güneş enerjisi ve şehir şebekesini aynı anda kullanmak

giohid

Üye
merhaba arkadaşlar evime güneş enerjisi sistemi taktırmak istiyorum. bu sistem bayağı her zaman her makinede 24 saat kullanılmak için yapılacaktır.

ufak bir hesaplama ile 11 bin tl'lik sistem evimin bütün elektrik ihtiyacını karşılayacak

benim kafama taktığım ise elektrik panosu en alt katta ben ise apartmanın 5. katında yaşıyorum (sonkat)

çatıya panelleri yerleştirmek pek dert değil. akü ve invertör gurubunu nereye koyacağımı kararlaştıramadım.

eve şehir şebekesinden giren yerden invertörü bağlamayı planlıyorum. ancak: şehir şebekesinin geldiği yerden invertörü bağlarsam fazlar çakışacak ve bom biri çalışırken diğerini pasip hale getirecek nasıl bir sistem kurabilirim....

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Yok mantıklı olmadığı değil sistemi anlamanızı sağlamaya çalışıyorum.

İki sistemin kendine göre avantaj yada dezavantajı mevcut.

MEsela ,

**On grid sistem şebekeye bağlı çalışır. Akü derdi yoktur üretilen elektrik ya anlık kullanılır yada şebekeye verilir. Gündüz paneller gece ise şebekeden elektrik kullanılır. Depolama yapılmaz.
**Off grid sistem şebekeye bağlı olmadan da ( Şebeke desteklide olabilir ) çalışabilir. Şebeke olmadığı zaman gündüz panellerden gelen eenrji gece ise akülerden gelen enerji kullanılır.
**On grid sistem maliyet olarak ucuzdur off grid sistem akü maliyeti ve şarj aleti maliyeti nedeniyle daha pahalıdır. Sistem belirli sürelerde Bakım ve yenileme gerektirir.

En belirgin farkları bunlar. Dostum. Dahada dallandırılabilir.

Sizin ihtiyacınıza göre sistem şekilldendirilip tam ona göre ürün almanızı isterim.

Bu arada hangi ildesiniz?

Yok mantıklı olmadığı değil sistemi anlamanızı sağlamaya çalışıyorum.

İki sistemin kendine göre avantaj yada dezavantajı mevcut.

MEsela ,

**On grid sistem şebekeye bağlı çalışır. Akü derdi yoktur üretilen elektrik ya anlık kullanılır yada şebekeye verilir. Gündüz paneller gece ise şebekeden elektrik kullanılır. Depolama yapılmaz.
**Off grid sistem şebekeye bağlı olmadan da ( şebeke desteklide olabilir ) çalışabilir. Şebeke olmadığı zaman gündüz panellerden gelen eenrji gece ise akülerden gelen enerji kullanılır.
**On grid sistem maliyet olarak ucuzdur off grid sistem akü maliyeti ve şarj aleti maliyeti nedeniyle daha pahalıdır. Sistem belirli sürelerde bakım ve yenileme gerektirir.

En belirgin farkları bunlar. Dostum. Dahada dallandırılabilir.

Sizin ihtiyacınıza göre sistem şekilldendirilip tam ona göre ürün almanızı isterim.

Bu arada hangi ildesiniz?
Tokat ilindeyim orta karadeniz iklimini yaşıyoruz. benim istediğim bu sistem kendini şarj konusunda amorti edemediğinde şehir şebekesini ben kullanmak istediğim de çalıştırmak istiyorum.

Gecede kullanacağım için ofgrid (dezavantajları ) olmasınına ragmen tercihim olacaktır.

Benim kullanıma ilişkin sorunum ev beşinci katta pano dairesi apartmanın en alt katında nasıl bir sistem kurmam gerekli çözümsüz kaldım malesef...

Çözüm şöyle söyleyeyim,

Sayacınız en alt katta olabilir ama sizin oraya tesisat çekmenize gerek yok.

Bağlantınız dairenize gelen sigorta panonuzda olacak. Şebeke ve güneş enerjinizi ayıracak bir geçiş panosu konulacak. Bu sistem jeneratör şebeke transfer panosu benzeri bir sistem olacaktır. iki kontaktör ve birbirine elektriksel yada mekanik kilitleme olacaktır.

Bazı inverterlerin bu özelliği barındırabilir. Şebeke invertere girer akülerde invertere bağlanır çıkış eve tesisata bağlanır.

kolay gelsin.

Pano ile işin yokki .Çatıya panelleri,aküleri invertörü koy.İnverter çıkışını dairene sigorta kutusuna
getir.Araya kontaktörlü bir sitem yap.Kullan.

şu yazdığınız aslında ihtiyacımı karşılayacak :)
''jeneratör şebeke transfer panosu benzeri bir sistem olacaktır. iki kontaktör ve birbirine elektriksel yada mekanik kilitleme olacaktır.''

yarın sanayiye gider buna benzer bir sistem ayarlamaya çalışırım...

ev duplex olduğu için hangi sigorta kurtusundan girmemi istersiniz. resimleri daha iyi anlaşışması için ekledim...

Ekli dosyalar

• IMG_20180306_225702.jpg
    IMG_20180306_225702.jpg
    211.9 KB · Görüntüleme: 51
  • IMG_20180306_225710.jpg
    IMG_20180306_225710.jpg
    221.3 KB · Görüntüleme: 44
  • IMG_20180306_225959.jpg
    IMG_20180306_225959.jpg
    221.4 KB · Görüntüleme: 42

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri