Güneş paneli hesaplamaları

Pamuk99

Üye
Arkadaşlar merhaba benim 4 tane güneş panelim var her biri 265 w , 31 v , 8.71A İnvertörümde 5 kw ben bu panelleri iki tane seri olarak sonra diğerinide aynı şekilde yapıp çıkış aldım anlamadığım şey panellerin gücü yani watı seride mi artıyor paraleldemi yada ben bu bağlantıdan nasıl bi çıkış alırım veya nasıl bağlamalıyım güneş panelleri hakkında pek bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim.
image.jpg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bağlantı şekliyle normalde güç artmaz. 4 elma 4 elmadır! Tek tek de baksanız ikişerli halde tabaklara da alsanız masadaki elma sayısı değişmez. Mesele sizin tasarladıpınız sistemin volt değeridir. Yani invertör DC48/AC220 ise 48 volt, DC24/AC220 ise 24 volt ya da DC12/AC220 12 volt bir sistem kurmalısınız. Burada önemli olan her üç ana bilelenin de aynı voltajı desteklemesi veya seri paralel bağlantılarla aynı sistem voltajına uygun hale getirilmesidir. Seri ya da paralel bağlamada bu güç değeri değişmez. Yani seri bağlayınca panel voltajları toplanır üretilen akım (amper) ile çarpılır, paralel bağlantıda ise volt sabit kalır akım toplamı ile çarpılır, elde edilen güç (voltxakım) aynı olur.

Sorunuza gelirsek iki panel üzerinden örneklersek, bir panel 265Wh ise iki panel 530Wh saattir.

Bu 5 kW inverterinizin etiketini gorebilir miyiz?

Bu 5 kW inverterinizin etiketini gorebilir miyiz?
Bu şekilde özellikleri

Bağlantı şekliyle normalde güç artmaz. 4 elma 4 elmadır! Tek tek de baksanız ikişerli halde tabaklara da alsanız masadaki elma sayısı değişmez. Mesele sizin tasarladıpınız sistemin volt değeridir. Yani invertör DC48/AC220 ise 48 volt, DC24/AC220 ise 24 volt ya da DC12/AC220 12 volt bir sistem kurmalısınız. Burada önemli olan her üç ana bilelenin de aynı voltajı desteklemesi veya seri paralel bağlantılarla aynı sistem voltajına uygun hale getirilmesidir. Seri ya da paralel bağlamada bu güç değeri değişmez. Yani seri bağlayınca panel voltajları toplanır üretilen akım (amper) ile çarpılır, paralel bağlantıda ise volt sabit kalır akım toplamı ile çarpılır, elde edilen güç (voltxakım) aynı olur.

Sorunuza gelirsek iki panel üzerinden örneklersek, bir panel 265Wh ise iki panel 530Wh saattir.
Teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• C7D7D16B-533C-443D-ACA7-41BEC06861D5.png
    C7D7D16B-533C-443D-ACA7-41BEC06861D5.png
    258.9 KB · Görüntüleme: 26
Moderatör tarafında düzenlendi:
İnverterin özelliklerinde batarya geriliminiz 48 volt olduğu görünüyor. 12 volttan 4 adet aküyü seri bağlayabilirsiniz.

Giriş gerilimi için 60 volt - 115 volt arası demiş. Maksimum 145 volt olduğu yazıyor. Veriler güvenilir midir bilmiyorum ama panelleriniz 31 volt olduğunu yazmışsınız. 4 panelide seri bağlasanız 2 şerli paralelde bağlasanız bu şekilde çalışacağı görülüyor.

31 volt x 4 = 124 volt yapar 145 volt maksimum gerilimi aşmayacaktır.

En mantıklısı iki paneli seri bağlayıp deneyin.

İnverterin özelliklerinde batarya geriliminiz 48 volt olduğu görünüyor. 12 volttan 4 adet aküyü seri bağlayabilirsiniz.

Giriş gerilimi için 60 volt - 115 volt arası demiş. Maksimum 145 volt olduğu yazıyor. Veriler güvenilir midir bilmiyorum ama panelleriniz 31 volt olduğunu yazmışsınız. 4 panelide seri bağlasanız 2 şerli paralelde bağlasanız bu şekilde çalışacağı görülüyor.

31 volt x 4 = 124 volt yapar 145 volt maksimum gerilimi aşmayacaktır.

En mantıklısı iki paneli seri bağlayıp deneyin.
Evet haftosunu denedim bişey değişmedi pek

İlk başta tarif ettiğiniz bağlantı şekli 48 volt sistem için doğrudur. Verim için kabloları kalın ve kısa kullanın.

Bağlantıda 4 paneli seri bağladınız mı? Akü oalrak ne kullandınız? Şarj akımını ve şarj gerilimini takip ettiniz mi?
Baktığımda 10 amper veriyordu 4 panelide seri bağladığım sistemde akülerim elimde 4 tane 60 ah sulu akü vardı onları kullanıyorum seneye 4 tane 100 ah jel akü almayı düşünüyorum.

Baktığımda 10 amper veriyordu 4 panelide seri bağladığım sistemde akülerim elimde 4 tane 60 ah sulu akü vardı onları kullanıyorum seneye 4 tane 100 ah jel akü almayı düşünüyorum.
Sulu aküler bu tür işlerde uygun değildir. Yine de kısa süreli çözüm olabilir. Aküler tam dolu olduğunda gece boyunca (ya da panelden ayırıp) bitinceye, kritik voltaj seviyesine kadar ne kadar güç verebildiklerini ölçebiliyor musunuz?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri