güneş enerjisini elektrik enerjisine cevirip depolama

umut2042

Üye
arkadaslar güneş enerjisini elektrik enerjisine cevırerek depolamak ve kullanmak ıstıyorum semalar ıle yardımcı olursanız sevınırm

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaslar güneş enerjisini elektrik enerjisine cevırerek depolamak ve kullanmak ıstıyorum semalar ıle yardımcı olursanız sevınırm

Ben Araştırdım Yüzü Astarını geçiyor, Onun İçin pek masraflı vede bulunduğunuz mevki iklim olarak çok iyi Güneş görmesi Gerekiyor...

:rolleyes:

Konu ile alakasız mesajlar silinmiştir.

Ben Araştırdım Yüzü Astarını geçiyor, Onun İçin pek masraflı vede bulunduğunuz mevki iklim olarak çok iyi Güneş görmesi Gerekiyor...

:rolleyes:

Bu sistemi güneş enerjisi ile yapmak maaliyetli olabilir tamam.. Şebekeden gece tarifesinde sistem şarj olsa ve bu enerjiyi en pahalı saatlerde kullanmak adına depolamaya çalışsak? Hadi burdan devam..

bide komplike birşey basit birşey değil cidden.Güç elektroniği giriyor işin içine sürekli..

arkadaşlar daha sistem o kadar gelişmedi yani güneş enerjisini elektriğe çevirmek için kullanılan piller çok pahalı..bence çok mantıklı olmaz türkiye sartlari için bana cazip gelmedi...eğer bu sistemlerin maliyeti düşerse ki olabilem ihtimali çok yüksek,kullanmak çok mantıklı olur

yılın 300 günü güneş gören illerimiz var eğer bu illerimizden bir tanesi karedeniz bölgesinde olmuş olsa idi bu sistemi 90 lı yıllardan bu yana kullanmış olacaktık hemde eksiksiz karadeniz bölgesi deme sebebim o bölge insanın nasıl bir üretkenlikde olduğunu bilmemiz içindi akdeniz bölgesi insanın dikkatine fazla güneş den mi olsa gerek böylesine bir konuda nasıl gelişmemiş??...hesap ortada sadece 65 gün depolama süresi sizce maliyeti pahalımı.bu konuda iyi bir araştırma yapmadan sistem çok pahalı demeyelim. bu farkında olmadan birilerinin ekmeğine yağ sürmek olacaktır.

yılın 300 günü güneş gören illerimiz var eğer bu illerimizden bir tanesi karedeniz bölgesinde olmuş olsa idi bu sistemi 90 lı yıllardan bu yana kullanmış olacaktık hemde eksiksiz karadeniz bölgesi deme sebebim o bölge insanın nasıl bir üretkenlikde olduğunu bilmemiz içindi akdeniz bölgesi insanın dikkatine fazla güneş den mi olsa gerek böylesine bir konuda nasıl gelişmemiş??...hesap ortada sadece 65 gün depolama süresi sizce maliyeti pahalımı.bu konuda iyi bir araştırma yapmadan sistem çok pahalı demeyelim. bu farkında olmadan birilerinin ekmeğine yağ sürmek olacaktır.
Murad 33 arkadaşım tamam Karadenizli vatandaşlarımız mucittir üretkendir sıradışıdır da bu memleketin 81 vilayetinde de Karadenizli var bu da bir realite değilmi? :) yoksa iklimi terkeden karadenizli bu özelliklerini kaybediyormu? Bence en mantıklı olanı şuan güneş enerjisi panellerinin üretiminin pahalı oluşu,imalatı yapan fabrikaların sayısı arttıkça üretim çoğaldıkça fiyatlar düşecek ve kullanım yaygınlaşacaktır.Bu da yakın zamanda gerçekleşir diye düşünüyorum.Bir arkadaşımız da elektriğin ucuz kullanıldığı gece saatlerinde elektriği depolamayı diğer saatlerde kullanmayı teklif etmiş.Bunun içinde en az iki adet 60 ah. lik akü ve inverter sistemi lazım.2000 ve 2003 yılları arası bu sistemi ben kullandım,elektrik kesintileri artık olmayınca sistemi sattım.Bu şekildede çamaşır mak.vb. güçlü alıcıları kullanamıyorsun.Aydınlatma tv. pc.alıcıları kullanıyorsun.Ekonomik olarak TEDAŞ'ın puant tarifeli sistemi zaten baya fayda sağlıyor,üstelik hiç bir ilave sistem kurmuyorsun.Attığımız taş ürküttüğümüz kurba misali daha uygun olursa bu fikirde hayat bulur..... herkese hayırlı işler....

Güneş enerjisinden yararlanmanın amortismanı 20yıl sürüyor. Haa bu 20 yıl içinde bozulan akü vs yi de katarsan 25 yılda kendini amorti ediyor. İnanmayan oturup hesaplasın.

Ne zaman mantıklı. Elektrik hattı olmayan arazide bir baz istasyonu filan olacaksa mesela mantıklı. Evinde elektrik varken panelle uğraşmak şu an için resmen aptallık.

Bununla ilgili yurtdışında 2 ülkeye ziyaret gerçekleştireceğiz. Döndüğümde bilgileri paylaşırım.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri