Güneş Hücresi Busbar (Şerit) Hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
59487

Tek lehimli ve 5 lehimli 2 panel yaklaşık aynı güçte, seri bağladım herhangi bir sorun da yok, görüşünüz nedir?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
0,5 v 10 a bir güneş pilinin gücü, sadece akımı bölmekse sıkıntı yok bu teller bilemedin 2 tel yeterli olacaktır ki bunu da boydan boya çekmeme gerek yok demektir ki buradada zaten arkayı ucundan önü ortasına yakın bir yerden lehimledim, başka ne gibi farkı (sebebi) olabilir boydan boya 5 sıra busbar çekmenin, fikri veya bilgisi olan var mı, termal kamera şansım yok, cep telefonundaki app lar işe yarar mı bilmiyorum

Maalesef donanim gerektiren uygulamalarin ise yaramayacagi bir durum. Termal kameraya alternatif olamaz da yine de pratiklik saglar diyerek su yontemi es zamanli olusturarak karsilastirin derim.

Her 2 panel grubunun belli basli noktalarina isiyla ucucu kolonya aseton tiner benzeri sivilardan bir kac damla koyun. Bunlar cok cabuk ucarsa lehim pastasi oneririm aradaki farka gore hangisinin farkli cabuk isindigini anlariz. Kolay gelsin.

havalar soğuk diye mi bilmem çok bir ısı farkı yok, 5 busbar yerine 3 deneyerek 36 hücre birleştirdim ve şuan sorunsuz çalışıyor, ben hala çok bir fark olacağını düşünmüyorum, çünkü kaplamayı kazıyınca hücrenin tüm yüzeyi iletken (Alt üst ayrı ayrı), en azından 2 busbar ile geçilebilir gibi geldi bana?

Ben simdi kendi kendime dusunuyorum.

Acaba o panel hücresini ureten muhterem neden 3 bus yapabilecekken 5 bus noktasi yapmis? Acaba neden hucre boyu yapmis ucundan tutturmak varken?

Acaba araba ureticileri neden 4 lastikle calisan araba yapmis 3 lastikle de araba yurumezmiydi?

Sizin elinizdeki olcum teknikleri yetersiz gorunuyor. Yorumlarida begenmeyip surekli cevap arayisi icindesiniz. Aradiginiz cevabi kimden duymak ile acaba ikna olacaksiniz?

Merak ettim?

Kalin saglicakla. Umdugunuz cevaplari bulmaniz dileğiyle.

Ben simdi kendi kendime dusunuyorum.

Acaba o panel hücresini ureten muhterem neden 3 bus yapabilecekken 5 bus noktasi yapmis? Acaba neden hucre boyu yapmis ucundan tutturmak varken?

Acaba araba ureticileri neden 4 lastikle calisan araba yapmis 3 lastikle de araba yurumezmiydi?

Sizin elinizdeki olcum teknikleri yetersiz gorunuyor. Yorumlarida begenmeyip surekli cevap arayisi icindesiniz. Aradiginiz cevabi kimden duymak ile acaba ikna olacaksiniz?

Merak ettim?

Kalin saglicakla. Umdugunuz cevaplari bulmaniz dileğiyle.
üstad, kafamdaki soru (veya sorun) teknik bir bilgi yok, tamam vardır elbette mantıklı bir açıklaması ama sonuçta nedenini bilmek isterim, neden niçin nasıl diye sorup öğrenemezsem kendimi geliştiremem, yanlışım varsa yanlışımın da şu şu sebeplerden olduğunu birisi bana söyleyebilmeli, o öyledir uzatma sorma araştırma denmesi bana ters, sonuçta 3 busbar olan da var 2 busbar olan da var, amper farkı olabilir ama çektiğim tel max. gücü tek başına taşımaya yeter, veya minimal bir güç kaybı yaşanıyordur vs diye bir bilgim olsa kıyaslama yapıp belki ona göre seçeceğim, tek sıkıntım o kadar araştırdığım halde bunun sebebini öğrenemeyip yaptılarsa vardır bir sebebi düşüncesi ile kala kalmam, herkes böyle yapsaydı ilerleme olmazdı hiçbir konuda,
neyse olumsuz da olsa görüş bildirdiğiniz için teşekkür ederim...

Sorularınıza azda olsa mantikli cevap verdigimi dusunuyordum ama demekki yeterli degilmis.

O zaman yorumlarimi geri cekiyorum.

Bu konudaki son yazim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri