Güneş paneli akü şarj devresi bir kaç soru

Dönem ödevi olarak bunu yapıyorum öncelikle bir adet 6v panel bir adet 6-12v dc dc yükseltici var yükseltici çıkışından sonra ters akımı engellemek için bir diyot koydum sonra paralel olarak 16v 220uf kondansator koydum 12v bulamadım (kondansatorun onune direnç bağlayıp kondansatorun şarj suresini hesaplamama gerek var mı güneş paneli 125ma yükseltici çıkışı tahminim 50ma falan olur ) ayrıca kondansatorden sonra devreye paralel bir 12v zener bagladım gerilimi sabit tutsun diye
not: kondansatoru bağlama amacım akünün anlık düşüşlerden etkilenmemesi.

elektronik dersinde çok eksiklerim var cok az bilgim var bu yüzden sormak zorunda hissettim kendimi

sizce yapmam gereken başka bir şey var mı akü 12v 1.3ah

gujes paneli o gerilimi en iyi degerde verir. sen onceno dgeri aldigina emin ol. sonra en kotuvsartlarda aldigin en dusuk degeri hesaplayip ona uygun bir converter kullanacaksin. daha dusuk bir degerle6 volt converter calismaz.
bir de en iyi sartta bile sen converterin onune bir diyot koymussun ki. o da 0.7 dusum yaptiracaktir, ki gerek denyok. bunun yerine lm317 ioe bir sarj devresi kur daha iyi. ve converterin cikisi 15 volt olsun.
haydi kolay gelsin.

panellerde gerilim düşümü nasıl hesaplanır bilginiz var mıdır?
panel (5700W - 19 panel - 1x6 lık kablo - 100 metre.) İNVERTER (26700W -- 5x16 lık kablo 6 metre.)
Tali pano(110400W 4x240 lık kablo 10 metre)
bu gruptaki gerilim düşümü nasıl hesaplanır yardımcı olursanız sevinirim.
iyi çalışmalar..

Akü sarj ı için neden led driver kullanmıyor sunuz? panel in çıkışına 7815 ve driver ı sırası ile bağlayın akü ye max 14v düşer 1.3a için de 150ma driver kullanabilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri