Güneş panel sulama sistemi arızası

arkadaşlar merhaba.Bahçede solar sulama sistemi kullanıyorduk.fakat sistem arıza verdi servisi şehir dışından geliyordu covid19 dan dolayı çalışmadıklarını söyledi. bulunduğumuz şehirden 2 tane elektrikçi bulduk ikiside arızayı anlayamadı birisi motoru değiştirtti fakat surun devam ediyor.sistem şu şekilde:
Toplam 26 adet 30 volt panel kullanılıyor hepsi seri ve motor sürücüsüne bağlanıyor motor sürücüsü dijital. motor 3kw 380volt.sistemde herhangi bir inverter akü yok.
sorun ise şu şekilde:
Motor çalışmıyor iken sürücüye 720 volt normal şekilde geliyor fakat motora start verip akım çekmeye başladıktan sonra giriş voltajı düşüyor buna bağlı olarak motor voltajı düşüyor sonrasında motora düşük voltaj gittiği için sürücü hata verip (hata:low dc power) motoru kapatıyor.Anlayan arkadaşlar lütfen yardımcı olurmusunuz sorun panel tesisatındamı?panellerdemi? video ve fotğraf ekliyorum
sürücü video:

20200417_105522.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Motorlar 380V Şebeke ile çalışıyor mu, ya da sökülmeleri zorsa uygun güçte seyyar bir jeneratör ile denemek gerekebilir. Voltajın yavaşça düşmesi aşırı zorlanmadan ya da sürücü arızasından kaynaklanabilir. Panellerde gerekli voltajı verdiklerine göre sorun olacağını sanmıyorum.

Merhabalar,

Sürücünün startından sonra voltajın düşmesi birkaç nedeni olabilir.

1- Motorun kısa devre olması yada motorun milinin sıkışık olmasından dolayı
2- Solar panel devrenizde kablo bağlantısında gevşeklik, kopukluk veya yanık olabilir.
3- Solar panellerinizde gölgede kalma , panel arızası çatlak kırık panel sorunu

Olabilir.

Motorunuz değiştiğine göre sorun iki kaleme düşüyor. Öncelikle panellerde gözle görünen hata kırık v.s. yoksa gölgede kalmıyor ise elektriksel bağlantıları kontrol eder misiniz?

Duruma göre hareket edelim.

Son düzenleme:
Merhabalar,

Sürücünün startından sonra voltajın düşmesi birkaç nedeni olabilir.

1- Motorun kısa devre olması yada motorun milinin sıkışık olmasından dolayı
2- Solar panel devrenizde kablo bağlantısında gevşeklik kopukluk olabilir.
3- Solar panellerinizde gölgede kalma , panel arızası çatlak kırık panel sorunu

Olabilir.

Motorunuz değiştiğine göre sorun iki kaleme düşüyor. Öncelikle panellerde gözle görünen hata kırık v.s. yoksa gölgede kalmıyor ise elektriksel bağlantıları kontrol eder misiniz?

Duruma göre hareket edelim.
yarın tesisatını komple elden geçireceğim cevabınız için teşekkürler

İlave:
bu gün jenaratör ile motoru test ettim hocam sorunsuz çalıştı anlaşılan panel tesisatında bir problem var veya sürücüde. Panelleri tek tek kontrol edip tekrar bağlayacağım.Panelleri tek tek akım çekerkek ve multimetre ile kontrol etmeyi düşünüyorum akım çekmek için nasıl bir yol izlememi önerirsiniz?Veya panelleri test edebilmenin başka bir yolu varmı?

Moderatör tarafında düzenlendi:
bu gün jenaratör ile motoru test ettim hocam sorunsuz çalıştı anlaşılan panel tesisatında bir problem var veya sürücüde. Panelleri tek tek kontrol edip tekrar bağlayacağım.Panelleri tek tek akım çekerkek ve multimetre ile kontrol etmeyi düşünüyorum akım çekmek için nasıl bir yol izlememi önerirsiniz?Veya panelleri test edebilmenin başka bir yolu varmı?

Panellerinizi sunni yükle test edebilirsiniz. Bu bir rezistans olabilir yada mesela 12 volt 50 wattlık halojen lambalardan panel gücüne göre seri ve paralel bağlantılarla bir yük oluşturup bu yükle panellerinizi yükleyebilirsiniz.

Yük altında panel voltajı ve akımını ölçüp kayıt olabilirsiniz. akım çekemediğiniz panel olursa oraya yönelirsiniz.

Panellerinizi sunni yükle test edebilirsiniz. Bu bir rezistans olabilir yada mesela 12 volt 50 wattlık halojen lambalardan panel gücüne göre seri ve paralel bağlantılarla bir yük oluşturup bu yükle panellerinizi yükleyebilirsiniz.

Yük altında panel voltajı ve akımını ölçüp kayıt olabilirsiniz. akım çekemediğiniz panel olursa oraya yönelirsiniz.
4 tane 55w 12v halojen lamba aldım paneller 30-36 v arası 8.1amper yazıyor. lambaların 3ünü seri bağladım yarın inşallah test edeceğim tek tek.

Iyi olmus. Benimde uyguladigim bir yontem. 3 adet lamba 36 volt 4 amper yuk bindirebilir.

Paneliniz 8 amperlik ise ancak yari yariya yuke bindirebilir.

Hic yoktan iyidir.

Iyi olmus. Benimde uyguladigim bir yontem. 3 adet lamba 36 volt 4 amper yuk bindirebilir.

Paneliniz 8 amperlik ise ancak yari yariya yuke bindirebilir.

Hic yoktan iyidir.
hocam merhaba sistemi tekrar elden geçirdim 22 panel bağladım seri şekilde.Giriş voltajı 780 volt boştayken yüke bindiğinde motor 13 amper çekiyor yükte voltaj 660 volt oluyor.Motor 340 volttan yukarı çıkamıyor buna bağlı olarak sürücü low dc power hatası veriyor.ne yapmamı önerirsiniz.bu arada sürücü frekans mantığıyla çalışıyor sürücüyü 42.000 hz de sabitledim bundan fazla frekans vermiyor bu değeri düşürür ya da yükseltirsem motor voltajı düşüyor.akımıda 13.9 ampere sabitledim. Motor voltajını yükseltmek için ne yapabilirim?0

Surucunuzun tam modelini verirmisiniz bir sinir limitlerini okuyayim.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,905
Son üye
smartnet

Yeni konular

Geri