Güneş Hücreleriyle güneş paneli yapmak ve inverter devre seçi

Merhabalar.3000 wattlık 12 v 220 ye yada 24 v 220 ye çeviren el yapımı saglam bir inverter devresi yapmak istiyorum.Bu devreyide güneş enerji paneli yardımıyla akü den besleme yapmayı planlıyorum.Değerli ustalarıma sorum şu çalışan hazır devre cizimleriniz var mı?şimdiden teşekkür ederim.

Hiç bir fikrim yok korumaya almayacak bir sistem mevcut hazır devreler cok ısınıyor dayanaklı inverter arıyorum

Hiç bir fikrim yok korumaya almayacak bir sistem mevcut hazır devreler cok ısınıyor dayanaklı inverter arıyorum

ilk yük olarak ne kullancaksanız ona göre inverter yapmalısınız.
ısınma olması normaldir. 3000W lık bir güçten bahsediyorsunuz. elektronik parçalar üzerinden geçen akımın bir kısmını ısıya çevirmesi normaldir.
cihazın soğutması artırmakda bir çözümdür.

Evde güneş enerjisinden faydalanıp elektrik üretmek istiyorum.Hazır sistem yerine sistemi kendim yapmak istiyorum.saygılar dilerim

12 v 200 ah akü düşünüyorum sizin öneriniz nedir.

Güneş panelini dahi hücrelerden birleştirme yapmak istiyorum merak ettim ama hiç inverter tecrübem yok siz degerli ustaların fikrini almak isterim teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Güneş enerji sisteminin kurulumunun ve işletmesinin ne kadar pahalı olduğunu biliyorsunuz umarım.
Ha merak ettim yinede yaparım derseniz o başka.Fakat invertör yapmak ciddi bilgi ister.
İnternette hazır devre şemalarından seçip yapabilirsiniz fakat tasarım zor iş.

Merhabalar.3000 wattlık 12 v 220 ye yada 24 v 220 ye çeviren el yapımı saglam bir inverter devresi yapmak istiyorum.Bu devreyide güneş enerji paneli yardımıyla akü den besleme yapmayı planlıyorum.Değerli ustalarıma sorum şu çalışan hazır devre cizimleriniz var mı?şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba. Güç 200-300 watt gibi çok da düşük değildir, amatör olarak yapsanız bile (Saf sinüslü olanlar daha detaylı elektronik devre yapısındadır) elektrik dönüşüm (% verimi) oldukça düşük olacağından güç kaybınız oldukça yüksek olur, örneğin normal interaktif modifiye sinüslü UPS'lerde kullanılan normal trafolu inverterlerin elektrik dönüşüm (verilen/alınan =verim, %'si) verimi bu nedenle çok yüksek değildir.

Ancak ferrit trafolu olup başında çok yüksek frekanslarla çalışıp, çıkışta iç dönüşümle 50 HZ'e dönüşümü yapılan yeni nesil solar inverterler bu yüzden daha verimlidir, güç dönüşüm (iç kayıpları) bu nedenle daha düşüktür. Yine siz bilirsiniz, ancak hazır alabilmeniz çok daha mantıklısı olur, güç kayıplarını böylece sürekli asgaride tutarsınız. Kolay gelsin.

Cevaplarınız için teşekkür ederim güneş enerji sistemi pahalı biliyorum fakat uzun vadede kurmayı düşünüyorum.inverter işini ögrenmek icin kendim yapmayı deneyecegim.

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri