Güneş paneli gereken akü ihtiyacı (Yanlış hesap yapıyorum sanırım)

Merhaba arkadaşlar, umarım iyisinizdir. İyi forumlar dilerim öncelikle.

Ufak bir çantanın içine acil durumlar için ve kamp için bir Güneş paneli sistemi yapayım dedim fakat evdeki hesap çarşıya uymuyor ya da ben hesabı beceremiyorum. Aşağıya günlük kullanmayı planladığım aletleri ve benim hesabımı ekliyorum. Umarım bir yerde hata yapıyorumdur zira benim hesabıma göre büyük bir batarya gerekiyor. Hadi bataryayı halletsem bu sefer de o batarlayaları doldurmak için (İdeal Güneş ışığı ortamı sağlandığında bile) büyük paneller gerekiyor.

Sormak istediğim şu: Kayıplar hariç hesabım doğru mu sizce? Kayıpları hesaplamadan bile portatif olması zor bir sistem ortaya çıkıyor ve bu mantıksız geldi.

Ampuller gerçekten bu kadar çok enerji harcıyor mu?

adc371294b3fca6d547fd81d2f400fca.jpg

Hesabımda hata var mı? Varsa nerede var arkadaşlar. Yardımınızı beklemekteyim, sevgiler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hesabınızda aa ve aaa pillerde hata var. Amperleri sanki yanlış. Aa pik 2 amper uzeri olabilir ama aaa pil 9 amper olamaz. Orda bir hatanız var.

Bu pillerin etiketlerini çekip atarmisiniz?

Hesabınızda aa ve aaa pillerde hata var. Amperleri sanki yanlış. Aa pik 2 amper uzeri olabilir ama aaa pil 9 amper olamaz. Orda bir hatanız var.

Bu pillerin etiketlerini çekip atarmisiniz?
Tanesi 800mAh hocam. 0.8 A yani ama hata var orada o kesin kusura bakmayın.

4 tane 9 Watt 12 Volt ampulü 8 saat yakmam için 12V olan akülerden kaç Amper gerekir sizce?

4x9x8=288 watt
288/12=24Ah akü kapasitesi.

Taşınabilir bir güç kaynağı için 50-60Ah 12V lityum akü tavsiye ederim. Bütçe sorunu varsa 80-100Ah Jel akü.

Panel olarak da kışı ve kapalı havaları saymazsak 12V 205Wh panel yeterli gelecektir.

800 ma den 12 adet pil tam şarjda 16 volt x 0.8 amper= 13.44 watt yapar.

Aku konusunda sizin en çok güç çeken lambalarınız. Bundan dolayı Sayın @rsimsek 'in önerisine katılıyorum.

4x9x8=288 watt
288/12=24Ah akü kapasitesi.

Taşınabilir bir güç kaynağı için 50-60Ah 12V lityum akü tavsiye ederim. Bütçe sorunu varsa 80-100Ah Jel akü.

Panel olarak da kışı ve kapalı havaları saymazsak 12V 205Wh panel yeterli gelecektir.
Hocam bütçe sorunu olmasa da ağırlık büyük bir sorun ve 205W panel dev gibi olacaktır. Taşınabilir derken, gerçekten taşınabilir yapmaya çalışıyorum bir alet çantasına montajını yapıyorum ve handikap olarak paneli de çantanın üstüne koydum. Ampüllerin bu kadar çok elektrik çekmesi beni şaşırttı açıkçası, hesaplama gereği bile duymamıştım ilk başta. Bir de bendeki ampuller 15W hesabı 9W alırım diye düşünüp öyle 9W yaptım. Elimdeki ampuller şu:

20C8A561-4056-44D8-B0A4-3BAD9EEE49AE.jpeg

Şuan 12V14A bir pil kullanıyorum, buna mecburen bir tane daha ekleyeceğim o kesinleşti. Panelim ise 25W muhtemelen o da yetersiz kalacaktır, bir tane daha 25W panel alıp katlanabilir olarak eklemem gerekecek gibi. Ortalama olarak Güneş alan bir yerde olduğumu varsayarsak 50W yeterli olur mu 12V28A akü için acaba?

Taşınabilir dediğim sistemin iyi anlaşılması için fotoğrafları ekliyorum:

B74671C5-C049-4C7F-90FF-404B43B34795.jpeg

840BC16A-2E07-4F40-8CFC-AC4B43EE222A.jpeg

800 ma den 12 adet pil tam şarjda 16 volt x 0.8 amper= 13.44 watt yapar.

Aku konusunda sizin en çok güç çeken lambalarınız. Bundan dolayı Sayın @rsimsek 'in önerisine katılıyorum.
Edit: Pilleri hesaplarken virgül kaydırmayı unutmuşum sanırım, aşırı fazla tüketim olmuş ve dikkatimi de çekmemiş kusura bakmayın hocam tekrar

Merhaba,

Flood yapmak istemedim fakat forumda yeni olduğumdan aynı mesajımda iki kişiye cevap verme olayını bulamadım, bu nedenle kusura bakmayın.

Sayın rsimsek hocamızın önerisi tabi ki güzel fakat bahsettiği şekilde sistem hem çok büyüyor hem de ağırlaşıyor. Önceki mesajımda da belirttiğim gibi, taşınabilir derken tek kişinin taşıyabileceği, bagaja atıp gidebileceği bir sistem yapma gayretindeyim. Açıkçası ampullerin bu kadar güç tüketeceğini (nedense) düşünemedim ilk başta ve hesaplama gereği dahi duymadım. Sisteme 1 adet daha akü ekleyip 12V28A yapacağım bu kesinleşti fakat elimdeki 25W panele, 25W olarak 2. paneli de eklesem ve bunu katlanabilir olarak sisteme uygulasam sizce 50W yeterli gelecek midir? Yukarıdaki mesajda fotoğrafları ekledim ve forum kaynaklarını ziyan etmek istemiyorum ancak görmeniz açısından buraya da ekleyeyim:

(Henüz çalışmasını vs. deniyorum, bir çok düzenleme yapacağım üzerinde)

7F7760CD-B646-48F1-B75E-802DC5E710D8.jpeg

557CA8A5-BABB-40DF-B9E8-050352C5408F.jpeg

18D9C8B5-8276-46CC-8D0A-144EC700B9BA.jpeg

Bu da kullandığım ampuller:

(Elimdeki 15W fakat düşüğünü alırım diye 9W hesapladım)
99EBB911-357A-4EB2-9186-8B0828FB7A18.jpeg

Özetle yapacağım şeyler:
1) 12V14A olan aküye paralel bir tane daha 12V14A ekleyip 12V28A haline getirmek.
2) 25 W Güneş paneli yeterli gelmezse, katlanılabilir olarak 2. bir 25W panel eklemek
3) Aydınlatma konusunda daha verimli ve tüketimi az aydınlatma araştırmak. (Önerileri alabilirim)

Ekli dosyalar

• 77645C0E-4BE4-4D4E-9BB7-CB72E31027F6.jpeg
    77645C0E-4BE4-4D4E-9BB7-CB72E31027F6.jpeg
    386.2 KB · Görüntüleme: 2
Son düzenleme:
12 volt 28 amper aku grubu ile 2 x 25 watt panel birbirini tamamlar. 50 watt panel yaklaşık 3.5 - 4.0 amper ile sarj yapar. 28 amper aku için uygun gelir.

İkinci önemli nokta üretip depoladiginiz enerjiyi olduğunca verimli kullanmak. Bu esnada mesela siz 4 lambayı aynı anda ve hepsini 8 saat kullanmayı hesap etmişsiniz. Bu normal çünkü maksimum hesap edilir ama normal kullanımda 4 değilde 3 lamba ve gece 8 saat değilde 3 yada 5 saat kullanırsanız daha verimli olur.

Daha tasarruflu lamba önerim malesef yok.

Bu tür bir aydınlatma için düşünülen sistem yeterli gelmez. Ya sistem kırpılacak, sadece aciliyeti olan, şarj ve düşük watt aydınlatma gibi, kısımlar kullanılacak ya da boyut mecburen artırılacak. 50Wh bir panelin tüm gün üretimi size günlük gücü verecektir. Tabi hesabı ucu ucuna yapmamak şartıyla. Ortalama 200Wh güç üretebilir. Yaz günlerinde tam dik güneşlenme ile daha yukarılara çıkmak mümkündür.

Bu tür bir aydınlatma için düşünülen sistem yeterli gelmez. Ya sistem kırpılacak, sadece aciliyeti olan, şarj ve düşük watt aydınlatma gibi, kısımlar kullanılacak ya da boyut mecburen artırılacak. 50Wh bir panelin tüm gün üretimi size günlük gücü verecektir. Tabi hesabı ucu ucuna yapmamak şartıyla. Ortalama 200Wh güç üretebilir. Yaz günlerinde tam dik güneşlenme ile daha yukarılara çıkmak mümkündür.
Hocam eğer 50W panel 200Wh üretebiliyorsa, hadi iyi niyetli davranalım 250Wh üretiyor diyelim, 2 adet 12V14Ah akü basit hesapla 336 Wh ediyor. O zaman 50W panele 2 adet 12V14Ah gereksiz olacaktır yanlış mıyım? Özellikle kış aylarında vs. dolduramadığım pilleri taşımış olacağım gibi görünüyor.

Tüketimi optimize edip, paneli 50W’a çıkarıp 12V7Ah akü eklemek biraz daha akılcı olacak sanki, yanlış mıyım?

Ampulleri 2’ye düşürürsem yukarıdaki tablo dahil maksimum kullanımda 168Whr gibi bir şey yapıyor. Panelin 200Wh üreteceğini düşünürsek toplamda olan 12V21A aküler de 250Wh yapmış oluyor zaten.

Özetle en mantıklısı:
1) 25W panel ekle (Toplam 50W panel)
2) 12V7Ah Pil ekle (Toplam 12V21A)
3) Ampül sayısını 4’ten 2’ye indir. (Bunu 2 tane 9V yerine 3 tane 6V kullanarak çözmeyi düşünüyorum)

Son soru olarak: Inverter’a ihtiyacım yok ama sadece sistemde 1 tane idarelik bulunsun diye düşünüyorum, piyasadaki ucuz (tabiri caizse) dandik inverterlerin verimliliği tahminen % kaçtır? Dediğim gibi muhtemelen zaten kullanılmayacak ancak bulunsun istiyorum, boştayken kapalı durur.
12 volt 28 amper aku grubu ile 2 x 25 watt panel birbirini tamamlar. 50 watt panel yaklaşık 3.5 - 4.0 amper ile sarj yapar. 28 amper aku için uygun gelir.

İkinci önemli nokta üretip depoladiginiz enerjiyi olduğunca verimli kullanmak. Bu esnada mesela siz 4 lambayı aynı anda ve hepsini 8 saat kullanmayı hesap etmişsiniz. Bu normal çünkü maksimum hesap edilir ama normal kullanımda 4 değilde 3 lamba ve gece 8 saat değilde 3 yada 5 saat kullanırsanız daha verimli olur.

Daha tasarruflu lamba önerim malesef yok.
Yorumunuz için teşekkürler hocam, dediğiniz şekilde düşünüyorum ben de.

Aku kapasitesini düşürüp panel kapasitesini arttırmak mantikli değil.

50 watt panel tam guneslenmede 4 amper verebilir. Bu aşağı yukarı bir değer. Ama bu sefer akü kapasitesini düşürdüğünüzde o akünün maksimum sarj akımının üzerine çıkmış olacaksınız. Bence paneli ve akuyu uyumlu gitmeniz gerekli.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri