Güneş paneli ile akü şarjı

merhaba 165 amper 12 volt oto aküsünü kaç watt panel ile şarj edebilirim ? bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
merhaba 165 amper 12 volt oto aküsünü kaç watt panel ile şarj edebilirim ? bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.
2 adet 165w paneli paralel bağlayarak şarj edebilirsiniz. Hatta kışın güneşi çok almayacak bir yere koyulacaksa panal sayısı 3e çıkarılabilir.

%10 kuralı her zaman geçerlidir.

Arada, şarjı kurşun aküye göre sağlayabilecek şarj kontrol cihazını unutmamak lazım.

200 wattlık panel gerekiyor.
16.5 amper x 12 volt = 198 watt

12 volt için 18 volt gibi, 24 volt sistem içinse 31-32 volt gibi bir gerilime ihtiyaç vardır. Unutmamak lazım ki güneş hep aynı şiddette ışımıyor, günün farklı saatlerinde daha düşük voltları sağlayabiliyor. O yüzden sistem voltajından epeyce bir yüksek olması çok normaldır. Solar şarj cihazı o voltajı akü voltajına uygun hale getirecektir. Bir de akü kapasitesinin onda biri amper ile şarj edebileceğinizi hesaba katınız. Amperin bu değerin üzerinde olması çok işinize yaramayacaktır. Panel kapasitesi toplam akü kapasitesinin yüzde onunun bir miktar (%30 gibi) üzerinde olması yeterlidir.

Kış aylarında 3-4 saatte, yaz aylarında 5-6 saatte kaç amper şarj edilebileceğine göre panel ve akü seçilmelidir. Aslında bundan önce, kaç amper kaç watt güce ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Toplam ihtiyaç 50 amper (600watt) ise 100 Ah (1200watt) akü seçilmelidir. Çünkü akünün hiç bir zaman yüzde yüz şarj olabilmesi için gerekli güneşlenme süresi olmayacak, doldukça şarj akımı azalacaktır. Hiç kullanılmasa ancak bir kaç günde tam doluluk sağlanabilir. Bir de yüzde ellilerin kırkların altına deşarj edilmemelidir. Bu sebeplerle kurşun tabanlı akü yerine lifepo4 aküler hem gelen akımın hepsini depolayabilmeleri açisından, hem de yazılı kapasitelerinin yüzde doksanını kullanabildiğinden 100Ah kurşun jel akü yerine teorik olarak az görünse de 60Ah LiFePO4 akü pratik olarak çok daha fazla güç saklayabilmektir.

Son düzenleme:
ilgilenen tum arkadaslara arkadaşlara çok teşekkür ederim..evimin tamamını kendim 12 volt olarak yaptım 4 adet 165 amper ve 1 adet 60 amper akü taktım..yani toplamda 720 amper akü var Panel de şimdilik 2 adet 190 watt monoton kristal. ..şarj kontrol cihazı da 50 amper ...günlerdir evin tamamı ve bahçe aydınlatmaları 24 saat yanmaktadir..şu An için hiç bir sıkıntı yaşamadım. .fakat Panel sayısının az olduğunu biliyorum şu An 2 Panel güneşi tam karşısına alınca 21 amper veriyor...ü konu hakkinda fazla bir bilgim yok....pirizlerde tofaş oto gurubunun cakmakliklari var..lattop arac sarj adaptoru ile sorunsuz sekilde bilgisayar felan calistirabiliyorum....şimdi 3 adet daha 190 watt Panel takmayı düşünüyorum. .yani toplamda 5 adet 190 watt mono kristal Panel olacak....sizlere soracağım şarj kontrol cihazı 50 amper yeterli olurmu yoksa onuda degistirmelomiyim...şimdiden tesekkur eder saygilar sunarım. ...
20200229_190453.jpg
20200229_190356.jpg
IMG-20191231-WA0003.jpg
20200223_145833.jpg
IMG-20200215-WA0001.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Değiştirmene gerek yok aynısından bir tane daha al paralelle.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri