(Güneş paneli)Arkadaşlar bir bakın işin içinden çıkamıyorum

Areslitee

Üye
Arkadaşlar 1 ad. 3kw tam sinüs inverter,2x175w ve 2x180w olmak üzere 4 panel ve 60A mppt charge controller 2 adette (yeni)100 A jel aküm var.sistemi oturtamadım malesef.paneller 2 şerli seri bağlı.2 tanesini mppt charge controllera 2 tanesinide inverterın panel girişine taktım(bu arada Şebeke elektirğim var)charge controllerdan (2x180w) 70 v geliyor inverter de 36 v basıyor.buna karşın güneşsiz havalarda 300-400w lık çekimi karşılıyamıyorum.direk şebekeye geçiyor..hem inverterda hem mppt de şarj basma en düşük 22 volta üst sınır voltajıda 28 v ayarladım.sorum sorunum ne olabilir arkadaşlar.saygılar.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İnverterin çalışma voltajı kaç volt? Paneller 12 volt olduğuna göre (genelde 200/205 watt ve altı 12 volt sistemdedir. Daha doğrusu 36 hücreli olanlar diyelim), inverter voltajına göre seri ya da paralel bağlayıp inverter voltajına uydurmanız gerekir. 12/24 volt ise ikişerli seri ve bu serileri parallelleyin. 48v ise de dördü de seri bağlanmalı.

Bu kısımdan faydalanabilirsiniz.

Soru ve sorun çok anlaşılır değil. İki paneli solar şarj cihazına, iki paneli invertere girmek nasıl bir bağlantı şekli, ilk defa duyuyorum! Verdiğim konuyu iyice okuduktan sonra varsa sorunuzu daha net sorabilirsiniz.

İnverterin panel girişi varsa içinde dahili solar şarj cihazı da vardır. Dolaysıyla ayrıca bir solar şarj cihazı kullanmanıza gerek yok. Eğer inverter içindeki şarj cihazı mppt değilse o zaman onu devreye almadan harici mppt cihaz kullanılabilir belki. Cihazların varsa marka/model ve bağlantılarını paylaşırsanız daha fazla ve net bilgi verilebilir.

Hocam mppt nin yanındaki sigorta kutusundan çıkan paneller invertera giriyor.mppt ye giren siyah kablo diğer 2 panel ve çıkışı invertıra girdik.sorum hava su an güneş olmasada aydınlığı ısıtıyor.fakat yazdığım gibi 300-400 w lik çekişi karşılamıyor.

Ekli dosyalar

• IMG_20211226_131125.jpg
    IMG_20211226_131125.jpg
    209.2 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_20211226_131011.jpg
    IMG_20211226_131011.jpg
    197.5 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_20211226_131025.jpg
    IMG_20211226_131025.jpg
    248.2 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_20211226_131021.jpg
    IMG_20211226_131021.jpg
    217.9 KB · Görüntüleme: 25
Şimdi inverteri tam anlayamadım, normal on-grid mi, off-grid mi veya hibrid mi? Off-Grid olduğunu varsayarsak, söylediğinize göre inverter 24 volt destekli ve dahili solar şarj cihazı var. O halde mppt solar şarj cihazınızı devreye sokmadan, 175+180Wh şeklinde panelleri seri bağlayıp bu kendi aralarında seri bağlı grupları da birbirine paralel bağlayıp inverterin panel girişine giriniz. Hava kapalı olsa da güneş ışıması belli bir düzeyde panellerde herhangi bir gölgelenme yoksa (!) ve güneşe dik yerleştirilmişlerse (yaz ve kış ayalarında güneş ışıması farklı açılardan geldiğinden yaz kış açısı ayarlanacak şekilde panel düzeneği yapılmalı) güç üreteceklerdir. Sonrasında akülerde yeterince güç depolandıktan sonra akü kapasitesinin yüzde ellisi yani 100Ah -> 12x100=1200Wh gibi günlük güç üretiminiz ve tüketiminiz olabilir. Toplam 700Wh panel olduğuna göre ortalama 5 saatlik güneşlenme ile (bu yıllık ortalamadır, kış aylarında maalesef 2 saat gibi hesaplanabilir), açık havalarda bu 1200Wh gücü üretebilirsiniz. Neden akü kapasitesinin yarısını aldığımı önceki yazıda açıklamıştım. 5 saat ortalamaya ve kurşun tabanlı akülerin kapasitelerinin onda biri akımla sağlıklı şarj olmalarına istinaden böyle bir sonuç çıkmaktadır. Yüzde ondan beş saatte teorik olarak yüzde elli kapasitede şarj edilebilir.

Hocam cvplarınız icin tşk ederim.anladigim kadarıyla aküler bir nedenden dolayı tam dolmuyor.yani doluyor gözüküyor ama şişirme.üst şarj limit 27 volta ayarladık doldu görünüyor sistem şebekeden çıkıyor solara geçiyor 300-400 w yüke binince birden şarj alt limit olan 22 v ta düşüyor ve 2 dk olmadan şebekeden şarja başlıyor.akuler yeni geldiğinde A+ çamaşır makinasini ve TV + masa üstü PC yi taşıyor ve gelen güneş anında basıyor şebekeye geçmiyordu.biz bundan vazgeçtik 300-400 wattı karsilasin yeter diyoruz ama olmuyor.bahsedilen varyasyonları denedik 4 panelide direk panele yada mppt ye girdik ama sonuç tıpa tıp aynı oldu.bu arada inverterda şarj kontrol var ama mppt değil biz kayıp voltajida akulere bassın karsilasin diye şarj kontrol cihazini aldık.ama umddugumuz olmadı.

Rica ederim, bildiklerimi paylaşmaya çalışıyorum. Yazdıklarınızdan inverterin şebeke bağlantılı akıllı inverter olduğu anlaşılıyor. Akıllı inverterlerde şebekeye çabuk geçme ile ilgili bazı handikaplar var diye bir yerlerde okumuştum. Belki de ayarları uygun şekilde yapılmadığından olabilir. Genelde aküler akü başına 14.6 volt'a kadar şarj edilebilirler. Zaten dolduklarında şarj akımı kesilecektir. Voltajın gereğinden fazla uygulanması akülere zarar verir! Yani bu durumda cihazın 29.2 volt'a ayarlanması gerekir. Ayrıca bu 14.6 volt'u akünün katalog bilgilerinden teyit etmek gerekiyor. Ondan sonrası için de kalibrasyonlu bir ölçü aleti ile inverterin göstergesinin tutarlı/doğru olup olmadığı kontrol edilmeli. 0.1 volt bile bazen önemli olabiliyor. Akülerin gerilim (volt) değerleri ile doluluklarının tespiti biraz kaba bir göstergedir. Akünün kimyası, yapısı ve ortam sıcaklığına göre bu değişim gösterecektir. Eğer ayarlarınız eskiden beri aynı ise ve aküleriniz yüklerinizi daha uzun süre karşılıyorduysa, ya aküler eskidi (sonuna kadar kullanılmışsa yüzde 80 ve altında ömürleri hızla kısalacaktır), ya da tam şarj olmuyorlar.
Tahmin ettiğim gibi inverterin dahili şarj modulu pwm (mppt olanlar biraz daha pahalı). İsterseniz (inverter bilgilerinde aksi ifade edilmemişse) inverterin şarj kısmı kullanılmadan doğrudan harici mppt şarj cihazı kullanılabilir. Öncelikle seri halde bağlı aküler (24V), mppt solar şarj cihazına bağlanacak. Paneller 175+180 (24V) olacak şekilde ikişerli ve bu ikişerli iki grup da birbiri ile paralellenip mppt solar şarj cihazına girilecek. Sonrasında da uygun kalınlıktaki ve mümkün mertebe kısa kablo ile aküler inverter ile bağlanılacak. Aynı zamanda invertere şebeke girişi de yapılacak. Bu şekilde bir bağlantı ile mppt algoritması sayesinde yüzde 35 gibi bir verim artışı sağlarsınız. Ama yukarıda hatırlattığım gibi paneller güneşe dik olmalı ve güç üretimlerinin en büyük düşmanı gölgeden kaçınılması gerekmektedir.

Akülerde sorun yoksa ve tarif ettiğim gibi uygularsanız umudunuz boşa çıkmayacaktır.;)

İlave; mevcut akü kapasiteniz çamaşır makinesi gibi 2kw bir cihaz için pek uygun değildir! Bu tür aşırı yüklenmeler de akülerin ömürlerini törpülemiştir. Aküler için sürekli yüzde 20 sağlıklı deşarjı kabul edersek, 800Ah güçte olmaları gerekir.

Son düzenleme:
Hocam elinize sağlık çok tşkler.son olarak akünün üstunde sadece 1 etiket var resmi göstereyim.akü başına 14.6 V ayarlanmalı demişsiniz ama akünüzün kataloğuna göre demissiniz .hocam bir bakın bahsettiğiniz değer bumu (12.4 V)etikete göre kaça ayarlamaliyiyım.daha doğrusu etiketteki bahsettiğiniz ayarlanacak olan Voltajmı.saygılar.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-12-26-17-45-47-895_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-12-26-17-45-47-895_com.miui.gallery.jpg
    109.7 KB · Görüntüleme: 15
  • IMG_20211226_173517.jpg
    IMG_20211226_173517.jpg
    131.5 KB · Görüntüleme: 12
Bu etiketi tam anlayamadım. Şarjla ilgili görünmüyor. Normalde kurşun tabanlı aküler, arabalardaki starter aküler dahil 14.6 volt ile şarj ediliyor. Jel aküler biraz farklı olabilir, doğrusunu üreticinin sayfasında bulabilirsiniz. Benim 2 adet 12 volt sisteme göre 195Wh panelim, 60Ah Lityum Demir Fosfat (LFP) aküm var. Acil ve kısa süreli küçük cihazlar için 300 watt tam sinüs inverterim olsa da, genelde verimli kullanma amacıyla doğrudan DC12V olarak aydınlatma, şarj ve kamera kayıt için kulllanıyorum. Şebeke geçte olsa yazın bağlanmış olsa da aynı sistemi, aynı amaçla şebeke destekli kullanmaya devam ediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri