'iin kendi etiketi ile bu mümkün değildir, sn. kesmez'in de açıkça belirttiği şekildedir. Ya 4. bir aküyü satın alıp 2, 2 paralel/ seri olarak veya bir aküyü hiç kullanmadan 2 adet seri aküyle (24 volt) olarak bu panellerle reg. ancak bu şekilde kullanırsınız. Bu MPPT'li reg. ün 36/48 volt DC'ilk elektrik sistemli 3 veya 4 akü seri olarak solar panel bağlantısıyla bağlanabilme desteği ise bulunmuyor, etiketteki sayısal değerleri bize bunu çok net gösteriyor.

MPPT'nin üst giriş voltajı 90 volt olarak verilmişse de 3 seri aküyü değil en fazla 2 seri aküyü akü şarjıyla ve aşırı voltaj korumasıyla destekliyor, siz panel voltajı olan 99 voltu 90'a kadar indirip verseniz bile bu MPPT 3 seri aküyü şarj edemeyecek veya en başta 3 adet seri akünüz bu MPPT reg.'e bağlandığında, onları tanıyıp akü şarj akımı olarak devamlı kendi hafızasına alamayacaktır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
yanlış anlaşıldım herhalde 4 adet akü var. aküden bahsetmemiştim.
2 parelel 2 seri akü var. toplam 24volt alıyorum. 2x60ah + 2x60ah akü var. : toplam 24 volt 120 ah akü bağlantım var.

3 adet 270watt panel var.
bu şekilde çözebildim sorunu. kartonla 1 panelin yarısını kapattım. şarj ediyorum sıkıntı yok.
WhatsApp Image 2020-07-28 at 16.28.58.jpeg

WhatsApp Image 2020-07-28 at 15.05.22.jpeg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri