Güneş paneli hücresi verimliliği

dagranz

Üye
Merhaba ben kendim güneş paneli yapmak için hücreler satın alacağım ve bir hücre buldum amperi 4.5Ah sonra başka bir yerden de alacağım voltu 0.5v luk hücreleri seri bağlayarak istediğim bir güneş paneli elde edeceğim ama 4.5Ah hücrenin verimliliği %17 bu ne demek yani kötü bir şey mi hiç bilmiyorum yardım edebilir misiniz ?

bir şey daha ben 36 adet 0.5vluk hücreleri seri bağlayarak 18v elde edeceği ve ardından 4.5Ah hücreyle paralel bağlayarak toplam 18.v 4.5Ah bir güneş paneli elde etmek istiyorum hatam var mı ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Uğraşıp kendiniz yapmak istiyorsanız işlem doğrudur. Hatta youtube'de bu konuda videolar var. Yüzde 17 verim muhtemel polikristal hücre için geçerlidir. Monokristal hücreler yüzde yirmi küsürlerde verim sağlar. Henüz daha yüksek verim de hücre üretilmiyor.

Uğraşıp kendiniz yapmak istiyorsanız işlem doğrudur. Hatta youtube'de bu konuda videolar var. Yüzde 17 verim muhtemel polikristal hücre için geçerlidir. Monokristal hücreler yüzde yirmi küsürlerde verim sağlar. Henüz daha yüksek verim de hücre üretilmiyor.
Bir şey daha sormak istiyorum benim bildiğim kadarıyla eğer aküleri paralel bağlamak gerekirse voltaj değerleri aynı olamlı bu olay güneş panelleri içinde geçerli mi yani ben oluşturduğum 18v a 4.5Ah değerdeki hücreyi takarken o 4.5Ah hücrede 18v olmalı mı

Solar sistem deyince en yaygın iki tür sistem akla gelir. Biri 12 volt sisteme göre 18-21 volt gerilim verebilen paneller, diğeri 24 volt sisteme uygun 28-38 volt gibi gerilim verebilen paneller. Bu bilgiler ışığında sistem kurabilirsiniz. Tek akü kullsnılacaksa 12 voltluk (200 Wh altı) panellerden tercih edilecek, iki adet akü ile 24 volt bir sistem kurulacaksa ya doğrudan 200Wh veya üzeri güç ve 24 voltluk panel seçilir ya da iki adet 12 voltluk panel seri bağlanarak 24 volt elde edilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri